יצחק כהן מפתיע: "לא שוללים ישיבה עם לפיד בקואליציה"

בראיון לגל"צ סיפק ח"כ יצחק כהן הצהרה מפתיעה וסייג: "אנחנו מתואמים עם יהדות התורה". בתוך כך, סבב ההתייעצויות של נציגי הסיעות אצל נשיא המדינה יושלם היום עם הגעתם של נציגי יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו ומרצ. גורמים בבית הנשיא: "הרכבת הממשלה תוטל על נתניהו כבר ביום רביעי"

האם הבלתי יאמן יקרה? לפי ח"כ יצחק כהן מש"ס התשובה היא כן. בראיון לגל"צ טען כהן כי מפלגתו אינה שוללת ישיבה עם 'יש עתיד' בממשלה. יחד עם זאת, סייג ח"כ כהן, כי הם מתואמים עם יהדות התורה שמתנגדת, כזכור, לישיבה משותפת עם לפיד ומפלגתו.

בתוך כך, לאחר שאתמול הגיעו בזה אחר זה לבית הנשיא נציגי שש מפלגות – הליכוד, המחנה הציוני, הרשימה המשותפת, יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי – הבוקר (שני) יגיעו למעון שבירושלים נציגים מארבע המפלגות הנותרות, מהגדולה לקטנה ביותר. זאת, כדי לנכוח בסבב התייעצויות שיקיים הנשיא ראובן ריבלין במטרה לקבוע מיהו המועמד המתאים ביותר להרכבת הממשלה הבאה. לאור תוצאות הבחירות לכנסת, שהעניקו ניצחון ברור לליכוד, נראה כי שלב ההתייעצויות יהיה פורמלי בלבד, בדרך להטלת מלאכת ההרכבה על בנימין נתניהו.

ראשונים הגיעו בשעה 10:00 נציגי מפלגת יש עתיד, אשר זכתה ל-11 מושבים בכנסת הבאה. חברי המפלגה הודיעו לנשיא כי אין בכוונתם להמליץ על על מועמד להרכבת הממשלה, "פנינו לאופוזיציה", הוסיפו הנציגים.

אחריהם, הגיעו למקום חברי סיעת כולנו, שהמליצו לנשיא על נתניהו ובכך הגיע מספר הממליצים עליו ל – 61 חכי"ם.

בהמשך יגיעו 'נציגי ישראל ביתנו' הצפויים גם הם להמליץ על נתניהו. אחרונים יגיעו נציגי מרצ שינעלו את סבב ההתייעצויות.

כזכור, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החל אמש (ראשון) את סבב ההתייעצויות עם נציגי המפלגות השונות שימליצו בפניו על המועמד המועדף עליהם להרכבת ממשלת ישראל הבאה. "בדמוקרטיה הרוב מכריע והרוב ביטא את רצונו בצורה ברורה בבחירות אלה", אמר הנשיא ריבלין בפתח דבריו.

חברי סיעת יהדות התורה הגיעו אחר הצהריים למשכן הנשיא, והודיעו לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי הם ממליצים להטיל את הרכבת הממשלה הבאה על ראש הממשלה בנימין נתניהו.
.

בכך מדיע מספר הממליצים על נתניהו ל-51, לאחר שסיעות הליכוד, הבית היהודי וש"ס כבר הודיעו לנשיא כי הם ממליצים על נתניהו.

צוותי המו"מ של המפלגות החלו בניסוח ההסכם הקואליציוני, נציגי הליכוד שאלו את אנשי יהדות התורה אלו תיקים בכוונתם לדרוש נציגי יהדות התורה הודיעו לצוות הליכוד שידרשו את התיקים: בריאות וועדת הכספים. נציגי הליכוד אמרו בתגובה שהליכוד וראש הממשלה רואים בישיבתם בממשלה צעד חיובי המסמל התקרבות בין הליכוד לחרדים.

בפגישה עם הנשיא אמר ח"כ יעקב ליצמן, כי "אנחנו ממליצים על ח"כ בנימין נתניהו. לא סוד שעברנו שנתיים קשות מאוד בממשלה הקודמת. לצד לפגיעה בנושאים דתיים היתה גם פגיעה בחלשים ובקצבאות ילדים אנו מקווים שהממשלה שתוקם תהיה יותר חברתית".

ליצמן הוסיף, כי "היתה מערכת בחירות קשה מאוד. גם השנתיים האחרונות היו קשות עבורנו. מקווה שיפתח פתח חדש שנוכל לעזור לחלשים ולפריפריה. מקווה שהממשלה תחזיק מעמד קדנציה שלמה, זה לא מובן מאליו".

ח"כ פרוש שהשתתף בפגישה אמר לנשיא: "לא יהיה נכון לפעול להקמת ממשלת אחדות כאשר אזרחי ישראל עברו מערכת בחירות קשה, ומהותית. כפי שאמרתי לפני בחירות המלצנו על נתניהו שמפלגתו קרובה יותר למוסרת ישראל, אנו צריכים לתקן את מה שהממשלה הרעה הזאת עשתה. כך גם ביקש שהשבתות לא יכנסו במניין 28 ימים להרכבת הממשלה".

ח"כ פרוש הוסיף כי "מתאים שבמדינה עם שלטון של יהודים, עשרים ושמונה ימי הרכבת הממשלה על ידי המועמד, לא יכללו ימי שבתות וחג"

נשיא המדינה ריבלין העלה בפני חברי סיעת יהדות התורה את האפשרות של ממשלה רחבה, "יתכן מאוד שבצד כל הנושאים שאתם בקיאים בהם היטב, הנושאים המדיניים והלחצים שישראל תעמוד בקדנציה הקרובה מחברינו הטובים ביותר באירופה וארה"ב מחייבים ממשלה רחבה שכלפי העולם כולו תהיה מחוייבת להראות עצמה וחיזוק מצד הציבור בישראל. צריך לראות שהממשלה תהיה כמה שיותר רחבה".

ריבלין התעניין אם חברי יהדות התורה יתמכו בנתניהו גם אם הקואליציה תהיה רחבה מזו המסתמנת. ליצמן אמר שהדבר תלוי בזהות המצטרפים. גם ח"כ משה גפני הבהיר כי אם יהיו שינויים בהרכב הממשלה המסתמנת "יש כאלה שלא נהיה מוכנים לשבת אתם".

ח"כ מאיר פרוש השיב גם הוא לנשיא, כי למען כבודם של הפוליטיקאים אסור להריץ רעיון כזה של ממשלת אחדות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.