יבוא האמוניה לישראל יתבצע במכליות קטנות – עד להקמת מפעל לייצור מקומי

"יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מליון תושבי מפרץ חיפה"

יו"ר ועדת המשנה להגנת העורף ח"כ עמיר פרץ:

"יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מליון תושבי מפרץ חיפה. הוא גם פתרון שיכול להחזיר את מפעל ׳חיפה כימיקלים׳ צפון ועובדיו לשגרת פעילות מידית. אני קורא לממשלה לפעול ולקדם במקביל את הפתרון הטוב ביותר לטווח ארוך להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ".

עם סגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, נבחנו 12 חלופות על-ידי המשרד להגנת הסביבה (בפן הסביבתי-בטיחותי) והמל"ל (בפן הביטחוני-אבטחתי), אשר נועדו לשמש מענה לטווח קצר ליבוא ולשינוע האמוניה הדרושה לצרכי התעשייה בישראל ובמיוחד לחברת חיפה כימיקלים.

בהמשך לפעילות הוועדות המקצועיות, ועדת המשנה למוכנות העורף בראשותו של שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, ערכה סיור בנמל ובעיריית חיפה, שלושה דיונים מסווגים עם כלל נציגי הממשלה והגופים הביטחוניים הרלוונטיים ודיון נוסף בלתי-מסווג בהשתתפות כלל הגורמים האזרחיים, מהאקדמיה, התעשייה, השלטון המקומי וארגוני הסביבה. מסקנתה כי יש ליישם את פתרון יבוא האמוניה במכליות קטנות (איזוטנקים) גם במפרץ חיפה, כפי שהוא מיושם כיום בנמל אשדוד, וזאת עד למימוש ההחלטה להקמת מפעל לייצור מקומי של אמוניה במישור רותם.

במכתב המפרט את סיכום פעילות הועדה (מצ"ב), חותמים יו"ר ועדת המשנה ח"כ עמיר פרץ ויו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר על המסקנות הבאות:

"…אנו סבורים שנכון לתמוך ולקדם את פתרון האיזוטנקים כפתרון זמני, עד שימומשו הפתרונות לטווח הארוך";

"…אנו דוחקים בגורמים הרלוונטיים (עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה) לזרז את מתן הרישיון להקמתו של מתחם איזוטנקים ממוגן", אשר יאפשר לחברת חיפה כימיקלים לשוב ולהפעיל את מפעליה ללא מגבלה משמעותית ולאפשר לעובדיה לשוב ולעבוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.