יעקב ברח? ליצמן לא השתתף בעימות • אנשי התקשורת החרדית מגיבים

לפיד היה שם, בנט היה שם, אפילו דרעי וישי השתתפו, אבל ליצמן החליט להחרים את עימות הבחירות הגדול בערוץ 2. זלזול בבוחרים? ענין עקרוני? או אולי בזבוז זמן? יצאנו לבדוק עם העיתונאים ואנשי התקשורת החרדים

לראשונה מאז מערכת הבחירות של 99 ישודר הערב עימות טלוויזיוני שנערך בשעות הצהרים בין ראשי המפלגות השונות. נכון, ביבי ובוז'י לא היו שם, אבל כל המפלגות האחרות דווקא כן. כל המפלגות אמרנו? לא מדויק. כולם חוץ מיו"ר יהדות התורה, ח"כ הרב יעקב ליצמן.

ממבט ראשון ההחלטה של ליצמן נראית הגיונית, שהרי צופי ערוץ 2 אינם קהל היעד של 'יהדות התורה', אולם במחשבה שניה הצעד נראה מעט תמוה מכמה סיבות.

הראשונה: יהדות התורה מנסה לפרוץ את חומות המגזר ולקושש קולות גם במגרשים אחרים, לא ברור אם כן מדוע מוותר ליצמן על הזדמנות פז שכזו. אלף סיסמאות, קמפיינים וראיונות, לא שוים כמו דקות פריים טיים כל כך יקרות.

באדיבות פלאש 90
ליצמן

השניה: גם אם הוא לא מכיר בכך באופן רשמי, סוד גלוי הוא שחלק גדול מהציבור החרדי מחובר לאינטרנט וצורך תכנים טלויזיונים דרכו. העימות יועבר, מן הסתם, בשידורים חיים וחוזרים גם כאן באתר 'קוקר', אז מדוע לא להשתמש בעימות כדי להעביר לגולשים החרדיים מסרים?

השלישית: כדי לנסות ולפגוע ביאיר לפיד. חד וחלק. נוכחותו של ליצמן באולפן תאפשר לו להציג בפני לפיד נתונים המוכיחים את הנזק הגדול שחוללו הוא וחברי מפלגתו בשלל המשרדים שבהם כיהנו, דגש על משרד הבריאות בו יש לליצמן קבלות מרשימות בהרבה מאלו של יורשתו בתפקיד, יעל גרמן.

למרות פניות חוזרות ונשנות, דוברו של ח"כ ליצמן, קובי איזק, סירב להגיב לידיעה ולא ענה לטלפונים.

אז למה בכל זאת החליט ליצמן שלא ליטול חלק בעימות? הפננו את השאלה גם לדוברו, אבל בעיקר לאנשי התקשורת החרדים.

להלן התגובות 

יצחק נחשוני, עורך מרכז העניינים, אומר ל'קוקר' כי "אילו היה מדובר בעימות שהוא רק בין ראשי המפלגות החרדיות, יתכן והיה טעם לפגם שהוא אינו מוכן להתעמת, אך כאשר מדובר בעימות מול ראשי המפלגות הכלליות, עימות שהוא בבחינת 'ישחקו הנערים לפנינו' ההשתתפות שלו מיותרת. אני רוצה להניח כי ינצל את הזמן הזה לפעול בקרב פוטנציאל המצביעים שלו. שעדיין לא מוצה. חבל"ז".

גם החברים מקול חי, עושה רושם, מסכימים עם ליצמן. מני גירא אומר לנו כי לדעתו מדובר בהחלטה חכמה של ליצמן, כשאליו מצטרף מגיש המהדורה המרכזית בתחנה, אבי מימרן, שקובע: "ליצמן נהג בתבונה כשסירב להשתתף בעימות".

 ואילו הקולגה מ'קול ברמה' משה גלסנר הגיב בעקיצה: "גם גפני נמנע, לא"?

מימרן וגלסנר בעיבוד

גם מנחם כהן, עורך שבועון כפר חב"ד, מסכים עם קודמיו: "עשה החלטה נבונה. השתתפותו לא הייתה מוסיפה אפילו קול אחד ליהדות התורה, אולי להיפך. צדק ליצמן כשנקט ב״שב ואל תעשה".

 הפרשן הפוליטי אבי שיף (בחדרי חרדים) הגיב בעקיפין: "נראה שח"כ יעקב ליצמן הבין שבין קהל הצופים בעימות אין מצביעים פוטנציאלים ליהדות התורה. ככלל, נדמה שהקו של יהדות התורה כולה בבחירות הללו נוקט התעלמות ממי שאינם מנויי היומונים".

יעקב אייכלר (ערוץ הכנסת) מצדד בצעד שנקט ליצמן: "לליצמן אין מה לחפש שם, זה לא קהל היעד שלו וממילא חבל על המאמץ והזמן".

הפרשן הפוליטי של 'קול חי', גואל ועקנין, מרחיב: "מפלגת יהדות התורה נמצאת במצב בו היא צריכה להילחם על הבית בתוך הבית, אלו שיצפו בעימות הם לא חלק מבני הבית ומשכך אין לליצמן כל סיבה ללכת לעימות בגלל סיכוי קלוש שאולי הוא יקושש צופה או שניים שיצביעו עבור יהדות התורה". ועקנין מוסיף נקודה מעניינת: "אין לליצמן סיבה להתאמץ שאייכלר יכנס לכנסת, את החצר הפרטית שלו הוא יודע שהוא יביא, את שאר הפלגים ביהדות התורה שיביאו נציגי הפלגים".

ואילו איש התקשורת שלמה קוק מאיר את הנושא מזוית שונה. לדבריו, הדבר מוכיח כי בניגוד לטענת ׳יהדות התורה׳, היא לא באמת מאמינה באפשרות לגייס קולות מחוץ למגזר החרדי, וממילא, מדוע לו להזיע מול יונית לוי וצופי ערוץ 2.

אשת התקשורת שלהבת חסדיאל מסרה: "החלטה נכונה, אין סיבה שליצמן יפיק תשדיר בחירות ליש עתיד. ובחינם".

סגן עורך משפחה, אריה ארליך, הצטרף לחבריו: "מכיוון שיהדות התורה אינה פונה אל הבוחר הלא חרדי, אני יכול להבין את הצעד". כתב ארליך, אך הוסיף: "מה שמטריד אותי יותר זו התחושה שגם את קולו של הבוחר החרדי המפלגה הזו לא ממש מתאמצת להשיג. אני מקווה מאוד שבתשעה עשר הימים שנותרו עד לבחירות, מישהו שם יתעשת וח״כ יעקב אשר לא יצטרך לפנות ללשכת התעסוקה בבוקר ה-18 במרץ".

ואילו עו"ד דב הלברטל סבור כי הדבר תלוי לפי המתמודד: "אם הוא מוצלח הוא צריך להופיע, אם הוא חושב שהוא לא מוצלח במדיה, אז טוב שלא יופיע – ההופעה נדרשת לא בשביל מנדט נוסף ליהדות התורה אלא בשביךל דין וחשבון לכלל הציבור".

מנחם קולדצקי, עורך אתר קוקר, מציע מקורי: "ליצמן היה צריך לשלוח את גפני לעימות. גפני היה מבטא בצורה קולחת ומשכנעת את עמדתה של היהדות החרדית – ואף היה יכול להביך את לפיד עם נתונים חדים לגבי כישלונו כשר אוצר".

ניצן קידר מרדיו "קול ברמה" הגיב: "לדעתי ליצמן פעל נכון. מדובר בעימות שהיעדר של מפלגה חרדית כמו יהדות התורה רק משדר שהיא מדירה את עצמי מבידור זול. הציבור של יהדות התורה לא צופה בטלוויזיה, ובציבור שהמפלגה היתה רוצה לחבר אליה, עימות כזה היה רק יכול להזיק. מה לעשות, ליצמן טוב בעבודת שטח, ולפיד מומחה בלעבור מסך היטב".

אבי רוזן מ'יום ליום' הצטרף לדעתו של ארליך וטען כי מדובר בפספוס: "לסיעת 'יהדות התורה – דגל התורה' ולעומדים בראשה ח"כ הרב יעקב ליצמן וח"כ הרב משה גפני יש תרומה משמעותית ועשייה רבה בתחומים רבים דת ומדינה, חברה וכלכלה בריאות וחינוך שיכון ועוד. חבל שהם בחרו להחרים את העימות הזה. לפני מספר שבועות היה דיון האם לפנות לקהלי יעד נוספים העימות מאפשר לך לחשוף את עצמך לקהלי יעד שלא היית מגיע אליהם".

 ואילו איש ירושלים ישראל גליס בחר לשבח את ליצמן בשנינות: "כל הכבוד לו. הוא הולך לגן חיות רק בחול המועד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.