יום שישי השחור ברפיח: "הכרזנו חניבעל, לא מוצאים את אחד הפרחים" (וידאו) (הקלטה)

שנה לאחר מבצע "צוק איתן", נחשפים קטעים מרשת הקשר בקרב שבסיומו נחטף סגן הדר גולדין ז"ל. "אחד הפרחים כרגע לא בקשר איתנו", דיווח המג"ד למח"ט וינטר שחיכה לאות מהמנהרה – עד שנשמעו המילים הבאים: "מצאנו ממצאים של הבחור שנחטף". תיעוד לצפיה והאזנה

שנה לאחר מבצע "צוק איתן", נחשפים קטעים מרשת הקשר בקרב שבסיומו נחטף סגן הדר גולדין ז"ל. "אחד הפרחים כרגע לא בקשר איתנו", דיווח המג"ד למח"ט וינטר שחיכה לאות מהמנהרה – עד שנשמעו המילים הבאים: "מצאנו ממצאים של הבחור שנחטף"

וכך זה נשמע:"יש היתקלות, ככל הנראה זיהוי מנהרה בתוך בית, יש לי פרחים בכוח; קטנה אני אתן לכם תמונת מצב מדויקת"

"אחד נעלם, תנוע למטה כמה שיותר מהר", "כאן קודקוד, הוכרז חניבעל"

בעיצומה של מלחימת צוק איתן, יום שישי, 1 באוגוסט 2014, אזור רפיח. ב-08:00 נכנסה לתוקף הפסקת אש למשך 72 שעות בין ישראל לחמאס.

כשעה לאחר מכן, ב-09:05, נפתחה אש מחבלים לעבר כוח של פלס"ר גבעתי שעסק בפעילות לאיתור מנהרות. שלושה חיילים – רס"ן בניה שראל, סגן הדר גולדין וסמ"ר ליאל גדעוני – נהרגו, גופתו של גולדין נחטפה.

בהקלטות נשמעים מפקד הגדוד, סגן-אלוף אלי ג'ינו וצוות הפיקוד: "יש לנו פרחים (פצועים), תכף אני אסביר לכם איזה…יש לנו פרחים, תכניסו כוח חילוץ אם יש לכם, תקצרו זמן". לאחר מכן ניסו בחמ"ל להבין את כיוון ההימלטות של המחבלים. ג'ינו השיב: "לפי דעתי הם ברחו מערבה".

"ידוע על 'מלוכלך' (מחבל) אחד שהתאבד, הוא כרגע הרדוף (הרוג). ידוע על עוד מלוכלך שכוחות עדיין במגע איתו, כמו כן שני פרחים לכוחותינו; עדיין לא ברורה לנו תמונת מצב של הפרחים".

בשלב הזה מפקד החטיבה אלוף-משנה עופר וינטר מצטרף לשיחה הדרמטית. "תשתמשו בכבדים שלכם…יפה מאוד…אני רואה את זה. כמו כן, יש שם פירים של מנהרות, תנסו לנטרל אותם ברגע שתוכלו". וינטר נשמע שהוא מזהיר: "האזור מלא במנהרות תת-קרקע".

דנינו משיב: "אחד הפרחים כרגע לא בקשר איתנו, ככל הנראה במרחב של הפיר". כעבור שניות ספורות הוא מוסיף: "הכרזנו חניבעל, לא מוצאים את אחד הפרחים, כרגע חותרים למגע לאחד הפירים".

בשלב הזה עופר ווינטר לקח את הפיקוד והכריז בקשר,. "כאן קודקוד, הוכרז חניבעל", הכריז. "קדימה, תתחילו, לעבוד על זה, קדימה, תחתרו למגע לשם, עבור. כמה שיותר מהר!".

סגן-אלוף ג'ינו עדכן כעבור מספר דקות מאזור הפיר: "כרגע זה לא בידיים שלנו. כלל הכוח סך-הכל תקין. אנחנו כרגע מאבטחים את המרחב, מאתרים פה את הפיר ומנסים לרדת אליו. התקדמנו לתוך המנהרה, יש עוד כוח שנכנס לקרוא להם; אנחנו לא מצליחים כרגע לתפוס אותם. הם עוד לא יצאו החוצה, אני כרגע צועק פנימה ומקווה שהם ייצאו לנו החוצה".

לקראת סיום נשמע  סגן איתן פונד שרץ במנהרת התופת וזכה על כך בעיטור המופת. "כאן קודקוד, קבל: יצאתי כרגע מהפיר. חָבַרנו, החבר'ה אצלי בידיים, חוזרים חזרה". עוד לפני שהתברר מה מצא הכוח, צעק המח"ט וינטר בקשר: "קדימה, שיגיד לי שהם מחוץ לפיר, עבור. שיגיד לי כשהוא מחוץ לפיר – אני תוקף".

"מצאנו ממצאים של הבחור שנחטף", הודיע ג'ינו בקשר. "רות. החבר'ה שהיו בתוך הפיר חזרו, החבר'ה מצאו ממצאים של החניבעל, עד כאן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.