יוזמת ריבלין: מפגשים בין ילדים חרדים לחילונים וערבים

נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע את רצונו כי כבר בגיל הילדות ייערכו מפגשים בין חרדים, חילונים וערבים. עם זאת, בנוגע לשילוב חרדים בחברה אמר הנשיא כי אין לעשות זאת בכפיה. {שיתוף מגזרי}

נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע את תקוותו כי בתי הספר יערכו מפגשים בין ילדים מכל המגזרים בישראל, כך שילדים חרדים ייפגשו גם עם ילדים חילונים וגם עם ילדים ערבים. על פי יוזמת הנשיא, הילדים יקיימו שיח בנושאים של איכות הסביבה ובטיחות בדרכים.

את הדברים אמר ריבלין בכנס שערך עיתון כלכליסט. מו"ל העיתון, יואל אסתרון שוחח עם ריבלין על הקמפיין ברשתות החברתיות שרץ נגד הנשיא באחרונה תחת הכותרת "ריבלין לא הנשיא שלי". הנשיא השיב לקמפיין ואמר: "כשנולדתי היו בארץ 200 אלף יהודים והיום אני נשיא ויש 6 וחצי מיליון יהודים ועוד ידינו נטויה".

"תמיד יש צרכים פוליטיים מצד קבוצות כאלה ואחרות, וחלקן מאמינות שלא צריך לראות את מדינת ישראל בצורה שבה היא קיימת היום – או לא כמדינה דמוקרטית או דמוקרטית רק עבור החלק היהודי שבה, אבל הרוב המוצק מבין את החשיבות שכל אחד מאתנו רוצה להיות אזרחי חופשי במדינתו".

ריבלין הוסיף, "הייתי ילד שנולד לפני קום המדינה ודגל ישראל המונף לא היה מובן מאליו. פעם היינו מיעוט שעמד מול אחרים, היום הפכנו לחברה של מיעוטים והם נפגשים לראשונה רק בעבודה. בתי הספר נפרדים, יש ארבע מערכות חינוך, פעם הצבא היה כור היתוך, היום בחברה יש כלכלת היי-טק וכלכלת לואו-טק. הדברים שאמרתי על השבטים שמרכיבים את המדינה היו השמת מראה לציבור לאמור: יש בעיות שאי אפשר להתעלם מהן".

בהתייחסות למגזר הערבי אמר ריבלין: "השבט הערבי בישראל נמצא בדילמה, רובם רוצים בישראל כמדינתם, אולי לא רוצים שתהיה ציונית, אבל הם בדילמה בין נאמנותם למדינה לבין נאמנותם לעמם. אלה דברים בעייתיים ביותר שצריך לטפל בהם. אין אנחנו יכולים לומר 'אנחנו לא מחויבים להם, אתם לא מאתנו'. הם חלק מהחברה הישראלית, אנחנו לא יכולים לשאת את נטל הכלכלה מבלי שנשתף את כולם".

בהמשך דבריו התייחס נשיא המדינה גם לשילוב החרדים בישראל. ריבלין אמר כי את החברה החרדית, "לא נשתף מתוך כפיה. הם חרדים למסורתם וחייהם, והרצון שלנו לכפות עליהם לא יעבוד".

ריבלין סיים בדברו על רצונו למפגש בין ה"שבטים": "יוזמה שבה ילדים מבית ספר חילוני יפגשו מדי פעם עם חרדים ושניהם יפגשו עם בתי ספר ערבים וכולם ביחד ידונו בנושאי איכות סביבה ובטיחות בדרכים, ובסופו של דבר נבין שכדי לקיים חברה, צריך ביטחון, אבל צריך גם את היכולת הכלכלית והחברתית, כך נוכל לפעול כחברה אחת ותקווה אחת לכל אזרח להגיע להיות אפילו נשיא המדינה".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אז למה אתם אומרים שאין לרל"ש השפעה

    בושה וחרפה!!!

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב