טקס הוקרה ל-400 שוטרים חרדים

כמידי שנה, היום נערך במשטרת ישראל כנס הוקרה ותודה לשוטרים החרדים המשרתים בארגון. רק לפני מספר שנים עמד מספרם של השוטרים החרדים במשטרה על כ-30 שוטרים וכיום משרתים כ-160 שוטרים

כמידי שנה, היום נערך במשטרת ישראל כנס הוקרה ותודה לשוטרים החרדים המשרתים בארגון. רק לפני מספר שנים עמד מספרם של השוטרים החרדים במשטרה על כ-30 שוטרים וכיום משרתים כ-160 שוטרים, אשר הצטרפו למשטרה במסגרת שירות החובה (שח"מ) או במסגרת השירות הבטחוני/אזרחי. בשנים האחרונות עברו במסגרת זו כ- 400 שוטרים חרדים המשולבים כיום ביחידות המשטרה השונות ברחבי הארץ. כיום השוטרים החרדים במשרתים ביחידות הימ"ר שם הם משמשים בתפקידי בילוש, ביחדות מודיעין והחקירות, ובמגוון תפקידי הליבה האחרים במשטרת ישראל כסיירים, מודיעין, סייבר, חובשים ועוד.

הכנס המיוחד נערך הערב במעמד מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, ראש אמ"ש ניצב גילה גזיאל והרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו ובהשתתפות השוטרים החרדים המשרתים במשטרת ישראל.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, אמר: "הקהילות בחברה הישראלית מגוונות והצורך לתת שירות משטרתי מותאם, כולל שני מרכיבים עיקריים: האחד- הבנת צרכי הקהילה והכשרת השוטר באשר לדרך בה נכון לתת שירות לקהילה במסגרת  הכשרה רב- תרבותית והשני כמובן- ייצוג כלל הקהילות בשורות המשטרה. משטרת ישראל, כארגון המספק שירותי משטרה לאזרחים, הגדירה לעצמה יעד לפיו כל אזרח ירגיש שהוא מיוצג במשטרת ישראל, מובן על ידי משטרת ישראל ונגיש למשטרת ישראל. אנו עושים מאמצים כבירים כדי שכל אזרח מכל קהילה, עדה  ודת, יהיה מיוצג במשטרה. כאשר למשטרה שהאזרח פוגש, פנים רבות ומגוונות, כל אחד  רואה בה את פניו ומסוגל להזדהות איתה ולהרגיש שהיא שם בשבילו. משטרת ישראל פועלת לשילובם של בני החברה החרדית בין שורותיה במספר מסלולים, במסגרת שירות החובה, השירות האזרחי ושירות הקבע בארגון, תוך התאמות לצרכים הייחודיים ולחשיבות שמירת הצביון החרדי של השוטר".

בהמשך דבריו הוסיף המפכ"ל: "כאשר אני מתבונן על העשייה העניפה לה שותפים השוטרים החרדים, אני מתמלא תחושת גאווה. דומני כי ניתן לומר בבטחה, ששילוב המגזר החרדי במשטרה הוא מהלך מנצח-  טוב לארגון, טוב לשוטרים החרדים, טוב לקהילה החרדית, וטוב לקירוב הלבבות בין המגזרים. הרשו לי לומר, כי אנו גאים בכם ובפועלכם כחלוצים לפני המחנה. מאחל לכולנו שנשמח בבחירתכם ושנדע לצעוד ביחד קדימה למשטרה טובה יותר".

הרב הראשי למשטרת ישראל נצ"מ הרב רמי ברכיהו העלה על נס את המהפכה שנעשית בשנים האחרונות שעיקרה מתן סביבה ומענה הולם לצורכי הציבור החרדי שמצטרף למשטרה. הרב ציין כי המשטרה היא גוף בטחון והצלה שונה אין מולו אוייב ספציפי וגורלי, ויותר מכך הוא עוסקת בדברים שהחברה מעדיפה לדחוק הצידה. הרב אמר כי תרומתם של השוטרים והשוטרות החרדים לא תסולא בפז וכי הם עוסקים בהצלת חיי אדם, חיי משפחות וקהילות שלמות.

בשנים האחרונות החלה מהפכה במשטרה כאשר החל יישומה של התכנית להגברת השילוב של כל המגזרים השונים בחברה הישראלית לשורות המשטרה. מדובר בתוכנית המגלמת בתוכה רב תרבותיות, ולפיה המשטרה מעצם היותה גוף האכיפה המרכזי במדינה זקוקה לאמון הציבור כולו, על גווניו השונים. במסגרת ההבנה כי הציבור החרדי מהווה חלק מרכזי בשירותים אותם מספקת המשטרה לציבור הרחב, הוחלט כי המענה הראוי והנכון הוא בהגברת הגיוס למשטרה מקרב הציבור החרדי ושילוב שוטרים חרדים בשורות הארגון, שכן נוכחותו של שוטר חרדי באזורי מגורים שבהם מצויה אוכלוסייה חרדית, גורמת לשיח פורה יותר ולהבנה כי המשטרה פועלת על מנת לשרת את הציבור הנורמטיבי שומר החוק.

התפיסה המנחה היא, כי שילוב בני החברה החרדית יוצר הזדמנות לקליטת כוח אדם איכותי ובעל מוטיבציה, השואף לקחת חלק בעשייה הביטחונית והחברתית של המשטרה, ובמקביל להיות גשר של הבנה, מעין "סוכן חברות" של קהילתו בארגון.

כך, משטרת ישראל פועלת כל העת להנגשת השרות בארגון גם לציבור החרדי. בפעילות המשטרה מתבצעות התאמות רבות, ובראשן מתן פתרונות הלכתיים לנושא הפעילות בשבת, בנושא כשרויות מהודרות ובנושא שילוב ראוי תוך הקפדה על שמירה על אמונותיו ואורחות חייו של השוטר החרדי. מניסיון השנים האחרונות עולה כי שילובו של הציבור החרדי מוכיח מידי יום ביומו כי השיח בין הציבור למשטרה הופך לפורה ביותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.