יועלו דמי הקבורה שמשלם המוסד לביטוח לאומי לקיבוצים, מושבים ומועצות

"רגילים לדפוק את ההתיישבות והחקלאות בחיים, אז לפחות שבמוות תהיה הוגנות".

תום דיון סוער אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת פה אחד למוסד לביטוח לאומי להגדיל את הסכומים אותם משלם המוסד לחברות קבורה קטנות (קיבוצים, מושבים ומועצות) עבור הוצאות יום הקבורה (הובלת הנפטר, חפירת הקבר וכיסויו, טהרה, תכריכים ועוד) . על פי התקנות שאושרו, על נפטר שמלאו לו 10 שנים ומעלה ישולמו 4,361 שקלים (במקום 3,620 כיום), על נפטר שמלאו לו חודש אך טרם מלאו לו 10 שנים ישולמו 2,181 שקלים (במקום 1,810 כיום), ועל נפטר שטרם מלאו לו חודש 872 שקלים (במקום 724).

עם זאת, הסכומים אותם משלם המוסד לביטוח לאומי עבור חברה קדישא בערים גדולות, יישארו גבוהים יותר. לדוגמה, על נפטר שמלאו לו 10 שנים ומעלה ונקבר בתל אביב, ירושלים או חיפה ישולמו 6,467 שקלים, על נפטר שמלאו לו חודש אך טרם מלאו לו 10 שנים ונקבר בערים אלה- 3,234 שקלים, ועל נפטר שטרם מלאו לו חודש ונקבר בערים אלה- 1,293 שקלים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הגביל את הסכומים שנקבעו לחצי השנה הקרובה בלבד והתנה את אישור התקנות בכך שעד סוף 2018 יגיש המוסד לביטוח לאומי תקנות המבוססות על סכומים שוויוניים בין היישובים הקטנים לערים הגדולות: "אין סיבה לתעריפים שונים במקומות שונים. מי קבע שבירוחם יותר זול לקבור מאשר בתל אביב?". אלאלוף הטיח בנציגי חברה קדישא: "אתם מדברים על כבוד המת, אבל מה שבסוף מעניין אתכם זה הכסף". ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) חיזק את דבריו, ואמר: "רגילים לדפוק את ההתיישבות והחקלאות בחיים, אז לפחות שבמוות תהיה הוגנות".

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, ביקש לאשר את התקנות לשנתיים ולא להסתפק בחצי שנה. "אין שוויון. המציאות מדברת אחרת; יש הבדל אדיר בעלויות בין קבורת שדה לקבורה רוויה. עם זאת, ההערכות הכלכליות האחרונות שיש לנו הן משנת 2007, ומאז השתנו הדברים מקצה לקצה, וכדי להמליץ על סכומים קבועים, אני צריך זמן על מנת לבצע בדיקות. אחרת זה יהיה לא אחראי מצידי". בתגובה אמר אלאלוף: "הנתונים ידועים מזה שנים".

עו"ד רון רוגין, המייצג את תנועת האיחוד החקלאי: "יש פה חילול השם. למוסד לביטוח לאומי כבר יש חוות דעת שכל המתים זהים וכל ההוצאות זהות, והדיונים סביב החלטה סופית מתנהלים כבר 14 שנה. אם קובעים תקנות זמניות, אז לפחות שיהיה שוויון זמני בין כולם".

לבסוף, לפי הצעת פשרה שהעלתה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), בתיאום עם חברי הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה), מיכאל מלכיאלי ודני סיידה (ש"ס), הוחלט לאשר את הסכומים לחצי שנה, בסיומה יגיש המוסד לביטוח לאומי הערכה כלכלית לעדכונם, על בסיס שוויוני.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.