'יד לאחים' על 4 הנערות מסטאמר שהתנצרו: "פרובוקציה על רקע בעיות חברתיות"

ביד לאחים טוענים: "מבדיקה ראשונה שעשינו עולה כי הנושא מורכב יותר מכפי שהוא נראה – על פניו אין מדובר בהתנצרות במובן של המרת דת אלא בפרובוקציה על רקע בעיות חברתיות…"

בעקבות הפרסום באקטואליק על טקס ההטבלה לנצרות של 4 הנערות מחסידות סטאמר, ביד לאחים פתחו בבדיקת המקרים. לידי הארגון שפועל כנגד המיסיון הגיעו כמה פניות בנושא למשרד יד לאחים בבורו-פארק (שבניו-יורק, ארה"ב) והן מכלי התקשורת. "מבדיקה ראשונה שעשינו עולה כי הנושא מורכב יותר מכפי שהוא נראה – על פניו אין מדובר בהתנצרות במובן של המרת דת אלא בפרובוקציה על רקע בעיות חברתיות…", כך טוענים ביד לאחים.

"מניסיון ארוך וכאוב בנושא", אומרים ביד לאחים, "אנו יודעים כי לאחר תקופה כלשהיא אותם יהודים מבינים שאין מדובר רק במעשה שנועד להכאיב לסביבתם, אלא בכזה שנושא בחובו השלכות עמוקות, רחבות וארוכות טווח – ואו אז הם מנסים לעשות את דרכם חזרה ליהדות. לעיתים בעזרתנו".

"כך או כך", הגיבו ביד לאחים,"אנו בוחנים את המקרים ובשעות הקרובות נעמוד בקשר עם המשפחות ועם גורמים בחצר סאטמר כדי לבדוק כיצד ניתן ליצור איתן קשר ומה ניתן לעשות בנושא".

אמש פרסמנו את הסערה בסאטמר, בעקבות השתמדותן של ארבע בנות מהחסידות, והטבלתן לנצרות.

כעת מתפרסם קטע וידאו בו נראית אחת הבנות, מינדי פאנט, בעת הטבלתה רח"ל לנצרות.

(הסרטון מתפרסם עם השינויים המתבקשים, כמובן)

אמש פורסם ב'אקטואליק' כי ארבע בנות חרדיות, בוגרות מוסדות החינוך הטובים ביותר של סאטמר, התנצרו מרצון בטקסים רשמיים בכנסיות באזור ניו יורק. כך פרסם העיתונאי מנחם רהט בעיתון הדתי "מצב הרוח".
מדובר בבנות מבתים תורניים, שלמדו במוסדות סאטמר בבורו פארק, וויליאמסבורג ומונסי, החל משחר ילדותן ועד לבגרות.

הראשונה שהובילה את גל ההתנצרויות המזעזע היא אישה צעירה, בת למשפחה רבנית ידועה, משפחת פאנט. לפני חודשים אחדים היא התחתנה בתוך הקהילה עם אברך חסיד סאטמר, בטקס בו נהגו כל המגבלות המקובלות בחסידות. לאחר זמן קצר, מספר רהט, התגרשו בני הזוג. האישה לא חזרה לבית הוריה ולמעשה נעלמה. זאת, עד שהתגלתה בסרטון שהועלה לאתר האינטרנט של אחת הכנסיות בסביבה, והתברר כי הבחורה הוטבלה מרצון לנצרות, ה"י.

האישה שהשתמדה למרבה הכאב, עשתה זאת לעיני המצלמות מבלי שניסתה להסתיר את זהותה ואת שמה. היא התראיינה בהרחבה וסיפרה כי התחנכה בחצר סאטמר הקיצונית, למשפחה רבנית מיוחסת, אך הגיע למסקנה כי "כל הסאטמריות הזו הינה בלוף, הבל ורעות רוח", ומשכך החליטה לעזוב את החצר, ולנקוט בצעד הקיצוני של התנצרות.

בעיתון הדתי מסופר כי בתחילה ניסו בסאטמר להסתיר את המקרה המזעזע, אך לאחר שעלה הסרטון לאינטרנט, הודו שם כי האישה אכן השתמדה ואמרו כי מחנכי ורבני הקהילה חייבים להתכנס ולבדוק כיצד הגיעו למצב הזה.
אלא שעוד בטרם שככה הסערה של גברת פאנט, נודע על נערה חסידת סאטמר נוספת, בת למשפחת לוי-דויטש, שאף היא הגיעה לכנסיה והשתמדה, ל"א. גם היא התחנכה מילדות במוסדות סאטמר.

בנוסף לשתיים האמורות, כותב רהט, מדברים כעת בסאטמר בניו יורק על השתמדותן של עוד שתי נערות בוגרות מערכת החינוך של סאטמר.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.