יום הזיכרון: אמש נערכה עצרת הזיכרון המרכזית ליד הכותל המערבי

אמש (א'), נערך בכותל המערבי טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל.

במהלך הטקס פנה נשיא המדינה פנה למשפחות השכולות ואמר: "אנחנו היודעים כי שיגרת חייכם לעולם כבר לא תהא כמו זו שלנו. אנחנו היודעים את סוד הכרית הרטובה שלכם בלילות. אנחנו שהלכנו לצד ילדיכם, והיו בתוכנו שגם ראו אותם ברגעי חייהם האחרונים, אנחנו יודעים היטב שאין הערב בפינו מילים שיכולות לרפא כאב. אתם, ההורים, הרעיות, הילדים, האחים והאחיות – אתם הגיבורים האמיתיים של החיים".

פרס אמר בדבריו כי ישראל נחשבת למפותחת "בניצחונותיה בשדות הקרב והשלום. בַּיצירתיות התוססת הפועמת בה. בהישגיה המופלאים המציבים אותה בתחומים כה רבים בחזית הקדמה העולמית. אין גבול לגאוותנו. קיומה של מדינת ישראל שוב אינו בגדר ספק. צה"ל ערוך ומוכן לכל תרחיש מול כל איום. אל מול כל סכנה. הטרור נושא רצח. השלום נושא חיים. לנו ולשכנינו.

"לרגע לא נשכח ותמיד נזכור – את אלה אשר קיומה ותפארתה של ישראל נזקפים לזכותם, את אלה אשר סוככו עליה לאורך שישים-וחמש שנות המדינה. כאן, מול אבני הכותל הקדושות, אני אומר בשם עם ישראל כולו, שלכם, חללי מערכות ישראל, מגיעה התודה ותהילת עולמים", סיים פרס.

הרמטכ"ל רב אלוף גנץ נשא דברים אחריו ואמר: "אני חושב על כל האמהות והאבות שהכרתי. על הבנים והבנות שאינם עוד. ובין עיניי הנערים שדולקות תוך אבני התקווה והחלום של העם היהודי אני מוצא את עיניי חבריי, פקודי ומפקדיי. בקורבנם הפכו הבנים והבנות לנצח טבועים בדמותה של המדינה. סיפורי מסירותם ועוז נפשם מזכירים לנו בזכות מי ניתן לנו ללכת באלה הדרכים. לא לשווא אנו קוראים להם מלח הארץ. הם תמצית דמעותיה של ארץ ישראל.

"הערב אני ניצב לפניכם, ראש המטה הכללי של צה"ל, לאורה של להבת הזיכרון, ומבטיח לכם: אם לעיתים נדמה שארצנו זרועת האנדרטאות היא 'ארץ על שמם', אז צבא ההגנה לישראל הוא 'צבא בשמם'. אנו מחנכים, מכשירים, מאמנים את לוחמינו ומבצעים את משימתנו כשדרכם של המופלים היא נר לרגלינו.

"ומי שצריך לדעת יודע: אין מקום ואין מטרה שקצרו זרועותיו הארוכות של צה"ל מלהשיג. ואני שכאשר נשוב ונידרש לרגע, נתייצב נכונים כתמיד ומוכנים מאי פעם. לא נחסוך ביזע כי אנו מבקשים לחסוך בדם ובדמעות", אמר גנץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.