יום השואה: בשורה גדולה ליהודי ברלין

ישונה חוק המאפשר לקבור אדם שהלך לעולמו רק כעבור 48 שעות

 

בברלין שבגרמניה קיים חוק שמאפשר לקבור אדם שהלך לעולמו רק כעבור ארבעים ושמונה שעות. מטרת החוק שנחקק לפני כמאה וחמישים שנה, לוודא באופן סופי שאכן הייתה פטירה. השנים חלפו ואמצעי קביעת המוות שוכללו, אבל החוק המיושן עדיין נשאר בספר החוקים הגרמני.

החוק המדובר מהווה כאב ראש גדול ליהודי ברלין, היות והוא נוגע את ההלכה היהודית המורה שלא לעכב את קבורת אדם שהלך לעולמו.

לפני חמש שנים החל רבה של הקהילה היהודית בברלין, הגאון הרב יהודה טייכטל שליט"א, בפעילות מאחורי הקלעים בכדי להביא לשינוי החוק. בשיאה של הפעילות, נפגש עם שר הבריאות מריו צי'ה, שמשרדו אחראי גם לתחום הקבורה בברלין.

"הסברנו לו עד כמה החוק בעייתי מאוד לקהילה היהודית והוא האזין בקשב רב", מספר הרב טייכטל. "בסיום הפגישה אמר השר שיבדוק את העניין עם צוות משרדו שכן שינוי חוק דורש הליך פוליטי ומשפטי מורכב".

לפני זמן קצר, קיבל הרב טייכטל עדכון מסגן שר הבריאות של ברלין בוריס וולטר, שהתקבלה החלטה לשינוי החוק. "סגן השר אמר לי שההליך יוצא לדרך בכדי לבוא לקראת הקהילה היהודית, היות והם מבינים את החשיבות. יש להליך הזה תמיכה מהמפלגות השונות ובזמן הקרוב זה יעבור בדרגים המשפטיים עד לאישור סופי במליאה".

לדברי הרב טייכטל, מדובר בהליך שאמור לקחת חודשים ספורים. "להחלטה הזו תהיה משמעות גדולה לחיים היהודיים בברלין והשפעה גם בערים הנוספות בגרמניה".