יו"ר הקואליציה: "זה לא שוויון בנטל, זה בלוף. רק קמפיין אנטי חרדי"

במהלך השעות האחרונות מתגלעת מחלוקת רצינית בשורות הקואליציה, כאשר יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, קורא לבצע שינויים במתווה השוויון בנטל שהציגה השבוע ועדת פרי. "זה לא שוויון בנטל, זה בלוף", אמר לוין לערוץ 10. "זאת עבודה בעיניים, זה קמפיין אנטי חרדי ולא קמפיין לשוויון בנטל".

בהמשך אמר לוין כי "שוויון בנטל זה שוויון לכולם וזה חייב לכלול את האוכלוסייה הערבית. גם שם ראוי לעשות אבחנה מסוימת. ראוי לבחון את גיוסם של הערבים הנוצרים לצבא. הם רוצים את זה. יש עוד סוגיה במחלוקת – הארכת השירות של בני ישיבות ההסדר. זו סטייה מפורשת מההסכמים הקואליציוניים".

לעומתו, יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עופר שלח, שלל אפשרות כלשהי לשינוי במתווה שגובש. "המתווה הזה הוא המתווה האפשרי היחיד בזמן הזה והוא זה שיאושר – או שלא יאושר כל מתווה. יהיה גיוס בני מיעוטים בהתנדבות, לשירות אזרחי בלבד", אמר שלח.
"בוועדת פרי ישבו שני נציגים מהליכוד וחברים מכל סיעות הקואליציה", הוסיף ואמר שלח. "זה מה שהוועדה הגיעה אליו ויש לזה רוב מוחלט בין חברי הוועדה. המתווה הוא הדרגתי, יש בו שלוש שנים של הדרגה. הסנקציות המרביות ביותר שהחוק מאפשר מונחות על השולחן".

שלח הוסיף כי "אם החוק לא יעבור, בשנה הקרובה יגויסו 5,400 חרדים, שיהיה ברור מה עומד פה לפתחנו. ההתייחסות לזה כאילו זה בעיה של יש עתיד היא התעלמות מהעובדה שחוק טל לא בתוקף. אם לא תהיה עמידה ביעדי הגיוס, ממילא תפקע יכולתו של שר הביטחון לפטור משירות".

מתווה פרי גורס כי הצעירים החרדים יחויבו להתייצב בבקו"ם בגיל 17, ועל מי שלא יעשה כן תוטל סנקציה פלילית. בנוסף, בעקבות גיוס החרדים, כביכול לפחות, יקוצר שירות החובה לגברים ל-32 חודשים ולנשים יוארך השירות ל-28 חודשים. אם החוק יעבור, הוא ייכנס לתוקף מה-1 באוגוסט 2013, ממש בעוד כחודשיים.

המתווה גורס גם כי החרדים שיתייצבו בבקו"ם יוכלו לקבל דחיית שירות לשם לימוד תורה, במשך 45 שעות שבועיות, עד גיל 21. כן נקבע כי על הישיבות יוטל פיקוח קפדני, ומוסדות שלא יעמדו במכסות הגיוס לא יקבלו תקצוב. לא יועבר תקצוב לישיבה עבור בן 17 שלא התייצב בצו הראשון.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.