זוכרים אבל אחרת: מיצג זיכרון חרדי בגן-סאקר (תמונות)

זה לא מנגל רגיל, אלא אירוע זיכרון. כבר התרגלנו לכותרות "חרדים עשו מנגל ביום השואה", "חילונים חיללו אנדרטה ביום הזכרון", אבל הערב לצלמי העיתונות שהגיעו לגן סאקר ציפתה מהפתעה מרעננת. בשטח הגן בירושלים הוצב מתקן מנגל מלא בנרות נשמה וסביבו בחורי הישיבה שקראו פרקי תהילים. אנשי התקשורת גילו כי נפלו למלכודת שטמנו להם פעילי פרויקט דוסים העוסקים במלחמה בהסתה ובהפצת השנאה כלפי המגזר החרדי.

לעיתונאים חיכה מיצג זכרון בדמות המנגל המסורתי אולם במקום הגחלים הלוהטות ועליהם הבשרים המהבילים, הונחו בתוך תבנית המתכת נרות נשמה לציון הזכרון, ולידיהם הוגש מכתב מאת מאיר אינדור מנכ"ל אלמגור הקורא "התמקדו במאחד ולא במפלג".

בין היתר נאמר במכתב המרגש "אנו מבקשים למחות נגד העובדה שביום עצוב שבו רבבות אזרחים – בעצם המדינה כולה, אבלים על מות יקיריהן, עסוקים כלי התקשורת במנותק מרחשי הציבור, בזריית מלח על הפצעים, זהו סבב הסתה נוסף והפעם על גבם של המשפחות השכולות!!

תוקפים מגזר שלם שכביכול לא אכפת לו מהם, ולצבות להם את הלב השבור בלאו הכי! לצערנו רבות המשפחות החרדיות השכולות.

כאבן הוא כאב כולם, הטרור והרג חפים מפשע לא הבדיל בין מגזרים יהודים, ערבים, חרדים, חילונים, כיפות סרוגות, כיפות שקופות.

אין זו התנהגות של סולידריות, של השתתפות בכאב, של הזדהות בשכול, של התייחדות עם הנופלים.

למען המשפחות השכולות, למען הכאב הלאומי, ולמען אחדות המדינה – במיוחד ובמיוחד ביום רגיש וקשה זה, התמקדו במאחד ולא במפלג. הרבו אהבה ולא שנאה."

שיח של אחדות

מיד לאחר העמידה בצפירת הזכרון ואמירת פרק תהילים לעילוי נשמת ההרוגים, התיישבו פעילי הפרויקט עם בני נוער חולפים, חרדים וחילונים יחדיו לשיח על זכרון ותרבות מאחד, ומשמעות היום בעיניים חרדיות וחילוניות.

את השיח הנחה הרב סא"ל במיל' דב פוברסקי שהציג את חווית הזכרון שלו כחרדי ישראלי, ואת חשיבות הכבוד ההדדי המאחדת בין המגזרים השונים בעם ישראל.

הרב דב פוברסקי
הרב דב פוברסקי

אירועי "זוכרים אחרת"

יש לציין כי אין זה האירוע הראשון שעורכים פעילי פרויקט דוסים, כאשר גם בשנה שעברה יצרו הד תקשורתי וציבורי נרחב כאשר נעמדו עם שלט ענק בזמן צפירת הזכרון בכיכר השבת, "דוסים זוכרים אחרת, די להסתה".

זוכרים די להסתה דוסים

אל הכתבה באתר 'דוסים'- לחץ כאן

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הכל טוב ויפה רק חבל שהיום ראיתי כן חרדים עומדים באחת הצמתים בבית שמש ומחזיקים בידם דגל קרוע אם הייתי יכולה הייתי שולחת תמונה.

    נורית |
    הגב
  2. "והייתם נקיים מה' ומישראל". לא יקרה כלום אם תעמדו דקה בצפירה, כדי להיות "נקיים" גם מישראל.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב