יורחב הסיוע הניתן לנשים מוכות ששהו במקלט

ב-4 השנים האחרונות נרצחו 127 נשים בישראל

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברות הכנסת זהבה גלאון (מרצ), מירב בן ארי (כולנו), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואח', לפיה יורחב סל התמיכה לנשים מוכות עם סיום שהותן במקלטים, אשר יכלול בין היתר: סיוע במיצוי זכויות, ליווי תעסוקתי וסבסוד לימודים והכשרה. אישה המתגוררת בדירת מעבר תהיה זכאית לליווי לה ולילדיה, לטיפול ולייעוץ משפטי, במטרה לסייע לה במעבר לניהול חיים עצמאיים. זאת בנוסף למענק הסתגלות לה היא זכאית. המענק והזכויות לא יגרעו מזכותה לקבלת הבטחת הכנסה, ויהיו מוגנים מפני עיקול. עלות הצעת החוק היא כ-10 מיליון שקלים בשנה. החוק ייכנס לתוקף חצי שנה מיום פרסומו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "אנחנו זקוקים לתקציב בהול של עזרה למקלטים, שלא יכולים לחכות לתכנית כוללת. זה מצב חירום. מספיק עם הביורוקרטיה המשחיתה. הילדים סובלים, תפתרו דברים בשיחת טלפון. לא ייתכן שיש כסף בקופה והוא מתעכב בגלל נהלים. מספיק עם התירוצים". עוד הוסיף, כי יש מקומות שדווקא יש להם כסף ויכולת, אבל הביורוקרטיה מכבידה ולא מאפשרת לקלוט נשים וילדים וחדרים עומדים ריקים ולא מנוצלים".

יו"ר עמותת ל"א (לחימה באלימות נגד נשים), רות רזניק, ציינה כי ב-4 השנים האחרונות נרצחו 127 נשים בישראל: "זו בעיה לאומית, זה לא יכול להיות דבר זניח שמקבל מהמדינה פירורים", אמרה. מנכ"לית העמותה, יעל גולד, התריעה כי לעמותה אוזל הכסף במהירות וייתכן כי תיאלץ לסגור מקלטים.

מנכ"לית עמותת מעון חירום לנשים, דינה חבלין-דהן: "עלות הפעלת מקלט היא למעלה מ-2 מיליון שקלים בשנה, והמדינה מתקצבת אותם בכ-1.5 מיליון. 4,500 שקל בחודש מממן המקלט בעצמו. לכן הגירעונות העצומים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.