"ייתכן שיצחק היה מתחרט על החתימה עם ערפאת"- דליה רבין בראיון מיוחד, לרגל 20 שנה להסכמי אוסלו

בתו של יצחק רבין בראיון במשדר המיוחד של "מה בוער", לרגל 20 שנה להסכמי אוסלו, בגל"צ, אומרת: "יתכן שהיום הוא היה מתחרט על החתימה עם ערפאת".

"כבר היה קמפ דיוויד השני והיו המאמצים הנוספים של כל מי שהיה בדרך אחר כך – על השולחן היו מונחות הצעות נדיבות, גם אצל אהוד אולמרט ובוודאי אצל ברק. אז אנחנו מסתכלים בדיעבד ורואים שהפרטנרים שלנו באמת לא פספסו שום הזדמנות לפספס הזדמנות רבין הוסיפה: "אי אפשר להגיד באופן חד משמעי שהדברים לא היו מתנהלים אחרת אם רבין לא היה נרצח".

דבריה נאמרים על רקע ניסיונות ארה"ב, לשבת מחדש סביב שולחן המשא ומתן. כזכור, בשבוע שעבר, כמחווה לקראת שיחות השלום העתידיים, שחררה ממשלת ישראל אסירים רבים.

הסכמי אוסלו, אלו הם, הסכמים שנחתמו בין ישראל לבין הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף), כחלק מתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים מאז שנת 1993. מטרתו הייתה לסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים בדרך של פשרה טריטוריאלית., ונועד להביא לפתרון קבע את הסוגיות התלויות ועומדות בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ההסכם הראשון נחתם בחשאי באוסלו ב-20 באוגוסט 1993 על ידי שמעון פרס ומחמוד עבאס. ב-9 בספטמבר החליפו רבין וערפאת מכתבי הכרה הדדית דרך שר החוץ הנורבגי יוהאן יורגן הולסט.

באיגרת הישראלית שנשלחה על ידי ראש ממשלת ישראל יצחק רבין,סוכם, כי ישראל- הכירה באש"ף כבנציגו החוקי והלגיטימי של העם הפלסטיני.

התחייבה לבטל את החוק האוסר על מפגשים עם אנשי אש"ף ואת ההכרזה על אש"ף כארגון טרור.

באיגרת הפלסטינית שנשלחה על ידי יו"ר אש"ף יאסר ערפאת, נכתב כי אש"ף:

הכיר בזכותה של מדינת ישראל להתקיים בשלום ובביטחון.

קיבל את החלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם.

קיבל את החלטה 338 של מועצת הביטחון של האו"ם.

הודיע על נטישת הטרור והאלימות.

התחייב לסיים את הסכסוך בדרכי שלום.

התחייב לפעול להשגת שיתוף פעולה והסכמה מצד כל פלגי אש"ף.

התחייב להגיש לאישור המועצה הלאומית הפלסטינית שינויים בסעיפים של האמנה הפלסטינית השוללים את זכות קיומה של ישראל.

 ב-13 בספטמבר 1993 נערך על מדשאות הבית הלבן, בהשתתפות נשיא ארצות הברית ביל קלינטון, ראש הממשלה יצחק רבין וראש אש"ף יאסר ערפאת, טקס חגיגי לחתימת "הצהרת העקרונות בדבר הסדרי ביניים של ממשל עצמי"‏.

 על המסמך חתמו בשם מדינת ישראל- שמעון פרס, ובשם אש"ף מחמוד עבאס, וכעדים מזכיר המדינה האמריקני וורן כריסטופר ושר החוץ הרוסי אנדרי קוזירוב. אחרי החתימה נערכה לחיצת יד היסטורית בין ערפאת לבין רבין.

בפועל,מיותר לציין, השלום הוא בגדר חלום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.