טנק ישראלי "השמיד" 60 טנקים סורים? (וידאו)

הסיפור הבא הוא אחד המיתוסים הגדולים של מלחמת יום הכיפורים: טנק אחד בודד לחם נגד 60 טנקים סורים ברמת הגולן, אלא שמבדיקת חדשות 2 עולה כי הסיפור הוא בכלל מיתוס. צפו. { הבלוף נחשף }

הסיפור הבא הוא אחד המיתוסים הגדולים של מלחמת יום הכיפורים: טנק אחד בודד לחם נגד 60 טנקים סורים ברמת הגולן, השמיד רבים מהם והבריח את השאר.

 צפו באדיבות רשת

המהלך הצבאי נלמד בבתי הספר הצבאים בכל העולם, אין שיריונר שלא לומד על "כוח צביקה", וגם בבתי ספר לומדים על הקרב ההרואי.

אלא שמבדיקת  חדשות 2 עולה כי מי שיצר את המיתוס, עשה את זה רק כדי לרומם את המורל אחרי המלחמה.

זמן קצר אחרי מלחמת יום הכיפורים,  בניסיון לרומם את מצב הרוח הלאומי השפוף, עיתון "במחנה" פרסם על עמודי העיתון – את תמונתו של סרן צביקה גרינגולד, שלימים יזכה בעיטור הגבורה על פועלו באותו הסיפור שהתפרסם בעיתון.

בקרבות הקשים במרכז רמת הגולן נמחקו חלקים גדולים מחטיבת השריון 188, ובמחנה פרסם כי כיצד כוח צביקה, שמנה שני טנקים בלבד – השמיד לבדו 60 טנקים ובלם את ההתקדמות הסורית לעומק רמת הגולן.

אלא שקצינים בכירים שהיו באותו הקרב – טוענים כי הסיפור כלל לא התרחש. רב סרן אמנון שרון, שהיה הראשון לחבור אל כוח צביקה לאחר אותו הקרב, סיפר באולפן שישי בחדשות 2 כיצד נודע לו על סיפור הגבורה כשהיה בצינוק בסוריה ותהה מדוע לא ראה את הדברים.

תת אלוף יאיר נפשי, מפקד גדוד בחטיבה – טען כי הסיפור כלל לא התרחש. והסביר – "רצינו לשקם את החטיבה המפורקת": "לקחנו את הסיפור של צביקה ותפרנו כי רצינו לבנות את החטיבה מחדש. היה צריך איזה סיפור".

צביקה גרינגולד הגיב לראשונה בשיחה עם גלצ: "את מדברת עם בן אדם שקיבל עיטור גבורה", אמר לתחקירנית התכנית, "אני צריך לעמוד ולהצטדק? הייתה ועדת צל"שים. את יכולה להיות שקטה. ערוץ 2 יצרו פה עלילת דם כמיטב המסורת האנטישמית כדי לקדם את הרייטינג שלהם".

מחדשות 2 נמסר בתגובה: "אנחנו גאים שבמסגרת הכתבה באולפן שישי הבאנו בפעם הראשונה עדות של האדם שמודה שהוא עצמו בנה את המיתוס כדי לשקם את מורל הצבא והעם אחרי מלחמת יום כיפור ואת הקצין שנלחם לצד צביקה בקרב. תפקיד העיתונות לחשוף גם סיפורים כאלה.  חבל שצביקה לא דיבר בכתבה והגיב לטענות".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.