יעקב אשר בדרך לכנסת: החוק הנורבגי אושר בקריאה שניה ושלישית(וידאו)

בתום דיון ארוך וסוער אישרה מליאת הכנסת את "החוק הנורבגי" בקריאה שנייה ושלישית. חברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' תמכו בחוק. ב'דגל התורה' דוחקים בסגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, להתפטר לטובת מס' 7 ברשימה יעקב אשר. בש"ס צפוי היו"ר דרעי להתפטר לטובת ח"כ לשעבר אברהם מיכאלי. צפו

בתום דיון ארוך שנמשך קרוב לארבע שעות, ולאחר שנדחו עשרות הסתייגויות, אישרה אמש מליאת הכנסת את "החוק הנורבגי" בקריאה שנייה ושלישית. ההצעה אושרה לאחר שחברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' תמכו בחוק.

החוק אושר ברוב של 64 חברי כנסת מול 51. הכנת החוק הושלמה ביום שלישי לאחר שהנוסח שלו שונה באופן משמעותי, והוא ייכנס לתוקף כהוראת שעה בלבד.

לחוק היו מתנגדים רבים, בעיקר מן האופוזיציה, אך ללא תמיכתה של 'ישראל ביתנו' החוק לא היה עובר, מכיון שמדובר בחוק יסוד, המצריך רוב של לפחות 61 חברי כנסת, ומכיון שהשר סילבן שלום נמצא כעת בחו"ל.

לא רק באופוזיציה נרשמה התנגדות לחוק, גם בקואליציה היו כאלו שהתנגדו, דוגמת חה"כ בני בגין (הליכוד) שהתנגד לחוק בטענה של ביזבוז כספי ציבור,

[vimeo 134898274 w=500 h=341]

על פי ההצעה, אותה מקדמת שרת המשפטים איילת שקד, שר או סגן שר אחד מכל סיעה יוכל להתפטר מהכנסת, ובמקומו ייכנס לכנסת הבא בתור מסיעתו ויכהן כח"כ. אם האחרון יחדל לכהן בתפקיד באותה קדנציה – השר המקורי יוכל לשוב לכנסת על חשבון מחליפו.

תחילתו של החוק עם היוודע תוצאות הבחירות. הח"כית שולי מועלם-רפאלי מ'הבית היהודי' נותרה מחוץ לכנסת, לאחר שהוצבה במקום התשיעי וסיעתה קיבלה שמונה מנדטים. לפיכך החליטו במפלגה לדרוש את קידומו של החוק הנורבגי במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. בליכוד לא התלהבו מהרעיון, מחשש שרשימת הדורשים לכנסת תלך ותגדל, ועל כן הוחלט לקדם "חוק נורבגי קטן", במסגרתו רק שר אחד יוכל להתפטר, ורק בסיעות קטנות מ-12 חברים.

ב'דגל התורה' מנסים להוביל מהלך שסגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, יתפטר לטובת מס' 7 ברשימה יעקב אשר. יעקב אשר כיהן בכנסת הקודמת כח"כ מטעם 'דגל התורה' ביהדות התורה. לאחר הבחירות הוא מצא עצמו מחוץ לכנסת כשיהדות התורה קיבלה שישה מנדטים בלבד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.