יעלון דחה את ההחלטה על הממחי"ם – הסיבה: הרבנים דורשים: בלי נשים

יעלון החליט לעכב את מתן תשובתו לחברי הכנסת החרדים, לגבי הממחי"ם לאחר שהרבנים דרשו איזור סטרילי בלי נשים

שר הבטחון משה יעלון החליט לעכב את מתן תשובתו לחברי הכנסת החרדים, עד לאחר טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות שנועד השנה לבטא את זכויות האשה במדינת ישראל.

בשבוע שעבר נפגש יעלון עם נציגי יהדות התורה וש"ס והבטיח לתת להם תשובה בכתב, מהירה ככל האפשר, בענין הליכי ההתייצבות של החרדים בלשכת הגיוס. אלא שלאחר שבחן יעלון את הדרישות מול יועציו המשפטיים התברר לו שלפחות לגבי אחת מהן עלולות להיווצר בעיות משפטיות וחוקתיות.

הכוונה לדרישה שעלתה ע"י כמה אדמו"רים בהנהגת אגודת ישראל שדרשו הדרה מוחלטת של נוכחות חיילות ונשים בכל האיזור שאליו מגיעים הבחורים המגיעים להסדיר את ענינם מול רשויות הגיוס. עד כה שימשו גם חיילות בצוות של לשכות הגיוס העומד מול החרדים והדבר גרם לטענות של ראשי ישיבות בדבר פגיעה מוסרית ורוחנית בבחורים החרדיים.

 באגו"י הגדירו את הדרישה ואמרו: "הרבנים דורשים איזור סטרילי מוחלט. לא חיילות, לא פקידות ולא מזכירות. הצבא צריך למנוע כל נוכחות של אשה בשטח אפילו באופן אקראי. אם נשמע מבחור ישיבה אחד שנתקל שם במראה של אשה – באותו רגע נאסור לגמרי את ההתייצבות".

הדרישה עוררה התלבטות בצמרת משרד הביטחון בשל השלכות הרוחב שלה על כל הנושא של הדרת נשים. הדרישה להפרדה בין גברים ונשים במיתחמים ציבוריים עמדה במוקד עימותים של חילונים-חרדים, עד כדי איום בהליכים פליליים נגד חברות תחבורה ציבורית שינהיגו הפרדה בין גברים ונשים. החרדים מודעים לכך כי ההיענות לדרישה של שטח סטרילי מנוכחות חיילות תשמש כתקדים ציבורי שימנע אכיפה משפטית בכל מקרה אחר של דרישה חרדית להדרת נשים במרחב הציבורי, אבל הם אומרים כי "זו הבעיה של הממשלה ולא שלנו".

"לאחר ששר הביטחון פנה אלינו בשם הממשלה וצה"ל בבקשה שלא נסרב להתייצב בלשכת הגיוס, בכוחנו להכתיב את התנאים. אם נשיג בדרך אגב עוד הישג שיאפשר לנו הפרדה כהלכה במיתחם הציבורי וסתימת הגולל על המיתקפה בשם הדרת הנשים – מה טוב. הממשלה תבין שזה המחיר של מי שחוקק חוק גיוס עם סנקציות פליליות ונכנס במודע לעימות עם החברה החרדית".

בעקבות התסבוכת המשפטית החליט שר הביטחון לדחות את מתן תשובתו עד לאחר יום העצמאות. הסיבה: חשש מביקורת ציבורית מוגברת על רקע טקס הדלקת המשואות – הטקס הממלכתי לנעילת יום הזיכרון ולפתיחת אירועי יום העצמאות – שיעמוד השנה בסימן "זמן נשים – הישגים ואתגרים". נושא הטקס נקבע ביוזמת שרת התרבות והספורט ויו"ר וועדת השרים לענייני  סמלים וטקסים, ח"כ לימור לבנת, ובאישור ממשלת ישראל. קביעת נושא "זמן נשים" נועד לייחד תשומת לב למאבק על זכויות הנשים בישראל  ובסביבתו של יעלון מבינים כי אם יקבל בעיתוי העכשוי החלטה דרמטית הנוגעת להדרת נשים בבסיסי צבא, הוא מזמין מיתקפה תקשורתית וביקורת קשה של אירגוני הנשים בישראל

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הצביעות…
    ואישה שמוכרת בסופר אין? ובחנויות הבגדים? וברחוב?
    נשים הן חלק מכלל האוכלוסיה. הדבר הכי שגוי שאפשר לעשות זה להתעלם מעצם קיומם עלי אדמות.

    אישה |
    הגב