טקס הנחת דגלי הלאום על קברם של חללי ישראל

 

היום (ד'), ל' בניסן התשע"ז, 26 באפריל 2017, התקיים טקס הנחת דגל הלאום על קבריהם של חללי מערכות ישראל בבית העלמין הצבאי בהר  הרצל שבירושלים. הטקס נערך במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפכ"ל משטרת ישראל, רב-ניצב רוני אלשיך, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, מר אריה מועלם, יו"ר ארגון "יד לבנים" הארצי, מר אלי בן שם ויו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, הגברת תמי שלח.

פרויקט "דגלון לנופל" נערך זו השנה השש-עשרה, כמסורת המבקשת לכבד ולהוקיר את הנופלים אשר שילמו בחייהם את מחיר ההגנה על שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. מסיומו של הטקס בהר הרצל ועד ליום הזיכרון לחללי צה"ל, תושלם הנחתם של דגלוני מדינת ישראל על קבריהם של כל חללי מערכות ישראל בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות.

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "משפחות שכולות, מפכ"ל, סמנכ"ל, מכובדי כולכם, לפני ימים ספורים צעדתי על אדמת פולין ב"מצעד החיים" כראש המטה הכללי של צה"ל, ולצדי ניצולי שואה, פצועי צה"ל, הורים ששכלו את היקר להם מכול, וכן חיילים ומפקדים. לנגד עינינו נפרסו נופיה הירוקים של פולין, כמבקשים לתעתע ולטשטש את הזוועות שהתרחשו בהם בעבר. עמדנו מאוחדים וזקופי ראש במחנה ההשמדה אושוויץ- בירקנאו וקראנו קדיש לזכר שישה מיליון יהודים שנרצחו ונקברו באדמת אירופה- חסרי שם, זהות ומצבה שתנציח את דמותם. היום אני עומד כאן, על אדמת הר הרצל שבירושלים- הר המורשת של תקומת העם בארצו. סביבנו קבורים מייסדי המדינה ומגניה: החל מאבות האומה שקבעו את עמודי התווך של המדינה, עבור הורינו וסבינו, ועד לאחינו לנשק שחירפו נפשם על המולדת כחיילים וכמפקדים בצבא ההגנה לישראל. לכל שם מצבה, לכל אדם זהות. הימים הספורים המפרידים בין העמידה על אדמת אושוויץ ובין העמידה על אדמת ירושלים; בין קברי האחים של יהודי אירופה ובין בתי העלמין שבישראל, טומנים בחובם את התהליך שעבר העם- מעם שנתון לחסדי אחרים לעם עצמאי המגן על מדינתו. משפחות יקרות, בעוד ימים מספר תיגשו בכאב רב לקברי יקיריכן, תדליקו את נר הזיכרון ותעלו בלבכן את מי שהיו ואת מה שלא יהיו עוד לעולם. אני יודע שמילים אינן יכולות למלא את החלל שנותר בלכתם, ולכן נותר רק להבטיח: נוסיף לעשות ככל הניתן כדי להמשיך את דרכם. היום נזכור גם את נעדרי צה"ל ואת החללים שמקום קבורתם לא נודע. לא ננוח עד אשר נשיב את כולם לגבולותינו. חיילי צה"ל ומפקדיו יוסיפו לפעול לאור המורשת שהניחו לנו הנופלים- מורשת של אהבת הארץ ותחושת שליחות עמוקה. מאז ומעולם זאת הייתה הגדולה של עם ישראל- היכולת להתעלות מעל הכאב והצער, לזכור את העבר ולפעול למען העתיד. נזקוף את ראשנו ונשבע להמשיך את המשימה שלמענה נפלו מיטב בנינו ובנותינו: הבטחת קיומנו כעם חופשי בארצו. יהי זיכרון הנופלים ברוך."
סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, מר אריה מועלם אמר בטקס: "במעמד מרגש זה, פותחים אנו את מבצע הנחת הדגלון על קברי חללי מערכות ישראל שהינו מהמבצעים הערכיים, החשובים והמכובדים במדינה. בימים אלה בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות והאזרחיות ברחבי הארץ, פוסעים חרש לאיטם בין שורות הקברים הצפופות, חיילי צבא הגנה לישראל, עוצרים, מתייחדים, מצדיעים, מניחים צרור פרחים ונועצים את דגל המדינה בחצי התורן, דגל שצבעיו כצבע הטלית וכמוה מקפל בתוכו את ערכי עם ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.