יערי מנתח: מדוע כשל המרד? (וידאו)

אוהד יערי מסביר את הנסיבות לכישלון המרד: המורדים היו צריכים לחסל את ארדואן, ההסתמכות על תמיכת ההמונים שלא הגיעה והכוח הקטן שחלם על הפלת משטר ארדואן. צפו { "פוטש הזוי" }

הפרשן לענייני ערבים  אהוד יערי  מנתח מדוע כשלה ההפיכה בטורקיה, לדבריו, "במדינה של קרוב ל-90 מיליון תושבים, עם צבא של יותר מחצי מיליון חיילים, אי אפשר לתפוס את השלטון באמצעות כוח יחסית קטן, שעיקרו יחידות בחיל האוויר הטורקי, ולקוות שאתה גורף אחריך המונים, כשכל האחד בטורקיה יודע שבסופו של יום הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן הוא המנהיג הכי פופולרי במדינה".


יערי טוען כי המורדים הימרו על היכולת שלהם להרוג את ארדואן כבר בהתחלה, במלון שבו הוא שהה במרמריס, להשתלט על המטכ"ל הטורקי ועל הפרלמנט ועוד כמה משרדי ממשלה באנקרה, בתקווה שהם יוצרים בכך עובדה מוגמרת, אך זה לא קרה.

עוד טוען יערי  ההפיכה כשלה משום "שהפיכה לא עושים באמצעות מטוסים ופצצות מן האוויר. ברגע שאינך לוכד מיד במהלכים הראשונים גם את המנהיג שאותו אתה רוצה להדיח"

יערי מספר כי  ארדואן היה במטוס שחג במשך זמן לא קצר בשמי טורקיה, מחפש את המקום הנכון לנחות, והוא אפילו שקל כנראה בשלב מסוים לבקש לנחות בגרמניה. אבל התברר לו מהר שהוא לא צריך את זה, נתן את השידור שלו ב"פייסטיים" מהמטוס, הוציא עשרות אלפים מאנשיו לחוצות, בעיקר באיסטנבול והיחידות הקטנות שמרדו שהיו על גשר הבוספרוס  לא היו מסוגלות להתמודד מול ים האדם.

לסיום קובע יערי כי "ארדואן ינצל את הפוטש החובבני הזה, כמעט הזוי הייתי אומר להשתלט על המורדים ועל מערכת המשפט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.