יום פטירת רחל אמנו: נשים שחיכו שנים לפרי בטן מדברות

י"א בחשוון היום, יום פטירת רחל אמנו, שלא זכתה בקלות לפרי בטן. בראיון מיוחד ל'אקטואליק', חושפות שתי נשים שגם הן עברו מסע מייסר בדרך לפרי בטן, את סיפור חייהן

 רחל אמנו, שיום פטירתה חל היום, י"א בחשוון, לא זכתה בקלות לפרי בטן. טרם זכתה לבנים פנתה רחל ליעקב אבינו ואמרה בצער: "ותרא רחל כי לא ילדה ליעקב ותקנא רחל באחותה, ותאמר הבה לי בנים ואם אין מתה אנוכי".

אין עוצמתי מהכמיהה  של כל אישה להיות אמא, לחוש אהבת אם לילדיה. לצערנו, לא כל אישה זוכה למתנה הגדלה הזו בקלות, לא מעט נשים חוות מסלול טיפולים מתיש נפשית בדרך לאמהות. ההתמודדות הזו מלווה בקושי הגדול של דאגה חונקת מהסובבים.

שוחחנו עם שתי נשים שעברו את הקושי הגדול הזה, אבל היום חובקות בן ויש להן מסר לנשים: לא להתייאש!

בת שבע גולדברג, פאנית, המתינה 15 שנים לתואר "אמא", כיום היא אמא לנתנאל בן חצי שנה.

בת שבע, היא אחת שלא כותבת פוסטים ומשתפת את חייה בפייסבוק. ביום הגדול והמלא התרגשות שלה היא בכל זאת שיתפה פוסט מרגש ביותר על כל תהליך חייה במשך 15 שנים וריגשה אלפי קוראות בפייסבוק שלא נשארו עדישות. החיזוק בא מנשים שזכו ללדת גם אחרי כל מסכת הייסורים הזאת.

מה התחושה שליוותה אותך במסלול הטיפולים הלא קל?

"בעיקר פחד! שנה אחרי שהתחתנו ידענו שיש לי בעיה להיכנס להריון. התחלנו כמו כל זוג מהבדיקות הראשונות והדרך היתה ממש קצרה לכל הטיפולים הקשים והמפרכים מבחינה נפשית ופיזית. שגרה של זריקות, בדיקות דם. בתור אחת שפחדה ממחטים הפכתי למומחית. הרצון החזק להיות הורה הורג את הפחד".

מה העצה שלך לסובבים שבסביבתם נמצאת מישהי שלא זכתה לילדים?

"זה אינדווידואלי ומשתנה מאוד מאשה לאישה. עדיף להתנהג בצורה נורמלית ולא להכנס ולעשות עניין מעקרות".

מה עשית בכדי להתגבר על כאבך במשך 15  שנה של טיפולים?

"חייתי את החיים במלואם והתפללתי ודיברתי עם הקב"ה בכל הזדמנות שהרגשתי קושי. אני עובדת עם קהל נשים כפאנית, ואחת ההחלטות הקשות שלי היה לעזוב את העבודה כי יש לי מחסור בנפש אבל כנראה זה מה שצריך לקרות כדי שאני אהיה פנויה לקבל הריון".

איזה מסר מחזק יש לך לנשים שחוות זאת?

"לא להתייאש! לכל דבר יש זמן שהוא יגיע וכמובן גם בזמן הכי מתאים לנו".

בת שבע גולדברג ובנה התינוק

"היתה לי אובססיה להשגת המטרה"

רחל דנינו, מנהלת מעון 'נאות מרגלית', המתינה 17 שנה לתואר הנכסף "אמא" כיום היא אמא לנער בן 16 שמסב לה נחת יהודית. 

 מה התחושה שליוותה אותך במסלול הטיפולים הלא קל?

"הרגשה קשה תמיד ליוותה אותי בפרט בסביבה שיש בה ילדים. תמיד חשבתי: היכן טעיתי? הייתי מזכירה לעצמי את כוחה של רחל אמנו שהיה לה קשה מול אחותה ולמדה מיעקב על כוחה של תפילה, שחיזק אותה ואמר לה לא להתייאש ולהמשיך להתפלל לה'. עברתי 17 שנה של טיפולים מלאי אכזבות. היתה לי אובססיה להשגת המטרה וידעתי שיום אחד זה יבוא ולכן לא התיאשתי".

מה העצה שלך לסובבים שבסביבתם נמצאת מישהי שלא זכתה לילדים?

"לעולם אל תזרקו משפטים לעברן, כי אי אפשר לדעת מה מצבה הנפשי של אותם נשים באותו זמן, לאחר איזה טיפול הן נמצאות. במקום זה תתפללו עליהן".

מה עשית בכדי להתגבר על כאבך במשך 17 שנה של טיפולים?

"יש אימרה: 'במקום שכואב לך שם תעשה', ולכן הייתי עוזרת ליולדות. אישה שילדה הלכתי לבקרה עם מתנה, הייתי מבשלת לה במשך שבועיים לאחר הלידה. כי מי שעושה חסד עם אחרים הקב"ה עושה חסד עימה, שם קיבלתי את השכר"

איזה מסר מחזק יש לך לנשים שחוות זאת?

"תסתכלו על משפטי הסובבים בידיעה שכולם רוצים בטוב שלנו. לכן כשאתן יוצאות לבחוץ תשאירו הכל בבית ותחייכו לכולם, כי כשאחרים יראו זאת הם יחייכו אליכן ולא יזרקו משפטי רחמנות. "מנעי קולך מבכי ועינייך מדמעה כי יש שכר לפעולתך".

את הדברים סיפרה בתכנית של מיכל לשם ב'קול ברמה', בעריכתה של מירי גפן.

רחל דנינו

יום מיוחד הוא יום פטירת רחל אמנו הצדקנית. היום הזה נותן לנו תקווה ופתח שגם עקרה יכולה להביא ילדים לעולם. הקב"ה רוצה ואוהב את הדמעות שלנו ואין תפילה אחת חוזרת ריקם. היד המכוונת שלו מורגשת ונמצאת לאורך כל הדרך, פשוט צריך לשים לב להאמין להתפלל ולדבר איתו והוא מקשיב.

ליבי תפילה עבור כל אותן נשים שמצפות לפרי בטן, והלוואי והקב"ה יפתח את רחמן עוד השנה ותזכנה לחבוק ילד.

 

יש תקווה / מירי גפן

 

על אם הדרך

סוכך עץ מצל,

מחכה, מצפה אם לבניה עד ישובו

לגבולם.

 

נחלי דמעות ולב שותת

שחים בנים לאמא.

בין פדן לבית לחם

נוסכת תקווה, ליטוף

של אמונה, אם האומה.

 

עיצרי עינייך מדמעה

השמיעי קולך ברמה

יש תקווה לפעולתך

ישובו בנייך לחייקך.

אמא רחל והרבה לב של אמא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.