יעקב ריבלין נגד 'ועדת הרבנים לענייני תקשורת'

מי אשם בחדירת הסמאטפונים למגזר החרדי? הפרשן הפוליטי יעקב ריבלין מספק תשובה מפתיעה בפוסט מעורר מחשבה {המאבק בפגעי הטכנולוגיה}

המאבק בפגעי הטכנולוגיה: בעוד ברחבי הארץ נערכים מידי ערב כנסי חיזוק ועצרות התעוררות בנושא, מאיר הפרשן יעקב ריבלין זווית נוספת בסוגיה, זווית שעשויה ללמד על הכשלים התפיסתיים של מובילי המאבק, כשלים שהובילו לחדירה מאסיבית של הסמארטפונים אל תוככי המגזר.

"בשבועות האחרונים נערכו מספר כנסים גדולים נגד מה שהוגדר פגעי הטכנולוגיה. הפגעים הם אכן פגעים וגם מי שעיסוקו מחייב שימוש בהם מודע לגודל הסכנה", כותב רילין בפוסט שהוא מפרסם בדף הפייסבוק שלו, ומוסיף: "אחד הגורמים הפעילים במאבק הוא ועדת הרבנים לעניני תקשורת. הועדה מחזיקה במונופול על ״הקומות הכשרות״ בחברות הסלולאריות . הקומות מסומנות במספרים מוגדרים וחוק נדידת המספרים אינו חל עליהם. כלומר: מי שעוזב את הקומה למסלול רגיל ״מסומן״ לעין כל".

ריבלין מבהיר: "אבל זה לא מה שמפריע לי. זכותה של חברה במצור להגן על חומותיה גם באמצעים לא קונוונציונלים. גם לא מפריע לי שאף אחד לא יכול לבדוק כמה עולה לצרכן החרדי המונופול הזה. ההפרש לעומת המסלולים הרגילים הוא זעום. אם כי אלה כוללים גם גלישה והמסלולים הכשרים .מה שלא בא לידי ביטוי במחיר. כל כך הרבה מונופולים יש לנו. שיהיה עוד אחד.

הבעיה היא בכללים הנוקשים של המונופול שהם לדעתי אחת הסיבות למגיפת הסמארטפונים במגזר. כאשר הוקמה הועדה היא חרתה על דגלה את המסר של מכשירים לדיבור בלבד. אין מסרונים. אין כל דרך להעביר מסרים אלא בשיחה קולית בלבד".

התנהלות אחרת יכלה לצמצם את הפגיעה. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
התנהלות אחרת יכלה לצמצם את הפגיעה. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

וכאן מעיד ריבלין על מספר שיחות שניהל בעבר עם גורמי מפתח בענף: "בשעתו שוחחתי עם חברי הועדה ואמרתי להם שמדובר בגזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. כל מי שאינו חובש בקביעות את ספסלי בית המדרש נזקק להודעות כתובות. הסברתי להם שמסרונים על הרשת הסלולרית הם לא פתח לאינטרנט שניתן לחסום אותו באופן מוחלט. בסך הכל מדובר בעד אמצעי התקשרות נחוץ שאין לו באמת כל קשר לפגעי הטכנולוגיה.

האיסור על מסרונים נותר בעינו והנה התוצאה: בשעתו שוחחתי עם אחד מבכירי החברות הסלולאריות. שאלתי אותו מדוע הם משקיעים כל כך הרבה בפרסום במגזר החרדי בזמן שהתשואה שלהם ממכשיר כשר שאין אפשרות למכור בו שירותים נוספים היא ממש אפסי(באותם ימים עלות מסרון היתה חמישים אגורות והגלישה עלתה הון. בכשרים אין את זה). התשובה שקיבלתי היתה מדהימה: אין באמת רווח. אבל ארבעים אחוז מהחרדים מחזיקים בנוסף גם לא כשר בשביל המסרונים והנסיון לימד אותנו שמי שקונה אצלינו טת הכשר לא רוכש בחברה אחרת את הלא כשר שלו".

ריבלין מוסיף: "וכאן נפרצה הפרצה שהביאה למגפת הסמארטפונים. מי שכבר פרץ את הגדר ורכש לא כשר צעד בהמשך עוד צעד והתעדכן גם בטלפון החכם עם הרשת וכל מרעין הבישין הכרוכים בה. אם מלכתחילה היו מאפשרים מכשירים עם מסרונים טלפון ונגן כנראה זה לא היה קורה.

האיסור הביא, בין היתר לתופעת המכשיר התומך כשר שיש בו את כל הפונקציות האמורות. תומך הכשר אינו מאפשר גלישה אך מאפשר את כל היתר. בימים אלו מנהלת הועדה מלחמה חסרת פשרות נגד תומך הכשר. מבחינתם או שתחזיק מכשיר לדיבור בלבד ( ואת הנגן והמצלמה תחזיק בנפרד) או שתנדוד למחוזות האופל של הגלישה החופשית. העיקר שבמונופול שלהם אל תגע.
היתה לאחרונה יוזמה של רבנים וראשי ישיבות להנהגת מסלול כשר שיש בו נגן ומצלמה בנוסף ( אך לא מסרונים). גם את זה הצליח המונופול לעצור בשיטות המקובלות במגזר".

"להתראות בכנסים הבאים נגד פגעי הטכנולוגיה", מסיים ריבלין בסרקזם.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. המונופול גור לך אנוכי ולא יהיה לך בדיבור אחד נאמרו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. סתם כדי ליידע אתכם
  הוועדה לענייני תקשורת מקבלת 4 ש"ח לחודש על כל מנוי
  ועכשיו תעשו את החשבון….

  מאיר |
  הגב
 3. צודק לחלוטין ! ! ! !

  אני אומר יותר מזה

  אם היו חושבים קצת מחוץ לקופסא
  והיו מספקים סמרטפונים כשרים וחסומים מתועבה

  היתה נמנעת מכשלה גדולה ביותר

  אני יודע באופן וודאי על "רבים"
  שמחזיקים "גם וגם"
  1 לשטיבל ו-1 כדי להשתמש….

  והיום הם נפלו חזק בתוך הרשת עם קושי גדול לצאת !

  עם קצת מחשבה והבנה
  שלא כולם יושבים בביהמ"ד ושוקדים על לימוד התורה
  היה נמנע אסון גדול

  מה אפשר לעשות
  עסקנים….

  חיים |
  הגב
 4. צודק בכל מילה ..אי אפשר להישאר 200 שנה מאחור , ולצפות שגם הצעירים שמכירים היום את כל החידושים ישארו שם , אם הם היו דואגים שהפלאפונים שלהם יהיו נורמאלים עם הודעות , ובלי אינטרנט הרבה היו נשארים אצליהם

  יוסף |
  הגב
 5. ציטוט מתוך הכתבה:

  כותב רילין בפוסט שהוא מפרסם בדף הפייסבוק שלו

  אז תבינו, הסיבה שמותר ללכת עם סמרטפונים זה בגלל שלא נותנים אס אם אס בכשרים

  ועכשיו תלמד אותנו למה מותר להיות חבר בפייסבוק ????

  התשובה היא, שהסיבה שמותר לך פייסבוק היא אותה סיבה שמרשים לעצמם סמרטפונים

  אתם פשוט לא ממושמעים לגדו"י

  הנוחות שלכם יותר חשובה

  אז אל תבלבלו בשכל….

  נ.ב. לגבי ה40% שיש להם פלאפון לא כשר, זה שטויות שמי שמסתובב בציבור החרדי לא רואה צורך אפילו להגיב

  תפסיק לספק לעצמך תירוצים |
  הגב
 6. מי אתה? אתה שכל פעם מסתכל על גדולי ישראל ככלי פוליטי עכשיו שתוק ועל תמשיך לקלקל

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. צודק יש קרטל על המכשרים כולל חייוב הציבור לבחור רק בחברת נתיב

  ישראל |
  הגב