יוזמה: הקמת מסגרות לנשים ללימוד הלכה

היוזמה נחשפה ביום עיון של מכון 'צורבא מרבנן'. "לא תמיד החומרא בענייני הלכה היא אכן חומרא", אמר בכינוס הרב יעקב אריאל

מגישי השיעורים של צורבא ובהם רבני ערים וישובים, רבנים צבאיים ורבני קהילות השתתפו ביום עיון ייחודי של מכון "צורבא מרבנן" בנושא "האתגר בהוראת ההלכה", שהתקיים בישיבת רמת גן. מכון 'צורבא מרבנן' בראשות הרב בן ציון אלגאזי מוביל תכנית חדשנית ללימוד הלכה, בצורה חוייתית, שיטתית ומרתקת מהמקור ועד למעשה. ברחבי הארץ, במאות קהילות, פועלים למעלה מ400 מוקדי לימוד של "צורבא מרבנן" לע"נ מאיר (מיש) אלימלך ז"ל, במסגרת שיעורים שבועיים המקיפים את כל מעגל החיים על-פי סדר השולחן ערוך.

יום העיון נפתח בשיעורו המקיף של הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן ונשיא צורבא, שהקדיש את דבריו לשמירה על טוהר הכוונה בעת פסיקת הלכה והלכי הרוח הסובבים לה. "לא תמיד החומרא בענייני הלכה היא אכן חומרא. פעמים רבות דווקא החומרא היא קולא ולעיתים יכולה להיווצר תקלה הלכתית קשה מערבוב בין המושגים, כך בענייני כשרות, כך בנושאים הקשורים בשמיטה ובעוד שורה ארוכה של נושאים. הסכנה הרובצת לפתחם של פוסקי ההלכה היא ההתמקדות בשוליים ולא בליבת הגישה ההלכתית. צורבא מרבנן המדגיש את לימוד ההלכה למקורותיה, החל מהמשנה דרך הגמרא, ראשונים ועד אחרוני הפוסקים, סולל בפני הלומדים ראיה ראויה ואיכותית של מכלול הפסיקה ההלכתית".

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, השווה את יוזמת צורבא ללימוד הלכה ליוזמת לימוד הדף היומי של רבי מאיר שפירא מלובלין. "בדורו של רבי מאיר שפירא המחויבות להלכה לא הייתה מוטלת בספק, ולכן הוא השקיע בהטמעת לימוד הגמרא. אולם, לימוד ההלכה בדורנו הוא קריטי, וכשניצבים בפני דוחק בזמן – אם לאדם אין זמן רב להשקיע בלימוד, ללא ספק ישקיע דווקא בלימוד הלכה ולא גמרא. חלק גדול מהחולשות בדורנו נובעות מאי לימוד הלכה. מכון צורבא, בשיטת הלימוד המונגשת של לימוד ההלכה, עשה תיקון גדול ונתן מענה לצורך עמוק של דורנו."
הרב בן ציון אלגאזי, מייסד וראש מכון צורבא, המכהן גם כראש בית המדרש בישיבת רמת גן, הקדיש את שיעורו לחשיבות לימוד ההלכה ממקורותיה. את דבריו ביסס על דברי חז"ל, שכל תורה שאין לה בית אב, דהיינו מקור, אינה תורה. התלמוד הוא בבחינת "בית אב" להלכה ופסיקה שאינה מבוססת על המקורות על השתלשלותם אינה פסיקה. גדולי הפוסקים בדורנו התריעו נגד אלה האומרים דברי תורה ופוסקים על יסוד סברות עצמיות ללא התייחסות על יסוד תורתם של קדמונים. "דווקא בדורנו כדי להתחבר להלכה ולקיומה צריך להבין את השתלשלות ההלכה דרך היצירה התורנית לדורותיה ועד לגדולי התורה בדורנו. זהו האתגר וצורך השעה והדור, שצורבא נותן לו מענה".

הרב אלגאזי בישר בסוף דבריו על הקמתם של מסגרות "צורבא" ייחודיות ללימוד ההלכה לנשים. היה זה מרן החפץ חיים זצוק"ל שהורה על חובתן של הנשים ללמוד הלכה. הקמת המסגרות לקבוצות נשים ודאי תעמיק את המחויבות לשמירת ההלכה בבית ובמשפחה. "בסופו של דבר, האשה, אם הבית, היא המופקדת על שמירת ההלכה בבית בכל עת."
את הכנס חתם בהרצאה מרתקת בנושא דיבור מול קהל, מנהל תיאטרון אספקלריא, חגי לובר.

BO5R3310

BO5R3303

BO5R3299

BO5R3236

BO5R3299

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.