מדוע מחירי הדירות עולים? – על שוק הנדל"ן ועולם המשכנתאות – מאמר ראשון בסדרה

'l;l;l

שוק הנדל"ן בארץ נמצא בכותרות זה למעלה מ6 שנים וזאת לאור המחיר שמטפס מעלה .
מדוע מחירי הדירות עולים?

ולתשובה זו מספר סיבות:
1. היצע וביקוש – כאשר הביקוש עולה על ההיצע המחיר עולה .
2. ביוקרטיה ממשלתית – תיקים נמצאים שנים בועדות מחכים לאישורים.
3. מנהל מקרקעי ישראל – מכרזים לרכישת קרקעות במחירים גבוהים .
4. שוק הנדל"ן היה קפוא למעלה מעשור וכעת מבצע תיקון.
5. המיתוס- כי נדל"ן אף פעם לא יורד – אגב טעות שניתן להוכיחה.
6. עלייה בתשומות הבניה .
7. הריבית האלטרנטיבית על כסף פנוי לא אטרקטיבית .

כל אילו ועוד מביאים למחירי הנדל"ן לעלות בצורה משמעותית
עד כי זוגות בתחילת דרכם מתקשים לרכוש את דירת חלומותיהם.
מכיוון שמרבית האנשים לא יכולים לממן בכספם קניית דירה נעזרים הם במשכנתא
שהיא הלוואה ייעודית פופולרית מאוד

משכנתא – ממה להתחיל?

בדיקת משכנתא כוללת את בדיקת הזכאות שלך לפי חוקי המדינה. ולכן לפני בחירת נכס להשקעה או למגורים כדאי לבדוק את המשכנתא שמגיעה לך. תהליך הבדיקה ואישור בקשתך יאפשרו לך להבין כמה ואיפה כדאי לך לקנות או להשקיע.

אפשר ומומלץ לפנות אל בנק למשכנתאות ולברר מה הם התנאים שהוא מציע. בחירת המַלווה הטוב איננה מאוד מסובכת. אם לבנק יש חוסן כלכלי, ניסיון נרחב בתחום משכנתאות, תודעת שירות, היצע רב של מסלולי משכנתא לפי צורכי הלקוח, הוא נותן עזרה בהגשת בקשה למשכנתא, איננו יקרן בעמלות שלו חשוב שהבנק המלווה ייתן לך לא רק משכנתא טובה אלא גם ליווי ומידע כיאות.

מה מציעות לנו הלוואות משכנתא בימים אלה? ובכן, לא מעט מסלולים אטרקטיביים אבל גם לא מעט התחייבויות. הלוואות משכנתא הן לא רק המסגרת המקובלת לקניית נדלן. הן מכלול של רכיבים פיננסיים ומשפטיים. ואין המדובר רק במחויבות ארוכת טווח אלא בהתחייבות כספית שעלולה להביא את הסכום על חלקו של הנכס שבעבורו נלקחה ההלוואה עד לפי שניים, בייחוד אם לקחתם משכנתא לשלושים שנה.

אין ספק שאחד מהמרכיבים הקריטיים ביותר במשכנתא שאתם לווים הוא הריבית. ההשפעה של הריבית על המשכנתא היא משמעותית לא פחות מהסכום שלוויתם מהבנק. אלא שאז מתעוררות שאלות חשובות: איך נדע מהו מסלול הריבית הטוב ביותר, והאם כדאי לקחת סיכון או לבחור בדרך הבטוחה שמציעה ריבית יותר גבוהה עבור משכנתא? למזלכם, יש כיום יועצים מקצועיים שיתרמו מניסיונם בתחום.

התמהיל המומלץ כיום משתנה בהתאם לסוג הלקוח. למשל – האם מדובר בזוג צעיר שזוהי הדירה היחידה שתהיה בבעלותו; או שמא מדובר ברוכשים שמעוניינים בדירה להשקעה, ואשר יכולים למכור את הדירה אם הריבית תתחיל להשתולל ולעלות בצורה חדה.

לא פחות חשוב לצאת מהאדישות והעצלנות לבצע סקר שוק לכתת רגלים בין הבנקים
ולקבל את ההצעה הטובה ביותר .

מאת
אלי אלישע- יועץ כלכלי בכיר ומומחה למימון, מנכ"ל משותף בחברת סט-אפ יעוץ
משכנתאות.
בעל B.A בכלכלה וניהול. אלי שימש כ-15 שנה בתפקידים בכירים במערכת הבנקאות והפיננסיים. בעל נסיון רב בבניית מודלים כלכליים ועסקאות מימון מורכבות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.