"טראמפ יחרט באותיות זהב כמכריע עזר לשיבת ציון"

עוד חזון למועד. דונלד טראמפ יכול להירשם באותיות של זהב בתולדות עמנו כמי שברגע היסטורי מכריע עזר לשיבת ציון. עם זאת, עתיד ההתיישבות לא תלוי בארה"ב ולא בעולם, אלא בנו בלבד, בנחישותנו, בדבקותנו באדמה ובחיזוק התודעה בדבר זכותנו הטבעית והפשוטה על ארצנו.

טבעי שחלקים בתקשורת, העוינים את ההתיישבות וחולמים על ישות טרור איסלאמיסטית שתשקיף מגב ההר על מרכז הארץ (זאת המשמעות של "מדינה פלשתינית"), יעלו על ראש שמחתם את הצהרת הבית הלבן בנושא הגבלת הבנייה בהתנחלויות. מאז בחירת טראמפ נמצאים משקיפים ופרשנים מסוימים בהלך רוח פתולוגי המכונה "אמרנו לכם!". תנוח דעתם. עם השבעתו קראתי להנמיך ציפיות. הנשיא החדש אינו משיח אלא בא לעבוד, בניגוד לקודמו שנמשח בפי חסידיו לגואל האנושות והותיר אחריו פחות בני אדם חיים ופחות מדינות מתַפקדות.

איננו יודעים עדיין כיצד תיראה מדיניות טראמפ ביחס לישראל, אם כי הצהרותיו וכמה מינויים שעשה ערבו לרבים שסבלו ממדיניות אובאמה. בכל מקרה, אסור להיכנע לתמונה המטעה שעלתה מדיווחים שונים, שלפיהם טראמפ חזר למדיניות המסורתית שהתנגדה להתיישבות. בהחלט לא.

לראשונה זה זמן רב מצהיר הבית הלבן שקיום ההתנחלויות אינו מכשול לשלום. בנימין נתניהו סיפר שבפגישתו הראשונה עם אובאמה הוזהר "לא לבנות אפילו לבנה אחת" מעבר לקו הירוק, כולל בירושלים. עיי החורבות שממשל אובאמה הותיר אחריו כללו את החלטה 2334 במועצת הביטחון, שקבעה שההתנחלויות הן "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ומכשול לפתרון שתי המדינות ולהשגת שלום בר־קיימא".

בנאומו האחרון כמזכיר המדינה לא דיבר ג'ון קרי על הבעיות ברוסיה, בסין, באפריקה, בקוטב הדרומי או במאדים, אלא עמד כמטיף מטעם ג'יי־סטריט או שלום עכשיו והסביר שעה ארוכה מדוע ההתנחלויות הן שורש הרע בעולם.

הן אובאמה והן קרי אמרו שתמיכתם בהחלטת מועצת הביטחון לא היתה "נגד ישראל". ההפך, הם חשבו על טובתנו משום שרצו לשמר את "פתרון שתי המדינות". לדבריהם, מה שמונע את הפתרון המדהים, שאיש לא חשב עליו לפניהם, הוא אותה התיישבות של יהודים במקומות שאליהם חלמו לשוב במשך אלפיים שנה.

ובכן, טראמפ, לתשומת ליבכם: ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. ההצהרה כי "בניית התנחלויות חדשות או הרחבתן של הקיימות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים אינה עשויה להועיל להשגת המטרה (השלום)" נשמעת כמס שפתיים בלבד. השוו זאת עם הגינויים הנחרצים והחד־משמעיים של הממשל הקודם. יתרה מזו, משתמע מהדברים שבנייה בתוך גבולות היישובים מקובלת לגמרי. גבולות היישובים נקבעים לפי תוכניות המתאר שלהם, ואלו גדולים דיים לאכלס מיליון יהודים נוספים.

פרופ' יוג'ין קנטורוביץ, מומחה למשפט בינ"ל, אמר שמדובר ב"שינוי עצום של המדיניות, שלפיו ארה"ב מקבלת באופן נרחב את כל הבנייה בתוך ההתנחלויות, כולל אלו הנמצאות מחוץ ל'גושים'". קנטורוביץ הוסיף שבעוד התקשורת מנסה להציג את ההצהרה כהגבלת הבנייה, מדובר "באור ירוק רחב והיסטורי". אגב, חיפשתי בנרות, ולא מצאתי מישהו שדיבר על מה שלא הופיע בהצהרה הזאת: הפלשתינים.

עוד חזון למועד. דונלד טראמפ יכול להירשם באותיות של זהב בתולדות עמנו כמי שברגע היסטורי מכריע עזר לשיבת ציון. עם זאת, עתיד ההתיישבות לא תלוי בארה"ב ולא בעולם, אלא בנו בלבד, בנחישותנו, בדבקותנו באדמה ובחיזוק התודעה בדבר זכותנו הטבעית והפשוטה על ארצנו.

ישראל היום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.