ילדים זו ברכה – אם יודעים איך לגלות אותה

מנוחה פוקס השבוע חינוך ילדים באות י' – ילדים זו ברכה, תנו לילד שלכם להתאמן ולהתנסות. בלא שיתנסה -לא ידע. ככל שתאפשרו לו יותר – כך ידע  טוב יותר ויעשה דברים בקלות רבה יותר

שאלה

הבן שלי, בן 8 שנים. יש מתחתיו עוד ארבעה ילדים קטנים יותר.  אני מטילה על הילד סמכויות ומבקשת ממנו לעשות הרבה מאוד דברים. שכנות שלי מעמיסות על הילד שלהן פחות מזה.

האם אני עושה טוב? איך יודעים שזה לא יותר מדי?

תשובה:

  1. מגיל מאוד קטן בדקו מה הילד שלכם מסוגל לעשות ואפשרו לו לעשות זאת. ילד בן שנתיים – שלש רוצה לעשות הרבה מאוד אם איננו מפריעים לו.

ילד שניעזר בשרותיו בגיל זה, ימשיך לעזור במרץ גם הלאה.

בדקו זאת אצלכם. נכון שהילד שעזר כבר מגיל קטנותו, מבלי שנפריע לו, ממשיך ועוזר לנו גם הלאה, ואפילו נהנה מכך?

  1. מגיל רך מאוד אל תעשו במקום הילד את מה שהוא מסוגל לעשות לבדו ובעצמו. תנו לו להתרגל לתת, ולהתרגל לזכות באהדתכם.
  2. למדו ילד שהוא אחראי על הבית בדיוק כמוכם. שהוא צריך להסתכל לצדדים ולחפש מה צריך לעשות בבית. אל תאמרו לילד: 'למה אתה לא מסדר את החדר?' אמרו: 'בוא, נסתכל ונראה מה צריך לעשות כדי שהחדר יהיה מסודר'.
  3. אל תרחמו על הילד שמא עובד קשה מידי, שמא הוא מסכן מדי, אם העשייה תהיה בשמחה והוא לא נראה מסכן מכך, הוא רק יגדל מאושר יותר.

כלל ברזל:

היום אתם יודעים להדיח כלים כפי שצריך, לסדר בית כפי שצריך, ולערוך קניות בטוב דעת. האם נולדתם כאלו? לא!  מה גרם לכם להיות כאלו? הניסיון! תנו לילד שלכם להתאמן ולהתנסות. בלא שיתנסה -לא ידע. ככל שתאפשרו לו יותר – כך ידע  טוב יותר ויעשה דברים בקלות רבה יותר.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.