ירושלים תבער • השבת: יחודשו הפגנות 'העדה החרדית'

אלפי חרדים צפויים לצאת השבת למחאת ענק בירושלים בצומת 'מלכי ישראל' 'שרי ישראל' בירושלים כדי לקיים תפילת שבת המונית במחאה על החלטת העירייה לפתוח לציבור בשבת, החל ממחר, את מתחם בתי הקולנוע 'יס פלנט' • סגן ראש עיריית ירושלים ישראל קלרמן: "הציבור החרדי ייצא להפגין, אבל בצורה שקטה. יש הפגנות ויש הפגנות, אבל אנחנו מקווים מאוד שיובילו את זה בשכל ובהבנה כדי שכולם יבינו שבירושלים לא צריך להיות מוסד כזה שפתוח בשבת"

אלפי חרדים צפויים לצאת השבת למחאת ענק בירושלים בצומת 'מלכי ישראל' 'שרי ישראל' בירושלים כדי לקיים תפילת שבת המונית במחאה על החלטת העירייה לפתוח לציבור בשבת, החל ממחר, את מתחם בתי הקולנוע 'יס פלנט'.

'העדה החרדית' מקיימת "עצרת תפילה למען השבת", שזכתה לעידוד רב ורבנים רבים מחוץ ל'עדה' הביעו הסכמה שבשתיקה עם קיום ההפגנה. החוגים המרכזיים של הציבור החרדי יצטרפו חלקם לקריאות של הפלג הקיצוני "העדה החרדית" למחות נגד פתיחת העסקים בשבת.

אלפים יגיעו לצומת מלכי ישראל שרי ישראל, והמשטרה,נערכת מראש בכוחות גדולים במטרה להתמודד עם ההמון, "זה לא משנה איזה בית עסק זה. פורצים פה פירצה חדשה בירושלים, ועל זה אנחנו זועקים ודואבים", הסביר גורם ב'עדה החרדית'.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

סגן ראש עיריית ירושלים ישראל קלרמן אמר היום: "הציבור החרדי ייצא להפגין, אבל בצורה שקטה. יש הפגנות ויש הפגנות, אבל אנחנו מקווים מאוד שיובילו את זה בשכל ובהבנה כדי שכולם יבינו שבירושלים לא צריך להיות מוסד כזה שפתוח בשבת. זה גם מה שאנחנו מבקשים מראש העיר. לפני שיש את כל שאר ההיתרונות בעיר הזאת עומדת העובדה שהיא עיר הקודש".

גורם חרדי בעיריית ירושלים התייחס לכוונה לפתוח את מתחם 'יס פלאנט' גם בשבתות. "המאבק שלנו הוא לא רק על 'יס פלאנט' אלא הוא על כל מוקדי הבילוי בעיר הגורמים לחילולי שבת", אמר הגורם והוסיף כי בשנים האחרונות מורגש שינוי לרעה בסטטוס קוו בירושלים.

הוא הסביר כי כשפותחים מקום כזה ענק המכיל 16 אולמות קולנוע, מתחם בילוי ומסעדות והכל עם תקציב כזה גדול , זה כבר סמל, "הסמל הזה גורם לנו להיאבק".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. 1. השבת מחוללת בריש גלי ו’מועצת גדולי התורה’ אינה ממהרת להתכנס אין זה עוד סוד כי ירושלים מתמודדת עם בעיה רצינית של התגברות חילולי השבת, הכל מודים כי מדובר בבעיה, אבל לא עושים דבר למנוע אותה, יש מי שהסתפקו במכתב, ויש מי בכמה מילים, אבל למעשה לעשות צעד דרסטי כמו למשל לפרוש מן הקואליציה על זה לא מדברים כלל. ואם תאמרו כי על דבר כזה צריך החלטת מועצת גדולי התורה, אז בבקשה איך זה שלאחר כל כך הרבה זמן שמכירים את הבעיה לא מתכנסים לדון בנושא. מדובר בירושלים ובהחלטה עקרונית, האם מותר לשבת בקואליציה כזו, אבל נראה כי לחברי מועצת כלל לא ממהר הענין אין להם חשק שאנשיהם יישבו בחוץ, מפני שרק הם יפסידו כסף.

  2. ’השבת’ נמכרת תמורת שטחים והרבה כסף פעם דיברו על כך בחדרים סגורים היום הכל גלוי אי אפשר עוד לברוח מן המציאות, פעם יכלו למנוע אינפרומציה היום אי אפשר עוד. פעם אם לא השתתפת בישיבת מועצה בעיריה אף אחד לא ידע, היום יודעים מיד, ולכן משחקי העבר לא קיימים עוד, אתה חייב התנצלות או הסבר על מעשיך, ומציאות היא ’השבת’ נמכרת בכל מקום כך בתל אביב וכך בירושלים, ראשי העיר מבטיחים הטבות למוסדות החרדים, ובתמורה מעלימים עין, בתל אביב למרות שפתחו את החנויות בשבת לא היה מי שמיהר לפרוש מן הקואליציה, ובירושלים ניר ברקת מחלל שבת בריש גלי הוא מרבה חילולי שבת ומתגאה בכך, ולא נמצא את אף אחד מחברי הקואליציה החרדים שקם וזועק תובע לפרוש מן הקואליציה כל עוד זה המצב .

  3. היכן הם אלו שהוסיפו את ’השבת’ לשם המפלגה מי שילך אחורנית ימצא כי היו מי אשר הציבו את השבת בראש עד כדי ששינו את שם המפלגה, בעבר קרו למפלגה ’יהדות התורה’ ועתה ’יהדות התורה והשבת’, אבל האם באמת השבת משחק איזה תפקיד או שמא רק כשמדובר באינטרסים עסקיים ולא יותר מזה, כשהשבת מחוללת והחרדים יצטרכו לשלם מחיר של פרישה מן הקואליציה כאן שוכחים מן השבת. כן, אם נציגי הסיעה האחרת היו נהנים יותר והם פחות הם היו תובעים פרישה אבל כל עוד שהם הנהנים העיקרים אז נמצא את בעלז גור המחבלים ועוד כמה אחרים שמעדיפים שלא יעסקו בענין השבת מפני שאין להם כל כוונה לפרוש מן הקואליציה.

  4. במקום שאין איש העסקנים חייבים לצאת לרחוב התרגלנו שבנושאים כאלו סומכים על העסקנים המייצגים את הציבור, אז אולי הגיע הזמן לפקוח עיניים ולהבין כי להם אינטרסים אחרים ואישיים והם לא יפרשו כשהם צריכים לוותר על תפקיד מפתח בעיריה ושליטה על הרבה כסף. במצב הזה אין מנוס אלא שהציבור יתארגן וימנה עסקנים שזה יהיה כל תפקידם להלחם נגד חילולי השבת בעיר, ולא להכנע ללחצים כלשהם ואף לא להבטחות, וכל עוד שלא עוצרים את ההדרדרות לפחות, ומבטיחים כמה תיקונים מידיים, מפגינים כל יום מול בנין העיריה ומול דירות נציגי החרדים עד אשר יפרשו מן הקואליציה. לא יתכן שהעיריה תחלל שבת בצורה שכזו והם ימשיכו לשבת על כסאותיהם כאילו לא קרה דבר.

  5. להפגין מול כינוסי ’מועצת גדולי התורה’ עם שלטים שעליהם כתוב מדוע אתם מתעלמים מחילולי השבת בירושלים אין ברירה וחייבים להיות אגרסיבים יותר ולא לתת להם מנוחה. היום חברי ’מועצת גדולי התורה’ מגיעים לישיבות שלהם מבלי שאף אחד מפריע להם, הבעיה האחת שנותרה להם שמצלמים אותם, פרט לכך הם מגיעים מבלי שיש מי שחלילה פגע בהם, אבל הגיעו הדברים לידי כך שאין עוד כל מנוס אלא להפגין בכל עת של כינוס מועצת גדולי התורה, להחזיק שלטים גדולים בידיים שבהם שואלים את חברי המועצה, על חבר בוועדת המינויים לדיינים התכנסתם, על כמה פרוטות בתקציב התכנסתם, אבל על חילולי שבת לא שוה לכם להתכנס, מדוע אתם שותקים ומאפשרים לחברי ’יהדות התורה’ לשבת בקואליציה בירושלים כשמחללים בה את השבת בצורה מחרידה.

  6. לולא היה בזה חשש נפשות הייתי מציע להפגין מול בתי חברי ’מועצת גדולי התורה’ זו הדרך ולא אחרת לזרז את הענין, הפגנות כאלו לא יאפשרו עוד לנציגים לשבת בחיבוק ידיים מפני שגדוליהם לא יתנו להם עוד, הם לא ירצו את ההפגנות האלו. הבעיה היא שכאן מסתכנים בנפשות מי שיפגין מול בתי הרבי’ס מגור בעלזא וויזניץ ודומיהם עלול להסתכן לא רק במכות אלא ברצח ממש, יהיה כאן שפיכת דמים, ולכן בשלב זה אולי יש להימנע מכך, אבל בכל מקום אחר כמו בכינוסי ה’מועצת’ ולצד מקומות מרכזיים בעיר חייבים להפגין נגד אותם גדולים המשתיקים, הם יודעים מה שקורה ולא עושים דבר, הם לא רוצים שהנציג שלהם בעיריה יפסיד את מקומו וכוחו. לנו הכואבים את חילולי השבת אין ברירה אלא להלחם בחרדים העובדים יחד עם ראש העיר ומשתיקים את הענין, לעסקנים תירוץ מצויין מה אתם רוצים מאתנו הגדולים הם צריכים להחליט, אז בבקשה בואו נפגין בכל מקום עד שנהיה בטוחים שהגדולים יודעים ומבינים כי מתכוונים אליהם, ושיכנסו את מועצת גדולי התורה ויחליטו החלטות ברורות שלא מאפשרות משחקים, עד שחילולי השבת בירושלים מפסיקות וחוזרות לכפי איך שהיה עד לפני שנה ויותר לפחות.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • 7. לנו "אנשי אמת המחכים לגאולה בכל יום" היחידים הכואבים את חילולי השבת, בפרט בירושלים אין ברירה אלא להלחם בנציגים החרדים המשומדים, העובדים יחד עם ראש העיר החילוני וכופר בעיקר, ומשתיקים את הענין בשביל $$$, לעסקנים תירוץ מצויין מה אתם רוצים מאתנו, הגדולים שעושים פשרות עם גיוס השמד והניאוף, הם צריכים להחליט, אז בבקשה בואו נפגין בכל מקום עד שנהיה בטוחים שהגדולים יודעים ומבינים כי מתכוונים אליהם, ושיכנסו את מועצת גדולי התורה ויחליטו החלטות ברורות שלא מאפשרות משחקים, עד שחילולי השבת בירושלים מפסיקות וחוזרות לכפי איך שהיה עד לפני שנה ויותר לפחות, אבל לצערינו ה$$$ יותר חשוב להם, ממש כעובדי ע"ז. רבותי "ראו אלול הגיע" ואתם עתידים ליתן את הדין על זה. אמר אביי לא חרבה ירושלים אלא בשביל שחיללו בה את השבת [שבת קי״ט ב׳]

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב