יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל :"הצעת החוק למתן גרייס בתשלומי משכנתה למובטלים"

"אין ארוחות חינם, אם אתה נותן אופציה לכולם אז זה יעלה כסף, ואם המדינה רוצה לדאוג למובטלים שתעשה זאת באופן ישיר ולא באמצעות הבנקים"

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל: הצעת החוק למתן גרייס בתשלומי משכנתה למובטלים – דרמטית, הבנקים הרוויחו ביושר את היחס הציבורי כלפיהם
יוזם ההצעה ח"כ פולקמן: כל הבנקים כבר נותנים אפשרות לגרייס ואין פה עלויות נוספות – רק שזה נעשה כתרגיל שיווקי לא שקוף; בנק ישראל: ההצעה נראית על פניו טובה ללקוחות אבל רק תגרום להם נזק – אין ארוחות חינם; איגוד הבנקים: אם הבנק יחויב להציע הלוואה עם הטבה היא תעלה יותר – וכל אלה שלא צריכים את הגרייס יממנו את אלה שכן
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה היום להכין לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ רועי פולקמן לתקן את חוק הבנקאות, על מנת לאפשר ללקוחות מובטלים לקבל דחייה במועד פירעון של הלוואות לדיור. כבר בפתח הדיון אמר היו"ר כבל כי מדובר בהצעת חוק מהפכנית ודרמטית, והודיע כי בכוונתו לקדם אותה. הוא התייחס לאיומים מצד איגוד הבנקים ובנק ישראל, ואמר כי "משפט המפתח הוא תמיד שאם הצעת חוק תעבור המחיר יעלה – לא לחינם הבנקים זוכים ליחס שהם מקבלים מהציבור". במהלך הדיון אכן הביעו נציגי בנק ישראל ואיגוד הבנקים התנגדות עזה לחוק, ח"כ פולקמן אמר כי כבר כיום הבנקים עושים זאת, אך לא בצורה מסודרת ושקופה ולכן לא ברור מה הבעיה. בתום הדיון ביקש היו"ר כבל מח"כ פולקמן לבוא בדברים עם כל הצדדים הנוגעים בדבר, כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. "זה לא דיון של התגוננות, לא צריך לבנות מקלטים. אנחנו מבינים שהצעה לא פשוטה אבל בסופו של דבר היא תצא לדרך והתפיסה שלה תקודם", אמר.
ח"כ פולקמן אמר כי המציאות בשוק הדיור השתנתה. "אם פעם זוג צעיר היה לוקח 600 אלף שקל היום לוקחים מיליון שקל לתקופה של 30 שנה, זה מייצר חשיפה לסיכונים של שינויים בחיים בצורה הרבה יותר משמעותית מאשר בעבר ולכן צריך לשנות את הכללים הצרכניים. כל הבנקים בישראל נותנים אופציה לגרייס, לא רק במקרים של אבטלה אלא גם במקרים כמו חופשת לידה, אלא שיש פה תרגיל שיווקי לא שקוף. אנחנו מבקשים שבזמן כריתת החוזה הבנקים יהיו שקופים ויתחרו על האופציה הזו", אמר. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הצטרף לדברים ואמר כי הלקוח צריך לדעת את התנאים מראש.
נציגת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, עודדה פרץ, אמרה כי הפיקוח דואג לנוטלי המשכנתאות, אך חושב שההצעה היא לא רק מיותרת אלא תפגע בהם ולכן מתנגד לה. "אנחנו לא מכירים מקרים שאנשים נקלעים לקושי זמני והבנק לא הולך לקראתם עם פתרונות שמתאימים להם, זה מה שהופך את ההצעה למיותרת. בשנתיים האחרונות פונו עד 65 לקוחות בשנה וגם מקרי הפינוי הם לאחר הסדרים חוזים ונשנים עם לקוחות שלא עמדו בהם. אין ארוחות חינם, אם אתה נותן אופציה לכולם אז זה יעלה כסף, ואם המדינה רוצה לדאוג למובטלים שתעשה זאת באופן ישיר ולא באמצעות הבנקים", אמרה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.