יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים בוושינגטון "קו אדום נחצה בסוריה"

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים בוושינגטון מייק רוג'רס אמר היום שיש הצטברות ראיות שמשטר אסד השתמש "לפחות בכמות קטנה" של נשק כימי נגד כוחות המורדים במלחמת אזרחים שמשתולל בסוריה, בית ועדת מודיעין מייק רוג'רס אמר היום "מול פני אומה", והוסיף כי עכשיו זה הזמן להתערבות אמריקנית בסוריה.

הנשיא אובמה במהלך ביקורו בישראל אמר שאם היה שימוש בנשק כימי בסוריה זה הוא קו אדום אבל חשוב לגלות "בדיוק אם הקו אדום נחצה" לפני קבלת החלטה שעלולה להוביל להכרזת המלחמה.

"אני חושב שזה ברור כשמש שזה קו אדום נחצה", אמר רוג'רס. "יש ראיות מצטברות שמשטר אסד השתמש לפחות בכמות קטנה של נשק כימי במהלך הסכסוך הזה".

אמנם פקיד בכיר בממשל אמר כי בשבוע זה מצביע על אינטליגנצית כימיקלים לנשק לא היו בשימוש בשביתה האחרונה, רוג'רס אמר כי העובדה שהנשיא בשאר אסד הורה התקפות טילי סקאד על אזרחים "בפני עצמו צריך לעודד פעולה." "הטבח ההמוני" של מורדים ואזרחים סוריים, הוא אמר, "עכשיו הגיע עד לפתחה של ישראל."

"מדובר באירוע גדול, חוסר יציבות במזרח התיכון", הוסיף רוג'רס. "בעלי ברית הליגה הערבי מדברים איתנו בתדירות גבוהה, והם מתוסכלים כפי שראיתי אותם בגלל חוסר המנהיגות אמריקנית בלוח הזמנים." דיפלומטים ערבים בכירים הבוקר הודיעו שהליגה הערבית החליטה להעביר את המושב של סוריה מאסד לכוחות האופוזיציה.

בשלב מאוחר יותר בפנל התכנית, ניו יורק טיימס טור תום פרידמן יעץ לממשל להיות "זהיר מאוד מאוד" כפי שהוא נע קדימה עם החלטתו.

"הבעיה הסורית היא הבעיה מגיהינום", אמר פרידמן. "יש לך משטר זה של אסד שכבר שולט בסוריה מאז סוף שנות ה -60, ועדיין יש לו תמיכה …. באותו הזמן יש לך זה מרד נגד המשטר הזה.

"המרד יש שלושה זרמים שונים: יש זרם אחד שרוצה באמת להיות אזרחים, אנשים שבאמת מזדהים עם – סורי שבו לאנשים יש זכויות וחובות," הוא המשיך. "יש עוד קבוצה שרוצה סוריה יותר עדתית, הם רוצים מוסלמים סונים אחראי הבה תזכרו, התומכים הגדולים ביותר של המרד הסורי הם ערב הסעודית וקטאר אלה הם שתי מונרכיות פונדמנטליסטיות האם אתה באמת חושב שהם שם… לדמוקרטיה? אז יש לך קבוצה שלישית שרוצה יותר אסלאמית. אז, כפי שאמר חבר הקונגרס, אין לנו התנגות.

*

בתוך כך נודע כי מפקד צבא המורדים נפצע בפיצוץ מטען במכוניתו, כך דיווחה הבוקר (שני) רשת "אל ערביה". דובר של הצבא הסורי החופשי, לואי אל-מקדאד, מסר כי ריאד אל-אסעד נפצע בפיצוץ לפנות בוקר בעת סיור ליד דיר א-זור, חלק מרגלו נקטעה, "ניסיונות כוחותיו של אסד להרוג את ריאד אל-אסעד נועדו להעניש את האזורים במזרח המדינה, כמו אל-רקא ודיר א-זור, המוחזקים בידי המורדים", מסר הדובר ל"אל ערביה". המורדים הפיצו סרטון ברשת שמראה את רכבו של אל אסעד לאחר הפיצוץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.