ימי מבחן לקואליציה: שבוע של הצבעות דרמטיות במליאת הכנסת

מליאת הכנסת צפויה להצביע השבוע על חוק השיוויון בנטל, חוק המשילות וחוק משאל העם. באופוזיציה מאשימים את הממשלה במחטף, בעוד שבקואליציה מחתימים את ראשי הסיעות על מסמך שבו הם מתחייבים לתמוך בשלש הצעות החוק.

שנה וקצת חלפו מאז כינונה של הממשלה, ועתה היא ניצבת בפני המבחן המשמעותי הראשון שלה.
אמנם במשך השנה הזאת נרשמו פה ושם חריקות בין מרכיבי הממשלה (בעיקר על רקע המו"מ המדיני והשינויים בסטטוס קוו) אך בפני מבחן כמו זה שצפוי לה השבוע היא טרם ניצבה.

מדובר בשלש הצעות חוק נפיצות במיוחד, הצעות חוק שבכוחה של כל אחת מהן לחולל זעזוע פוליטי משמעותי.

הצעת החוק הראשונה היא "חוק השיוויון בנטל" שהתקבל בשבוע שעבר בוועדת שקד. קשה לחדש משהו בקשר לחוק הזה לאחר שהוא סוקר מכל היבטיו, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא כיצד יצביע 'האגף החרד"לי' של הבית היהודי מחד, וכיצד תצביע מפלגת העבודה מאידך.

הצעת החוק השניה היא 'חוק המשילות', החוק מעמיד את אחוז החסימה סביב ארבעה מנדטים, ומעניק לממשלה יכולת משילות גבוהה יותר, מגביל את תדירות הצעות האי אמון ועוד.

הצעת החוק השלישית היא 'חוק משאל העם', החוק מחייב את הממשלה להביא כל הסכם מדיני שיתקבל על ידה להכרעת העם.

כזכור, באופוזיציה הביעו תרעומת על המחטף (כלשונם) של הממשלה, "לא יכול להיות שיעבירו חוקים משמעותים כאלו בתוך שלשה ימים מבלי שנערך בהם דיון רציני"" אומרים שם.

כך או כך, גם הרוחות בקואליציה לא שקטות לקראת השבוע הקרוב. הבוקר נחשף בynet כי על שולחנם של ראשי המפלגות הונח מסמך שבו הם מתחייבים לתמוך בכל שלשת החוקים שיעלו השבוע להצבעה.

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט מסר בתגובה: "זה שבוע חשוב מאוד. חוק משאל העם, השוויון בנטל והמשילות הם חוקים מכוננים למדינת ישראל. חיוני להדק את השורות לקראת ימים אלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.