ירושלים: בעיר העתיקה נחשף בית חולים מלפני כ-1,000 שנים

בימים האחרונים נחשף בעיר העתיקה בירושלים חלק ממבנה ענק ששימש כבית חולים הומה לפני כ-1000 שנה, לאחר חפירות ומחקר שבצעה רשות העתיקות במקום בשיתוף עם חברת ה"גראנד באזר" ממזרח ירושלים.

המבנה שבבעלות הוואקף המוסלמי, נמצא בלב הרובע הנוצרי בעיר העתיקה ירושלים, אזור הידוע בשם מוריסתאן (שיבוש של המילה בית חולים בפרסית), בסמוך לרחוב הראשי של העיר העתיקה – רח' דוד.

המבנה שימש עד לפני כ-13 שנה, כשוק ירקות ופירות הומה וצפוף, ומאז הוא עמד בשיממונו, עד שלאחרונה הוחלט לבנות במקום מסעדה, ורשות העתיקות ביצעה רשות העתיקות במקום בדיקות ארכיאולוגיות, ומבנה בית החולים נחשף במקום.

שטח בית החולים משתרע על שטח של 15 דונם, אולם רק חלק קטן נחשף כעת.

בית החולים בנוי אומנות אדירות וקמרונות מצולעים, וגובהו למעלה משישה מטרים, המראה המתקבל הוא של אולם ענק, הזרוע באומנות בחדרים ואולמות

רנה פורסטיני ועמית ראם, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, מסבירים כי "על בית החולים הגדול שפעל במקום ניתן ללמוד מתעודות היסטוריות בנות התקופה, הכתובות ברובן בלטינית. אלה, מלמדות על בית החולים משוכלל, שאינו נופל בארגונו ובמימדיו מבית חולים מודרני. בית החולים הוקם ונבנה על ידי מסדר דתי-צבאי נוצרי בשם "מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים" ובשמם הלטיני ההוספיטלרים (מלשון בית חולים). לוחמים אל גזרו על עצמם את נדר הטיפול בעולי הרגל, ובשעת הצורך הצטרפו למערך הלוחם כיחידת עילית".

עוד הם אומרים כי "בבית החולים של ההוספיטלרים היו אגפים שונים, ומחלקות בהתאם לאופי המחלה ולמצבו של החולה – בדומה לבית חולים מודרני. במצב חירום, יכול היה בית החולים לקלוט עד 2000 חולים. ההוספיטלרים טיפלו בחולים גברים ונשים בני דתות שונות. יש ידיעות על כך שהצלבנים הקפידו להגיש אוכל כשר לחולים היהודים, בנוסף למחלקות הרפואיות, תפקד בית החולים גם כבית יתומים, אליו נאספו תינוקות שננטשו לאחר לידתם, בחלק גדול מן המקרים בשעה שנולדו תיאומים, אחד מהם נמסר לבית החולים. היתומים טופלו במסירות רבה ובבגרותם הם שרתו במסדר הצבאי".

ברעידת האדמה של שנת 1457 התמוטט המבנה ונקבר תחת הריסותיו. כך, עמדו שרידי המבנה עד לתקופה העות'מאנית. חלקים ממנו שמשו בימי הביניים אורווה, ובחפירות נמצאו עצמות של סוסים וגמלים לצד כמות עצומה של גושי מתכת ששמשו במלאכת פרזול הבהמות.

לדברי מנהל הפרויקט, "המבנה המרהיב ישולב במסעדה שתקום ובאי המסעדה יוכלו להתרשם מהאווירה הקסומה השוררת במקום. לדבריו, "המקום ייפתח לקהל עוד השנה".

בתמונה: בית החולים שנחשף

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.