יחמוביץ חושפת: לפיד מבקש הטבות מס לשותפויות הגז

ח"כ שלי יחמוביץ חשפה הערב מכתב חתום בידי שר האוצר יאיר לפיד, המבקש להסיר את ההקפאה על הטבות המיסוי לשותפויות הגז, ולאשר אותן רטרואקטיבית.  ח"כ  יחימוביץ' פרסמה את המכתב  ואת השתלשלות העניינים מאחוריו בעמוד הפייסבוק שלה.

וכך כתבה יחימוביץ' בדף הפייסבוק : "הנה מכתב שלא הייתם אמורים לראות. האם מאחורי גבנו ובשקט לפיד רוצה לתת הטבת מס רטרואקטיבית ענקית למונופול הגז של תשובה, בנוסף לכל ההטבות שמרעיפים עליו עכשיו? או אולי הוא לא יודע על מה הוא חתם? הנה המכתב, שמתפרסם כאן לראשונה, ואשתף אתכם במשהו שקרה השבוע.

בסדר היום של ועדת הכספים הופיע סעיף שנראה משעמם וטכני. הארכת תוקף תקנות מס הכנסה משנת 88 שקשורות לחוק הנפט משנת 56.

ליתר בטחון, והודות לעירנותו של תומר קרמרמן העוזר הפרלמנטרי שלי, קפצנו לדיון.

החדר היה ריק מאוד יחסית ולא ניכרה שום דרמה באוויר. מהח"כים נכח רק יו"ר ועדת הכספים עצמו, ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, ואני – שגאלתי אותו מבדידותו. נכחו גם כמה פקידים מהאוצר, מרשות המיסים וממשרד האנרגיה.

וגם: רואה החשבון שלמה אלפיה מ Ernst & Young ורואה החשבון ניסים יהושוע – שניהם במקרה עובדים בשביל חברות הגז, ושתי לוביסטיות  – אורלי בן-שמאי (דלק אנרגיה) ורותי פרמינגר (רציו).

על זה נאמר, פה חשדתי.  ניכר היה שהנוכחים מוטרדים מהנוכחות הלא צפויה שלי, ומופתעים ומוטרדים לא פחות מהדיון הארוך והיסודי והעמוס בשאלות שסלומיאנסקי, יאמר לשבחו, כפה עליהם. הם הרי באו רק לקבל חתימה.

על השולחן הונח המכתב הזה מיאיר לפיד. בקשתו: להפשיר הטבת מס מיוחדת למשקיעים בשותפויות הנפט, הטבה שהוקפאה לפני שלוש שנים.

יחמוביץ ממשיכה וכותבת: התבקשנו לאשר את בקשת השר ואת התקנות בו במקום. ועוד שלוש שנים רטרואקטיבית. מה שמאוד מאוד לא מקובל.

משמעות ההטבה: לאפשר קיזוז של הוצאות עבר על חיפושי גז טבעי – עם הרווחים, ולא סתם, אלא במועד הפקת הרווחים.

ההטבה הזאת היתה הגיונית ונחוצה לפני 26 שנים, אלא שמאז הכל התהפך.

אז היה עניין לתמרץ חיפושים – היום אנחנו אחרי התגליות הגדולות. אז היה עניין להביא משקיעים חדשים – היום אוצרות הגז כבר בידי מונופול. אז חיפושים היו כמו קזינו – היום מדע החיפושים משוכלל ומדוייק הרבה יותר.

התקנות (שנותנות את ההטבה) הוקפאו ב – 2010  בדיוק מהסיבות האלה. בגלל הצורך לבחון מחדש את כל מיסוי הנפט והגז לאור חקיקת שישנסקי.

מעורר הרבה שאלות, נכון? אלא שהנוכחים הנכבדים לא הצליחו לענות ולו על שאלה אחת פשוטה מתוך השאלות שהצגנו:

מה שווי הטבת המס? אלפי שקלים? מאות אלפי שקלים? מליארדים? מדוע באה הבקשה הזאת לפתע פתאום? למה רטרואקטיבית? האם הם לוקחים בחשבון שהגז הטבעי נמצא בידי מונופול והנהנים הישירים יהיו תשובה ושות'? אם לא הסתיימה בדיקת ההשפעה של ששינסקי על מיסוי הגז, כפי שכותב לפיד עצמו, למה להפשיר את ההטבה? מה ההגיון בתמרוץ של מי שכבר גילו גז והתעשרו ממנו? לאן בדיוק צריך לתמרץ אותם?

הדיון הפך למגננה סוערת ולחוצה, שאליה התגייסו גם רואי החשבון. חייבים לעודד חיפושים, הם אמרו. זו הטבה רק ל"משקיעים הקטנים" ול"איש הקטן מהרחוב" שהשקיע מכיסו ורוצה בסך הכל לקזז את הפסדיו עם המשכורת שלו.

יחמוביץ חושפת עוד, כי  הישיבה הסתיימה בכך שלא אישרנו את הבקשה, וסלומיאנסקי שלח אותם לחזור עם תשובות, ולבדוק אפשרות שההטבה תינתן, סלקטיבית, רק לאותם "משקיעים קטנים", ולא למי שכבר התעשרו ממילא. כמה באמת שווה ההטבה? אנחנו מבררים. אבל שימו לב, שכמו תמיד בנושא הדרמטי הזה של מונופול הגז,  רוב העיסוק ורוב ההחלטות נסתרים מעיני הציבור.
למה מסתירים מהציבור את ההחלטות בנושא הגז? היא תוהה, ומשיבה, "כי זה מצב מאוד נוח למקבלים ולנותנים – וזה אומר מצב מאוד רע לציבור."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.