יהודים יוכלו לתבוע נכסים בפולין

הנכסים המדוברים יוצעו ליורשים ובני משפחותיהם למשך חצי שנה בלבד{צדק}

עיריית ורשה פרסמה רשימה של חמישים נכסים שהלאימו הנאצים והקומוניסטים, והיא מאפשרת ליהודים שמשפחותיהם היו הבעלים של רכוש זה לתבוע אותו בחזרה. אך הנכסים המדוברים יוצעו ליורשים ובני משפחותיהם למשך חצי שנה בלבד.

בעקבות כך, לוחצים ארגונים יהודיים על העירייה לאפשר הארכת מועד פקיעת התוקף כדי שכמה שיותר יהודים ינסו לקבל את רכושם בחזרה. החל מהערב יוכלו היורשים הפוטנציאליים להגיש תביעה להחזרת הרכוש, ולאחר מכן יינתנו להם שלושה חודשים כדי להוכיח כי הרכוש אכן שייך להם. הקרקעות והרכוש שלא יעבור ליורשים יועברו לידי לעיריית ורשה.

יו"ר ועדת התפעול באיל"ר ("ארגון יהודי עולמי להשבת רכוש"), גדעון טיילור, אמר: "אנחנו קוראים לפולין להאריך את הדד ליין הקצר כל כך. זה אינו הוגן כלפי התובעים – בייחוד כלפי אלה שחיים מחוץ לפולין – שיאבדו את ההזדמנות האחרונה להתחבר מחדש עם עברם בגלל המורכבות המנהלית של החוק הזה". טיילור הוסיף: "זה קריטי שהרשויות בפולין יעשו כל מאמץ כדי לזהות ולהודיע לתובעים פוטנציאליים על פרסום הרשימה".

טיילור אמר עוד כי "הבעיה עם החוק הזה מדגישה את הצורך הבהול בחקיקה לאומית של חוק השבת רכוש בפולין. פולין נותרה המדינה היחידה באירופה שלא חוקקה חוק לאומי להשבת רכוש פרטי מתקופת השואה. אנו דורשים מממשלת פולין לטפל בבעיה זו באופן מידי, כדי שניצולי שואה ויורשיהם, וגם בעלי רכוש יהודים ולא יהודים אחרים, יזכו לצדק מועט".

בספטמבר 2016 נכנס לתוקפו חוק חדש בפולין, שלפיו לניצולי שואה וליורשיהם יוקצו שישה חודשים להתייצב ולהפעיל את תביעתם בנכסים – זאת מרגע שעיריית ורשה תפרסם הודעה על הנכס שלהם בתקשורת המקומית. בהמשך ניתנו לניצולי שואה שלושה חודשים נוספים להוכיח את זכויותיהם בנכס, בטרם יועבר סופית לאוצר המדינה או לעיריית ורשה.

בתגובה לחוק הפולני, שלמעשה מגביל בזמן את היכולת של ניצולי שואה ובני משפחותיהם להשיב אליהם את רכושם שנלקח מהם שלא בצדק – השיק ארגון איל"ר מאגר נתונים חדש של נכסים שמטרתו לעזור לניצולים וליורשיהם לזהות את רכושם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.