יום דרמטי בממשלה: פיוס או בחירות

פיוס או בחירות? ראש הממשלה וראשי סיעות הקואליציה יפגשו היום במטרה להחליט לאן מועדות פני הממשלה

האם המשבר הקואליציוני בדרך לפתרון? במערכת הפוליטיתמעריכים כי בסוף היום נדע לאן מועדות פני הממשלה וראש הממשלה. נתניהו צפוי להיפגש עם ראשי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה – כולל עם יאיר לפיד – ולאחר מרתון הפגישות נוא יכריע האם משבר האמון ניתן לתיקון או שהכנסת תפוזר ויוכרזו בחירות כלליות.

בנוסף לפגישות האישיות בין ראש הממשלה לראשי הסיעות, צפויה להיערך גם פגישה של כל השותפים הקואליציוניים. נציגי הסיעות יבקשו למנוע סחרור שיוביל לבחירות, במידה והדבר אפשרי.

הפגישות האמורות צפויות להתקיים אחרי חודש שלם של נתק בין הצדדים בשל שורת מחלוקות הקשורות לתקציב המדינה, חוק ההסדרים, מע"מ 0 על דירה ראשונה, ועוד. את הפגישה עם לפיד יזם ראש הממשלה לאחרי שכבר נפגש אתמול עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

בסביבתו של לפיד חוזרים ומדגישים כי המשבר הור "בר פתרון" זאת בתנאי שראש הממשלה יביע נכונות לפתרונו. מנגד, בסביבת ראש הממשלה מדברים במונחים של "צ'אנס אחרון" שהוא מוכן לתת ללפיד כדי שזה יחזור לתפקד כחבר קואליציה הנשמע לראש הממשלה, ולא כאופוזיציונר בתוך הקואליציה.

כזכור, המשבר בקואליציה החל לפני כמה שבועות סביב תקציב המדינה וסוגיית מע"מ 0% והגיע לשיא עם העברתו בקריאה טרומית של "חוק ישראל היום" לפני כשלושה שבועות. מאז חל נתק מוחלט בין יש העתיד והתנועה מחד והליכוד מצד שני, כשאישור חוק הלאום בממשלה לפני שבוע רק החריף את המחלוקת. מאז נעשו מספר ניסיונות לגשר על המחלוקת – אולם ללא הצלחה.

במקביל בדק ראש הממשלה נתניהו אפשרות להקדים את הבחירות באמצעות העברת חוק לפיזור הכנסת, ולשם כך ניהל מגעים עם הסיעות החרדיות. נראה כי מאמציו של נתניהו להגיע לפשרה עם לפיד ולבני היום הם ניסיון סופי לאחות את הקרעים לפני פירוק סופי של הקואליציה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.