טיפים וייעוץ לקראת לימודים בחו"ל – אל תצאו מהארץ בלעדיו!

לעיתים הדרך להצלחה עוברת דרך לימודים בחוץ לארץ. לימודים בחו"ל מעניקים לבוגריהם לא רק שורה טובה ברזומה אלא גם הילה של מי שבא עם ידע רחב מהעולם הגדול ושל מי שהתמודד בהצלחה עם כל האתגרים הכרוכים בלימודים וחיים במדינה זרה. אם אתם שוקלים את האפשרות ללמוד בחו"ל חשוב שתהיו מודעים ליתרונות הרבים של הלימודים בחו"ל וגם תשקיעו בקבלת ייעוץ ללימודים כאלה מגורם מוסמך.

מדוע חשוב לקבל ייעוץ לפני שנוסעים ללמוד בחו"ל?
באינטרנט תוכלו למצוא שפע של מידע על תוכניות לימודים בחו"ל. המידע הרב עלול ליצור בלבול ולהקשות על קבלת ההחלטה- מה אני רוצה ללמוד ואיזה מקצוע מתאים לכישורים שלי? באיזה מדינה כדאי יהיה ללמוד את התחום המבוקש ? כיצד לבחור אוניברסיטה? מה הם תנאי הקבלה? איך מקבלים מלגה? איך נרשמים וכיצד להתכונן לראיונות קבלה לאוניברסיטאות בחו"ל? ועוד… פנייה לייעוץ יכולה ליצור בהירות ולסייע בקבלת ההחלטות. אם למשל אתם זקוקים, למשל, למלגה, כדאי לדעת כי זהו תהליך שיכול לקחת זמן וצריך להגיש את הבקשה במועדים מסוימים. לכן, כדאי לפנות לגורם המתמחה באספקת מידע וייעוץ לימודים בחו"ל ורצוי זמן רב מראש ולהימנע מפעולה מתוך לחץ ברגע האחרון.

היתרונות של לימודים בחו"ל
נשאלת השאלה מדוע בעצם ללמוד בחו"ל אם אפשר ללמוד בארץ או באינטרנט? ללימודים בחו"ל יכולים להיות כמה יתרונות:
 שכר לימוד: אחד החסרונות הבולטים של לימודים בארץ הוא שכר הלימוד הגבוה. בחו"ל לעומת זאת, קיימות אוניברסיטאות בהן הלימודים בחינם, וגם סטודנטים זרים אינם נדרשים לשלם שכר לימוד. אוניברסיטאות בנורווגיה, שוודיה, פינלנד וצרפת מציעות תכניות לימוד בחינם בשפה האנגלית, בעיקר לתואר שני אך גם לתואר ראשון. כמו כן, קיימות מלגות ללימודים בחו"ל, לדוגמת מלגת שיבנינג אשר מכסה שכר לימוד והוצאות מחייה.
 תנאי קבלה ורמת הלימודים: ישנן מקצועות בהן תנאי הקבלה בארץ מחמירים, לכן סטודנטים רבים נוסעים למדינות בהן קל יותר להתקבל ללימודים. למשל, לימודי רפואה במזרח אירופה. מנגד, יש שיבחרו ללמוד בחו"ל דווקא בגלל רמת לימודים גבוהה יותר בתחום מסוים. למשל, לימודי אדריכלות באיטליה.
 מגוון מסלולי לימוד: ישנם מסלולי לימוד שקיימים באוניברסיטאות שונות בחו"ל ואינם קיימים באוניברסיטאות בארץ.
 אפשרויות תעסוקה : עבור מי שרוצה להמשיך לעבוד בחו"ל בתחום התואר, לימודים בחו"ל יכולים לעזור לסטודנט לפתח קשרים וללמוד את השפה המקומית ובכך לפתוח בפניו אפשרויות תעסוקה באותה מדינה בה בחר ללמוד. הדבר חשוב בעיקר בתחומים בהם קשה למצוא עבודה בארץ.
 חוויה אחרת: לימודים בחו"ל מאפשרים להיחשף לתרבות חדשה.

ההתייחסות לתואר בהתאם למדינה בה נלמד
מעבר לחוויית הלימודים בחו"ל, אנחנו מחפשים תואר ש"נחשב" ושיאפשר לנו למצוא עבודה בתחום זה בעתיד.
המקצועות המבוקשים ביותר ללימודים בחו"ל הם: מנהל עסקים, רפואה, רוקחות ווטרינריה, אדריכלות, עיצוב ואמנות, לימודי שפות ועוד. מדינות שונות ידועות כמציעות רמה גבוהה של לימודים בתחומים מסוימים. למשל: ארצות הברית בתחום מנהל עסקים וטכנולוגיה, איטליה בתחום האדריכלות והאמנות, גרמניה בתחום המתמטיקה. לעומת זאת, אם תבחרו ללמוד רפואה במדינה במזרח אירופה, אמנם יהיה לכם קל יותר להתקבל ללימודים אך גם ההתייחסות לתואר תהיה בהתאם. בכל מקרה, לימודי רפואה בחו"ל מצריכים לעבור בישראל מבחן רישוי, על מנת שתוכלו לעבוד בארץ. על מנת שתואר מחו"ל יזכה להכרה בארץ (בכל תחום שהוא) יש לפנות ל "היחידה להערכת תארים ודיפלומות במשרד החינוך". על מנת שהתואר יוכר בישראל, חשוב לבחור מוסד שמוכר באותה מדינה כמוסד להשכלה גבוהה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.