יאיר לפיד, אכזבת / ריקי כהן מחדרה

אנו עומדים לפני בחירות, ואני מאוד נבוכה. בבחירות הקודמות חשבתי שהנה מצאתי את המפלגה שלי אך אוכזבתי קשות. על ידי מי וכיצד? בטור הבא:

אנו עומדים לפני בחירות, ואני מאוד נבוכה. אודה ולא אבוש: בבחירות הקודמות, הייתה מפלגה שהקסימה אותי. הייתה זו מפלגתו של יאיר לפיד. היא כללה אנשים צעירים, מכל שכבות האוכלוסייה, שעוסקים במגוון תחומים, ומכל שכבות הציבור, דתיים וחילונים ואפילו חרדי קישוט. חשבתי לעצמי, הנה המפלגה שתעשה סדר במדינה הזו, שתדאג לתקציבים לשכבות הביניים, שתברר איפה בדיוק הכסף, שתלחם בשחיתות…

וכך מצאתי את עצמי מכניסה את הפתק של "פה" לקלפי.

וכעת, שנתיים אחרי זה, בואו נבדוק מה קרה בפועל?

א. מבחינה כלכלית:

הצבעתי ליש עתיד כדי לתת אופק כלכלי לילדי.

בפועל, המדיניות הכלכלית המבולבלת של יאיר פגעה בדירוג הכלכלי של המדינה, פגעה בשכבות הביניים כמו שלא נפגעו בעבר. הנטל הכלכלי המוטל עלינו לא ירד, והמחירים לא ירדו, עוד מוחות ברחו לאירופה, ושום רווחה כלכלית לא הגיעה. רק עוד נטל של חובות למדינה, ובלי הטבה משמעותית בשום היבט. וגם "תכנית מע"מ אפס", התכנית עליו שם יאיר לפיד את יהבו, התבררה על ידי כל הכלכלנים כבעלת אפקט שרק יעלה את מחירי הדיור – אך יאיר התעקש וכך גרר את המשק למערכת בחירות יקרה, שעוד יותר מגדילה את הגירעון הכלכלי במדינה. למה? ככה.

ב. מבחינה חברתית:

הצבעתי ליש עתיד שהביאה ברשימתה נציגים מכל שכבות החברה, וטענה שתשפר כלכלית את מצב כולם.

אבל בפועל, יש עתיד פשוט חנקה את המשפחות שבמצוקה, שגם עד כה היו במצוקה, ולא ראינו שום תכנית איך לעזור להם לצאת מהמצוקה הזו.
קצבת הילדים, המנוע העיקרי לעזור לאותה משפחות – קטנה עד גודל מגוחך. מערכת הבריאות הציבורית קרסה, 200% צפיפות בבתי חולים, חולים במסדרונות, חצי יום המתנה בחדרי המיון, זלזול מופגן בבית החולים הציבורי "הדסה" וכמעט גרימה לקריסתו. ובמשרדים הנוספים של "יש עתיד": חוסר עזרה, מחסור בתקנים, וטיפול אנמי של משרד הרווחה, חוסך תפקוד, וקיצוץ בלתי מוצדק, בתקציבי מוסדות החינוך. בכל משרד שהם נגעו בו, רק חלה החמרה או חורבן. ועל כך אני מצרה מאוד.

אני יהודיה, וכיהודיה אני משתדלת לעזור למי שנזקק לעזרה, וכאן, המפלגה שהייתה נציגה שלי, שקיבלה את הקול שלי, התנהגה בחוסר איכפתיות ובאדישות לצער של רבים משכבות האוכלוסייה, לצער של חולים שממתינים שנה לניתוח, לצער של משפחות במצוקה, לצער של ילדים מיוחדים שנזקקים ליותר טיפולים, ולצער של משפחות שנזקקות לעזרה של הרווחה – וכלום. אטימות שלא היה כמותה.

ג. מבחינה דתית:

הצבעתי ליש עתיד כיון שברשימתה היו גם דתיים ואפילו חרדי. בפועל, התברר שהיה מדובר בקישוט ותו לא. יש עתיד פגעה ופוגעת בכל מה שקשור לצביון היהודי של המדינה:

בשמירת ערכי השבת והימים הטובים: חשובה לי שמירת צביון השבת והמסורת במדינה שלנו שהיא מדינה יהודית. חשובה לי האפשרות לתת גם חופש לעובדים בשבת כדי שינוחו, זכות סוציאלית ממדרגה ראשונה שהיהדות היא הראשונה שנתנה אותה.

ובפועל? יש עתיד נלחמה נגד השבת באופן עקבי, פועלת נגד שמירת שבת, פרסמה מידע ממשלתי תוך חילול שבת, פועלת נגד החופש בשבת של נהגי האוטובוס, ועוד יותר מכך: בעלי עסק שהחלו לשמור שבת "זכו" לטיפול"פרטי" של נציג של מס הכנסה, במימון משלמי המיסים, שהיה נוסע במיוחד על חשבוננו כדי "לחפור" ו"לחפש" את בעל העסק באופן פרטי, כ"עונש" על כך שהחל לשמור שבת.

חשובה לי שמירת הכשרות באופן פרטי וציבורי, ובפועל, נציגת יש עתיד הכריזה על כך ש"בליל הסדר צריך לשים לחם על השולחן". פוי!

חשובה לי שמירת המרקם העדין שבין האוכלוסיות במדינה, ובפועל, יש עתיד "דרכה" על הציבור החרדי, בלי שום תועלת, ורק גרמה לירידת שיעורי הגיוס בגלל הגישה האטומה שלה, ובגלל הנסיון לפתור בעיה בכוח במקום במוח.

חשוב לי שהמדינה תדאג לחינוך כל המגזרים, ובפרט לעזרה לחלשים – ובפועל, שר החינוך, שהוא כידוע של "יש עתיד", "חנק" את תקציבי החינוך המיוחד החרדי, והקטין את רמת התקציב לכל ילד לרמה מגוחכת שאינה מספיקה לצרכיו. מסגרות החינוך המיוחד החרדי, שעושות עבודת קודש, ומטפלות במסירות בילדים מיוחדים בני כל המגזרים, סבלו מקיצוצים אכזריים, והאחריות כולה על יש עתיד, שבזדון ניסתה לפגוע באוכלוסיה הכי הכי חלשה, האוכלוסייה שאין לה פה למחות, אוכלוסיית הילדים המיוחדים, שזקוקים לסיוע בכל תחומי החיים, שזקוקים לעזרה כדי להשתלב עד כמה שאפשר בחברה – ובפועל, המפלגה שלקחה את הדגל החברתי פגעה בהם כמו שלא פגעו בהם אי פעם בעבר.

וכך באופן כללי, הייתה יש עתיד האכזבה הגדולה של הכנסת היוצאת.

אכזבה בהיבט המקצועי: כשלון בכל המשרדים שהם קיבלו,

אכזבה בהיבט החברתי: פגיעה באוכלוסיה החלשה,

ואכזבה בהיבט הדתי: הדתיים של המפלגה בעצם נחשבו קישוט ולא הפריעו למפלגה לפגוע ביהדות בכל היבט שהם הצליחו.

ולכן, כדי לנסות ולו במשהו לתקן את הנזקים של המפלגה שנתתי לה את קולי, החלטתי, אני, ריקי כהן מחדרה, להצביע הפעם דווקא למפלגה חרדית.

מפלגה שמבחינה מקצועית, חבריה הם ותיקים ובעלי נסיון ומבינים את עבודתם ועושים אותה כראוי.

מפלגה שמבחינה אנושית באמת דואגת לחלשים, ותוכל לתקן את העוולות שחוללה יש עתיד בכל המשרדים החברתיים.

מפלגה שמבחינה דתית תעשה מה שאפשר כדי להחזיר את היהדות למדינת היהודים.

שלכם
ריקי כהן, חדרה.

גילוי נאות: מדובר בסגנון ספרותי בלבד. לא קוראים לי ריקי כהן, אני לא גרה בחדרה, ולא הצבעתי ליש עתיד 🙂

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.