יועצו הבכיר של אובמה מתחייב: "לאירן לא תהיה פצצה גרעינית, לא נימנע מפעולה צבאית" (וידאו)

בן רודס יועצו הקרוב של נשיא ארה"ב, בראיון מיוחד ליונית לוי אומר כי אם הרפובליקה האסלאמית תפר את ההסכם שהושג עמה בלוזאן שבשוויץ – "כל האפשרויות עדיין על השולחן, לרבות זו הצבאית". ומה דעתו על היחסים המתוחים בין אובמה לנתניהו? צפו בראיון המלא

הנשיא אובמה מנסה את כל הכלים כדי להשפיע על דעת הקהל הישראלי. לאחר המסרים המרגיעים מצד הנשיא, מבהיר יועצו הבכיר, בן רודס, כי ההסכם הנרקם בין המעצמות ואירן לא יאפשר לטהרן לשים את ידה על נשק גרעיני. "לאירן לא תהיה פצצה גם בעוד 15 שנים".

לדברי היועץ, גם בארצות הברית לא מאמינים לאירן, אך העסקה עמה תבטיח פיקוח אדוק. "ההסכם מבוסס על הפיקוח המקיף ביותר בכל הסכם נשק שהיה בהיסטוריה", הוא מציין ומבהיר כי "העסקה עדיפה כי לא תהיה להם אפשרות להשיג נשק גרעיני".

צפו בראיון המלא


(באדיבות רשת)

לצד ההבטחה כי הפיקוח על אירן לא יאפשר לה לייצר נשק גרעיני, רודס טוען שפרטי ההסכם יובילו לשינויים משמעותיים בתכנית הגרעין. "הכור באראק לא יוכל לייצר פלוטוניום והם ישלחו את הדלק שנותר מחוץ למדינה", מציין רודס.

"המתקן בפורדו יומר כך שלא יוכלו להעשיר בו אורניום", הוא מוסיף. "הם יאבדו כשני שליש מהצנטריפוגות שלהם, והצנטריפוגות שיוצאו יהיו תחת פיקוח סבא"א. אם הם יפרו את העסקה נדע על כך במהירות וכך נוכל לקבל החלטות".

היועץ טוען כי לפי ההסכם עם איראן הסנקציות עליה יוסרו בהדרגה, ובמידה והוא תפר את הכללים, אזי לארצות הברית תישאר היכולת להחזיר את העיצומים למצבם הקודם מהר מאוד: "הסנקציות של ארצות הברית, שהכבידו במיוחד על הכלכלה האירנית, יוסרו בתגובה למעשי אירן ותיוותר האפשרות להשיב אותן מיד לתוקף".

עוד מדגיש רודס כי "יישמרו הסנקציות על הגישה של אירן לטכנולוגיה רגישה ועל תכנית הטילים שלה, וכי תישמר גם האפשרות להשיב את הסנקציות מיד לתוקף. והדבר יידון בשלושת החודשים הקרובים".

היועץ הבכיר מרגיע כי במידה ואירן תפר את הכללים, פעולה צבאית לא תרד מהשולחן, "במידה וההסכם יופר, בשלב ראשון הסנקציות מיד חוזרות, אם נראה שאירן מפרה את ההסכם ומנסה להגיע לנשק גרעיני, זה ייתן לנו שנה לקבל החלטה כיצד להגיב – בין אם סנקציות ובין אפשרויות צבאיות. יהיה לנו חלון זמן להחליט מה לעשות".

רודס אף התייחס בענין היחסים העכורים בין ממשל אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו, ולא שלל את האפשרות כי השניים ייפגשו בקרוב. "אנחנו בהחלט מצפים שברגע שתקום ממשלה, תהיה הזדמנות עבור השניים להיפגש בוושינגטון", הוא אומר. "יש ביניהם חילוקי דעות, וכשהם מדברים בטלפון זה בדיוק כמו שיחת שני אישים שיש ביניהם חילוקי דעות".

צפו בקטע מדברי אובמה אמש בראיון לעיתונאי תומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס"

(באדיבות רשת)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.