"טמא צא ממחננו" / דוד בן נעים

מחאתם של הרבנים ואישי הציבור לא תביא להפסקת קמפיין החרדק"ים, אולם היא תביא לעצירת התפשטות התופעה לציבור. אם הרבנים אכן חושבים שאין לצרף למניין חייל חרדי שומר תורה ומצוות, שיאמרו זאת בפה מלא

"עוכרי ישראל, חזירים, טמאים". אלו הן רק חלק מקריאות הגנאי אותן זוכים החיילים החרדים- ה"חרדקים", לשמוע מדי יום. הקמפיין שנראה משומן, עתיר כספים ומתופעל היטב, יוצא לדרך מדי מספר חודשים כאשר בכל פעם רף מילות הגנאי עולה יותר ויותר.

מסע פרסום זה גורם לעוול לציבור מסוים שבחר בדרך אחרת מרצונו או בהוראת רבותיו, אולם לעולם לא ויתר על עקרונותיו או אורחות חייו. אותו ציבור ממשיך לשמור על "קלה כבחמורה", והוא חושב ופועל בדרך התורה.

כמובן, שדבר זה אינו מפריע למנהלי הקמפיינים הבזויים, הם, כך נראה, שכחו את דברי חז"ל "המלבין פני חברו אין לו חלק לעולם הבא" ועושים ככל העולה על רוחם להוקיע ולבזות את אותם חיילים. אל לנו לטעות, תפיסת עולמם המעוותת, מצדיקה פרובוקציות בתחבורה הציבורית, יריקה על ילדות ושפיכת חומצה על נשים, התנהלות שקרובינו יודעים כמה הנזק גדול בה מהתועלת.

התופעה הגיעה לכדי הוצאת "פסקי הלכה" כנגד צירופם למניין והוצאתם מחוץ למחנה, עד כדי כך שההליכה ברחובות מסוימים מהווה סכנה לאותו חרד"ק. מתוך קריאת המודעות הללו, עולה שמי שאינו כמותם, מותר להם לצחוק ולהשפיל אותו, ובתוך כך לעבור על "ואהבת לרעך כמוך". והכל באיצטלא של צדקות וטוהר המחנה.

לרגע נראה כי ההנהגה החרדית מסכימה עם אותה קבוצת שוליים המנהלת את הקמפיין, לפחות הסכמה שבשתיקה, אחרת לא מובן מדוע לא שומעים הודעות גינוי מצד חברי כנסת ורבנים כנגד התופעה. אני לא מדבר על אותם אנשים רדודים העושים זאת, אלא על אותם אישי ציבור שלא יוצאים להוכיח ולגנות את אותה קבוצה קטנה וחסרת משמעות המשחירה את פני הציבור החרדי.

יתכן ומחאתם של הרבנים ואישי הציבור לא תביא את מנהלי קמפיין החרדק"ים, שככל הנראה דעת תורה אינה עומדת בראש מעייניהם, להפסיק את ההתנהלות הקלוקלת שלהם, אולם, היא תביא לעצירת התפשטות התופעה לציבור. אם הרבנים, אכן, חושבים שאין לצרף למניין חייל חרדי שומר תורה ומצוות, שיאמרו זאת בפה מלא!

הדבר הכואב ביותר הוא, כיצד אנו כחברה חרדית, האמורה להיות מרוממת מעם, המחנכת את ילדיה לאהבת חינם ולקבלת האחר, השמה לנגד עיניה את המאמר "דרך ארץ קדמה לתורה", דווקא היא נתפסת כמי שמוקיעה מתוך עצמה את אלו "שכביכול" שינו כיוון, תוך התעלמות מוחלטת מכל הדברים שחונכנו וגדלנו עליהם. במקום "שמאל דוחה וימין מקרבת", רואים כאן שתי ידיים דוחות.

עדיין ישנם אנשים החושבים שצעקות והשפלות ברבים יעשו את העבודה, הם לא חושבים על כך שדווקא מתוך ההשפלות הללו מגיעה שנאה עמוקה וצרופה. הרצון הטבעי של האדם "לעשות דווקא", מתעורר בדיוק במצבים אלו. עדיין לא נמצא האדם שחזר למוטב בזכות שמישהו צרח עליו "פושע" ברחוב, ולא נמצאה האישה שהתחילה ללכת בצניעות כי מישהו קרא לעברה קריאות גנאי. אלו דברים שקורעים ומפלגים את הציבור מבפנים.

לצערנו הרב, לאחרונה אותה קבוצה הולכת וגדלה כביכול בעידוד רבנים ואישי ציבור, שבעצם העובדה שלא מוקיעים אותם מתוכינו, ממשיכים לתת להם לגיטימציה למסעות השנאה והקיטוב. והרי לא חסרה לנו שנאה מבחוץ, איננו זקוקים לשנאה שתחלחל גם מבפנים.

על אישי הציבור לדעת, שכאשר חילוני רואה את אותה קבוצה המתנהגת בצורה מבחילה כל כך, הוא רואה ציבור שלם שמתנהג כך. החילוני הממוצע לא יודע להפריד בין הפלגים החרדים, כולם שווים מבחינתו, אולם אנחנו היודעים את ההבדלים, מדוע איננו עושים דבר בעניין? מדוע עוברים על כך בשתיקה וממשיכים בסדר היום?!

יהי רצון שכולנו נתאחד ויקוים בנו הפסוק "איש את רעו יעזרו ולאחיו יאמר חזק".

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. המתיימר לעזור "לנפשות אבודות בשאול תחתיות"
  אניח כאן את הפסוק:"א-י-ן אפוטרופוס לעריות"
  אז לפני שיש לך בכלל את האומץ "להציל" לך טפל בעצמך.

  למשתמש האנונימי |
  הגב
 2. תתבייש לך…. מסית ומדיח!!!!! מי שנצרך חלילה להשתמד לצה״ל..שיעשה זאת בהוראת רבותיו..בהחבא……

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • לאדיוט מעלי שכותב שטויות. יש יותר רבנים שיצאו נגד השימוש באינטרנט, מאשר נגד הגיוס לצבא.
   מה לעזעזאל אתה עושה כאן פושע ?

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
   • אני נמצא כדי להציל…אותך הגולש מליפול הלה לזרועות צבא השמד!! תגיד תודה!!!

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
    • על זה בדיוק כתוב "באיצטלא של צדיקות". מי שמך לשר ושופט ? תתרכז בעניינים שלך, ותפסיק להגיד לציבור מה לעשות!

     משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
     הגב
  • מין הסתם יש סיבה לכך שהרבנים לא יצאו נגד זה עד היום. לא חושב שלתפוס יוזמה ולחפש חתימות זה מה שיעזור.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב