אלפים השתתפו בעצרת הגיוס: "עברנו את היטלר – נעבור גם אתכם"

אלפי חרדים מהפלג הירושלמי והעדה החרדית השתתפו הערב בעצרת מחאה כנגד מעצר העריקים, שנערכה ברחוב שרי ישראל בירושלים. צפו בתיעוד.

אלפי חרדים מהפלג הירושלמי והעדה החרדית השתתפו הערב בעצרת מחאה כנגד מעצר העריקים, שנערכה ברחוב שרי ישראל בירושלים. ראב"ד העדה החרדית הגר"מ שטרנבוך, החליט להחרים את העצרת בשל הקו הקיצוני של המארגנים. בתקשורת דווח כי בעצרת השתתפו מעל 10 אלף איש. בתום ההפגנה התפזרו אלפי המפגינים לבתיהם ללא כל עימות חריג – כך נמסר מהמשטרה.

בפתח העצרת השווה מנחה העצרת בין מדינת ישראל להיטלר, "עברנו את פרעה, עברנו את האינקוויזיציה בספרד, עברנו את היטלר – נעבור גם אתכם", קרא והוסיף: "נמלא את בתי הכלא כמו שמילאנו אותם בגלות. מילאנו – אבל נשארנו".
המנחה המשיך ותקף: "תתביישו לכם, משת"פים נבזים. אפילו בגיהנום אין לכם מקום!". עוד הוסיף: "צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שפועל לשנות את האידיאולוגיה של החיילים שלו. אין עוד כזו שפלות בעולם כולו. מטרתו של הצבא היא לשרוף את המורשת ואת טהרת עם ישראל".

"אני מברך את כל מי שהגיע להלחם על הדת והיהדות", אמר הגר"ש אוירבך בעצרת. "אוי לנו שכך עשה לנו בימינו. פריצי עמך טועים. צריכים להתעורר ולעמוד על נפשנו ולא להיגרר. אוי לנו שצריכים להסביר ולבאר את הצרה שקמו פריצי עמך לקרר, שהם ככל הגויים ממש. כבר הגיעו לתוך בתי המדרשות, מנסים לגייס".

מרן הרב אוירבך המשיך: "אוי לנו שכך עלתה בימינו. אלו הם דברים שהם עיקרי הדת שעל זה מסרנו את נפשנו בכל דור ודור. מי שחי אסור להשלים עם המציאות הזו".

 

צילום: יונתן שור – מחאת החרדים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לראשונה מזה שנים, שורה של רבנים מהציבור הספרדי קוראים לציבור בני התורה לבוא ולמחות היום (שלישי)ברחוב מלכי ישראל בירושלים כנגד גזירת הגיוס שיערך בסביבות השעה 18:000.

 

על הבמה המרכזית ישבו רבני הפלג הירושלמי והעדה החרדית,בהם: מרן ר' שמואל אוירבך אשר יישא את המשא המרכזי בעברית. כמו כן, בעצרת המחאה יישאו נאומים רבני העדה החרדית. המרצה הרב יעקב שפירא מארה"ב הגיע במיוחד להפגנה וידבר באנגלית.

ל'קוקר' נודע כי מרן הגר"ש אוירבך ביקש מראש ישיבת חדרה רבי יהושע ארנברג, שידבר בכינוס ההיסטורי, אולם הרב ארנברג סירב מכיוון, "שלא רגיל לדבר בציבור".

צילום: מחאת החרדים – כל מה שקורה

בפלג הירושלמי הביעו סיפוק מכך ששורה של רבנים ספרדים הצטרפו למערכה, חלקם לא תמכו במחאת הגיוס, אך הפעם נחרדו לגלות את התקנות החדשות שמאפשרות לצבא לגייס יותר ויותר בחורים ספרדים לצה"ל – וכל זה  באישורו של יו"ר שס אריה דרעי.

בצד השני של הכביש, בחסידות סטאמר נדהמו לשמוע את דבריו החריפים את של האד' מסטאמר מהר"א כנגד אנשי הפלג הירושלמי אותם כינה "קשים כספחת".

בדבריו החריפים תקף האדמו"ר את ההפגנות ואמר, "יש אנשים שחייבים להגיע לעבודה, לישיבה, כולל, לרופא, עיר עם אלפי יהודים, סוגרים כבישים – אין יוצא ואין בא" , הסביר והמשיך, "אצלנו בניו יורק יש גם כן בעיה בסוגיית מציצה בפה, לאף אחד עדיין לא עלה בראש שלו לסגור את לי אווניו, בדפורד אבניו, או אפילו הכביש המהיר ה-BQE שחוצה את וויליאמסבורג", תהה האד' בשיחה עם חסידו. "זה דבר שקל מאוד לעשות, עם כמה רכבים יכולים לעשות את זה וזה עושה כאוס בעיר… לאף אחד זה לא עלה בראש"

המתקפה החריפה הדהימה את הפלג הירושלמי, גורמים בפלג ובסטאמר הביעו באופן לא רשמי תמיהה על הדברים החריפים של האד', לטענתם, "במשך שנים תמך האד' בהפגנות כנגד הגיוס ולא ברור מדוע יצא קצפו כנגד המפגינים".

עסקן בחסידות סטאמר אומר ל'קוקר' על הסערה החדשה, וטען כי, ישנה בורות בתקשורת לגבי הנעשה בסטאמר, "יש שני פלגים בחסידות- כאשר הצד המיליטנטי יותר נשאר בעמדתו ומצר על עמדתו החדשה של האד', שנובעת בין היתר מחוסר התמצאותו בפרטי מאבק הגיוס אליו הצטרפו הרבנים הספרדים"

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.