דרעי ויועציו גונבים את דעת הקהל / יחיאל גלאי

יחד עם עשרות אנשי יח"צ, בפעולות יזומות ועתירות דמיון, מצליחים לעבוד עלינו- כציבור, ולשנות את דעתנו. יחיאל גלאי, על הזלזול הטיפשי באלי ישי, חיפושיו של דרעי אחר מרן חדש שיוכל לנווט, ואיפה, בדיוק, ראינו את ביזיון מרן בקלטת?

1. במשך תקופה ארוכה, אני מסתובב ותוהה להיכן נושבות הרוחות בפרשת ישי/דרעי. אין זה פשוט כלל לדעת מהי דעתו האמיתית של הציבור, כשברקע מאות אנשי יח"צ בינוניים עד מנוזלים, שבתחרות העתק הדבק, היו מתברגים בנקל לעשיריה הפותחת.

לי זה מרגיש שיש לא מעט זלזול באלי ישי, כאדם ובמהלך הפוליטי שלו. "הוא לא יעבור את אחוז החסימה" ו-"אלי עשה את טעות חייו", הם חלק מהקלישאות ששמעתי מהסובבים אותי בתקופה האחרונה. אני מניח שחלקם חזרו על ציוצים מובחרים שהגיעו אליהם מאנשי יח"צ כאלו ואחרים במסווה עיתונאי.

באופן אישי, נראה לי על גבול הטיפשות לזלזל באדם מנוסה פוליטית כאלי ישי- יו"ר מפלגה משמעותית ובעלת חותם במשך 13 שנים, שר פנים ומ"מ ראש ממשלה. מבחינת ניסיון פוליטי, אין לדרעי יתרון על ישי, וודאי לא יתרון משמעותי.

2 . אחת הסיבות להצלחת מפלגתו של ישי (לפחות בסקרים), ונפילתם של דרעי וש"ס, היא בעמדה המרכזית: עמדת ה"מרן"- שם יש לישי יתרון מרכזי.

כשדרעי, בחר את חכם שלום הכהן לתפקיד המרן, הדבר המרכזי שעמד לנגד עיניו היה, "מרן נוח", כזה שייתן לו להוביל מהלכים ולנהל מאבקים כשכל תפקידו הוא לתת גיבוי רוחני. מה שדרעי לא חיפש זאת דמות רבנית כדוגמת מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, שסחף קהל רחב- חרדי, דתי ומסורתי לזרועותיה של ש"ס, דבר אשר הציב את המפלגה, הרבה מעבר לכוחה האלקטורלי המסתכם בספרדים בני תורה.

חכם שלום הכהן, איש תורה בכל רמ"ח ושס"ה, מתברר יותר ויותר כליטאי- ספרדי מחמיר, שלא עושה הנחות ואומר את דעתו בצורה חדה שאינה משתמעת לשני פנים מאידך, אך לא חוסך שבטו, לא פחות אם לא יותר, מקודמו.

"הוא לא מבין את העם" אומר הרב מאזוז, על חכם שלום הכהן, לאחר שספג ממנו את "בית הכיסא" על מפעל חייו ישיבת "כיסא רחמים". תגובתו המעודנת של הרב מאזוז לדברי חכם שלום הכהן, רק מדגישה את הפער בין שני האישים. שניהם מורמים מעם, כשחכם שלום הכהן, ניצב בעמדה החרדית הלא מתפשרת, אין אצלו הנחות, מי שלא חושב כדרכו ומפריע בדרך לדעתו, חוטף. בעוד, הרב מאזוז, מלטף את הקהל המסורתי, מדבר בנינוחות ונותן תחושה שלמרן הזה התפללנו. יגידו, ובצדק, אנשי ש"ס, כי מרן לא בוחרים, וכי דרכו היא דרך התורה בצורתה החרדית. עמדתם מובנת, אך לא שווה אלקטורלית, מעבר לחמישה מנדטים.

3. איני מקבל את טענת אנשי דרעי, כי יש בה משום ביזוי ברב עובדיה זצ"ל. ההיפך הוא הנכון, מצפייה בסרטון רק עולה התחושה כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל, היה מעודכן ומעורב (כשאפשרו לו) בנבכי הפוליטיקה הישראלית ובוודאי הש"סית. בעוד דרעי, חיפש עצמאות פוליטית, דבר שבוודאי לא נסתר היה מעיניו של גאון כמרן זצ"ל.

ישי חיפש את קרבתו של הרב, עדכן אותו לפרטי פרטים דבר אשר גרם לקרבה רבה ביניהם במשך השנים, ולנאמנות שחש מרן כלפי אלי ישי, המוקרנת מהביטוי- שהפך- לרמיקס "בכל ביתי נאמן הוא". "אני לא יכול לבגוד בישי" אומר הרב בצער, דבר המעיד על חוסר הנעימות מאריה דרעי, על הפיקדון שלא יוחזר כהחלטתו, אז.

היו שניסו להדביק למרן, שכביכול אמר על דרעי כי הוא גנב, כשאמר "דרעי גנב, דרעי לקח שוחד", כיוון לבוחרי ש"ס המסורתיים, שאולי יברחו כשדרעי ישוב . אם היה מרן מפנה את השאלה לדרעי בוודאי היה עונה לו: "כבוד הרב, בפעם האחרונה שהואשמתי לקחנו שבעה עשר מנדטים".

ישי בראיון בגלי ישראל 
[alooma ref="61b93d34094fb59773a8a92036fe2ffa.mp4" src="1" autoplay="1" pid="0"]

11 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כייף לראות כתבות ותגובות של שונאי דרעי . הוא עושה ממכם .
  נגמר עידן אלי ישו . שילך לאכול קוסקוס.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. יוו לא מאמין יש עוד אחד מפוכח כמוני כל הכבוד אמת על השולחן צריך להפיץ!!!!!

  אביב |
  הגב
 3. יהודית יוסף בישלה דייסה כבר לפני 15 שנים,
  ומכיון שיצאה לה דייסה כה טעימה,
  היא בישלה גם את הדייסה הנוכחית.
  רק עכשיו – אין לנו את מרן שיכבה את האש…
  והכל נשרף!!!

  הסטוריון |
  הגב
 4. מסכים לכל מילה
  ואני מדבר בתור אחד
  שחכם שלום הרב מאיר מאזוז
  הם כמו אבא ואמא שלי

  איך שלא יהיה כואב לי מאוד על כל המצב

  תלמיד מרן |
  הגב
 5. אשכנזי כמוך לא יבין בחיים מה עושה כזאת קלטת לספרדי.

  עד עכשיו היה ברור שמרן יושב וראשו בשמים יחד עם מלאכים ושרפים ופתאום כולם רואים אותו משתרע על הספה וקורא עיתון, זה הוריד את ערכו בעשרות אחוזים לכל ספרדי מצוי ועל זה אין מחילה לישי הנאלח.

  חיים |
  הגב
  • יחיאל: נכון אני אשכנזי, ועדיין מרן זצ"ל היה בעיני כאחת הדמויות הרבניות החזקות בדרינו, שום דבר לא הפתיע אותי בקלטת , אם יש מישהו שחשב שמרן מסתובב עם מטה קסמים ופתאום הוא הפך לו באחת לבשר ודם זו בעיה שלו.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 6. אלי ישי במשך 13 שנה לא עשה כלום. (בעצם הוא עשה משהו ענק, הוא היה היד של מרן, אבל במעשה האחרון שלו התברר שמעולם הוא לא עשה את רצון מרן אלא זה מה שהשתלם לאלי ישי באותו הזמן…)

  הוא איש יבש ומשעמם בלי שום רקורד של עשייה, כל מי שתומך בו היום זה משנאת המן ולא מאהבת מרדכי, וזו הסיבה שכולם מזלזלים בו כ"כ, כי שנאה זה דבר שעובד כל עוד אתה לא הורג את עמצך וכשישימו לב מה קורה פה ודאי שבסוף יזרקו אותו לכלבים.

  תנסה לשלוף במקום דבר אחד שהוא עשה במהלך 13 שנותיו ונראה אם תמצא…

  אפילו את אסון הכרמל הוא לא עשה…

  שסניק |
  הגב
 7. דרעי המנוול מסיט את הדיון מתוכן הקלטת לספינים וכאילו שהוא מתפטר. ועושה עלינו פוזות של נרדף.

  "זכור את אשר עשה דרעי למרן – אל תשכח".

  דרעי הרודף, הכוחני, שאיים על מרן ועל בני ביתו, העיף את אלי ישי המסכן, כן המסכן והישר.

  דרעי נמאסת, צא לנו מהוורידים…………..

  שסניק שרוף לשעבר |
  הגב