טראמפ יכיר בירושלים כבירה – ויורה להעביר את השגרירות

הנשיא יכריז בנאום מיוחד הערב כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל ומתחיל בהליכים להעברת השגרירות. מערכת הביטחון נערכת לתגובה פלסטינית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יכריז היום (ד') כי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל ויוסיף כי הורה למחלקת המדינה להיערך להעברת השגרירות האמריקנית מירושלים לתל אביב.

הנשיא יישא נאום בנושא ירושלים בשעה שמונה בערב, על פי שעון ישראל, ויאמר בו עוד כי לפי שעה יחתום על הצו המורה על דחיית העברת השגרירות בחצי שנה, עד למציאת מקום חדש לשגרירות ותחילת הליכי הבנייה.

הבכירים סיפרו כי החלטתו של טראמפ מבוססת על המציאות בעבר ובהווה. הם ציינו את הקשר ההיסטורי של היהדות לעיר לאורך הדורות והוסיפו כי גם כיום אין אפשרות לעצום את העיניים ולהתעלם מהעובדה שירושלים היא בירת מדינת היהודים.

עם זאת, הם ציינו כי לא מדובר בשינוי מול הפלסטינים אלא הכרה במציאות הקיימת בשטח. "הנשיא לא ינקוט עמדה לגבי גורלה של ירושלים במסגרת הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים", אמרו.

לדברי הבכירים, המהלך להעברת השגרירות לירושלים יכול להימשך מספר שנים – וודאי שלא ייקח רק חודשים בודדים.

הם התייחסו למחוייבותו של טראמפ לתהליך המדיני ואמרו כי פתרון שתי המדינות יוזכר על ידי הנשיא, "אך הוא יציין כי יחתור אליו רק אם שני הצדדים יאשרו שהם מעוניינים בו".

במערכת הביטחון נערכים ל"יום זעם" עליו הכריזו הארגונים הפלסטיניים, לקראת הצהרתו של טראמפ. בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי כבר איימו לפגוע בישראל, על רקע ההצהרה הצפויה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.