יום הבוחר: 'קוקר' מציג: תמונת המצב המלאה על הקרב בערים החרדיות

הקול החרדי לקראת הבחירות המקומיות שמתקיימות היום, מעניין כמובן כמעט כל רשימה או מועמד לראשות עיר שרץ/רצה בכל מקום בו מתגוררים אפילו עשרות חרדים בודדים, אבל כמובן שלמשקל הקול החרדי יש משמעות בעיקר במקומות בהם הוא יכול להכריע את המערכה, כמו ירושלים, או במקומות שהם חרדיים גרידא והמלחמה הניטשת היא דווקא בין הרשימות החרדיות לבין עצמן, כדוגמת יהדות התורה וש"ס, או דגל התורה ובני תורה וכולי.

'קוקר' מציג: הרשימה המלאה של הערים שאליהן נתינת תשומת הלב החרדית היום, יום הבחירות.

נתחיל כמובן עם שלוש הערים המעניינות ביותר, עליהן מדברים כבר שבועות ארוכים:

ירושלים

בירושלים הקרב האמיתי הוא בין המועמדים לראשות העיר, משה ליאון וניר ברקת, שכל אחד מהם מייצג אסכולה שונה. היום יהיה המבחן של לאון הם אכן הצליח להביא את הרוב המוחלט של הקול החרדי, לצרךף אליהם עוד כמה עשרות קולות חילוניים ולגרוף את הבחירות, או שמא יתן לעשות זאת שוב – לברקת. צריך כמובן לציין את המועמד העצמאי מטעם 'בני תורה' חיים אפשטיין, שאין לו אף סיכוי מזערי.

מבחינת הרשימות החרדיות, ישנן 4 שרבות על הקול החרדי: יהדות התורה הוותיקה, שלה גם מספר החברים הרב ביותר במועצה1; ש"ס, הוותיקה גם היא, שתזכה ל-5-6 מנדטים; בני תורה המסקרנת, שסוף סוף תגלה לנו אם "הפלג הירושלמי" שווה 400 משפחות בלבד כדברי 'דגל התורה' או שמא לפחות 7,000 קול, שהם המודד למנדט אחד – אם בני תורה תזכה בו; מפלגת 'טוב' של החרדים העובדים שגם היא כ'בני תורה' רצה לראשונה בירושלים, והמסקרן הוא האם אכן תכניס מנדט אחד.

בית שמש

בבית שמש מתנהל, כמו בירושלים, קרב בשתי חזיתות: על ראשות העיר, ועל המועצה. בראשות העיר, מתמודדים אלי כהן (החילוני) ומשה אבוטבול (החרדי), והחשש הוא שכהן יצליח הפעם לגבור על אבוטבול ולהחיזר את העיר לידיים חילוניות על כל המשתמע מכך. בסקרים, לפחות, הקרב הוא צמוד – עם יתרון לאבוטבול.

מבחינת הרשימות החרדיות, מתמודדות 3 רשימות חרדיות-אשכנזיות: דגל (בנפרד), אגודת ישראל-ג' (בנפרד), ו"כח" – רשימה חדשה של כמה חסידויות קטנות בעיר, כשבית שמש תהיה המיקרו קוסמוס וכעין פריימריז לספר לנו מי גדול יותר. בנוסף מתמודדות ש"ס, וגם 'טוב' – בפעם השנייה, לאחר שהצליחה להכניס נציג אחד בבחירות הקודמות.

אלעד

פה, בניגוד לירושלים ובני ברק, לא מדובר על ראש עיר חילוני שמבקש לחלן את העיר, והמאבק הוא פנים חרדי, ובעיקר לראשות העיר. האם שוב תצליח ש"ס להצניח מועמד משלה, ועוד 5 שנים של (אולי) מחלוקת יעברו על העיר,  או שמא רוח חדשה תנשוב על העיר וישראל פרוש, המועמד האשכנזי, ינצח.

כל השאר, דהיינו הרשימות למועצה, פחות מעניין. ברשימות נרשם איחוד בין האשכנזים תחת המותג ג', מולם יש את ש"ס הוותיקה ובנוסף יש את 'טוב' שרצה לראשונה גם באלעד וכן את מפלגת הנשים המסקרנת, שלכאורה לא צפויה להכניס ולו מנדט, אלא אם כן תהיינה הפתעות.

בני ברק

בבני ברק, למרות שידוע מראש כי חנוך זייברט יהיה ראש העיר הבא (למרות שיש גם מועמד עצמאי נוסף בשם יגאל אלוש, מפרדס כץ, אחרי שהמועמד מטעם 'בני תורה', חיים רוחמקין, פרש), עדיין מסקרן לדעת כמה מנדטים תביא הפעם יהדות התורה, וכמה ש"ס. בנוסף, ישנן כמה רשימות של צעירים המתמודדות לראשונה למועצה, כמו גם רשימה חילונית מטעם פרדס כץ, וכן רשימת 'בני תורה' של הפלג הירושלמי, שלראשונה מתמודדת ותבקש לדעת מהו כוחה היחסי בבני ברק, דבר שגם כולם ישמחו לדעת.

ביתר עלית

יש יותר ממתמודד אחד מול מאיר רובינשטיין, האחד הוא מנחם זיידה, מי שהיה עוזרו של יצחק פינדרוס בעיריית ירושלים ועתה מבקש לרשת את ראשות העיר, כאשר במקביל הוא גם מריץ מפלגה מטעמו, וכן מועמד עצמאי נוסף – והוא חיים ויסברג, שגם הוא מריץ רשימה מטעמו, ועוד מועמד בשם יהודה סופר. כמובן שרובינשטיין יקח את הבחירות, כפי המסתמן, ואין משהו מעניין במיוחד הפעם בעיר הזאת, מלבד כך שכל תושב יצביע למפלגה הקרובה ללבו, כאשר ג' רצה מאוחדת בשם ביתר מאוחדת, ש"ס, ועוד רשימות.

מודיעין עלית

כאן הזירה מעניינת מעט יותר. בראשות העיר צפוי לעמוד גם הפעם יעקב גוטרמן, למרות שמולו מתמודד מטעם 'בני תורה' שרצה גם במודיעין עלית – אבי ברגר. מול ג' רצה כאמור בני תורה שתבדוק את כוחה בעיר, וגם מול ש"ס הוותיקה רצה הרשימה של יוני מזרחי, שטוען כי יצליח להביא אתו את כל קולות המקופחים תושבי העיר.

צילום: פלאש 90

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.