ירושלים • החילונים קובלים: "על כל מוסד תרבות – שני בתי כנסת"

עיריית ירושלים מסייעת להתחרדות העיר? מנתונים שמפרסם הבוקר 'מעריב' נראה שהתשובה היא חיובית.

מהנתונים שמפרסם העיתון עולה כי בשנים האחרונות הוסבו 147 מבנים בעיר למוסדות חינוך ותרבות המיועדים לציבור החרדי, לעומת 68 שהוסבו לטובת הציבור החילוני, כאשר הנתונים מתייחסים לתקופה שבין 2010 ל-2012.

כך, ב-2011 למשל, העירייה אישרה 11 מבנים לשימוש כמוסדות תרבות, ו-20 אושרו לשימוש כבתי כנסת. כמו כן אושרה הסבתם של 32 מבנים לבתי ספר חרדיים, לעומת ארבעה שהוסבו לבתי ספר חילוניים, ושמונה שהוסבו למטרה דומה לטובת הציבור הדתי-לאומי. עוד בנתונים: העירייה אישרה להסב לא פחות מ-32 מבנים לשימוש כ"תלמודי תורה".

לפי הנתונים שמפרסם 'מעריב', הרי מוסדות דתיים כמו בתי כנסת, זוכים לאישורים במספרים גדולים, בעוד מוסדות תרבות שאינם דתיים בדווקא – נתקלים בקשיים רבים עד שהם זוכים באישור הפעילות המיוחל.

סגן ראש עיריית ירושלים מטעם מרצ, פפה אללו, אשר מחזיק בתיק התרבות והאמנויות, אמר לעיתון כי "מתחילת הקדנציה ביקשתי לערוך סקר לאיתור הצרכים של האוכלוסיות השונות לקרקעות ולמבנים, על מנת שהחלוקה תהיה שוויונית. לצערי, הצעתי נפסלה על ידי ראש העיר ברקת ונציגי הסיעות החרדיות, והיום, לאחר שהתפרסמו הנתונים, אני מבין מדוע".

אללו הוסיף כי "חלוקת המבנים והקרקעות בעיר מושפעת מאינטרסים זרים, שלא אחת פוגעים בציבור הכללי. קיבלתי פניות רבות ממסודות תרבות בעיר שביקשו נואשות מבני קבע, והיום חלקם משתמשים בבתים הפרטיים של העובדים בהם על מנת לאחסן ציוד או לערוך חזרות. חלקם עזבו את העיר לכיוון המרכז וחלקם בדרך לעזוב. נילחם ככל יכולתנו על מנת שבקדנציה הבאה התופעה הזו תיפסק", הבטיח כבר אללו.

בעיריית ירושלים הכחישו את הדברים ואמרו בתגובה כי "הנתונים מציגים תמונה חלקית בלבד של המציאות, אשר מעוותת את המצב האמיתי בשטח. ועדת ההקצאות העירונית דנה בקשת רחבה של תחומים העוסקים בצרכי הציבור, ובכלל זה תרבות, אמנות, ספורט, חברה, דת וקהילה".

למרות הדברים, אישרו בעירייה כי ההקצאות לבתי כנסת מהוות כ-35 אחוזים מכלל ההקצאות למבני תרבות ודת בעיר, אך אמרו "יש להדגיש כי מלבד בתי הכנסת הוקצו מוסדות חינוך וציבור רבים ומגוונים לפעילות בשכונות השונות בעיר. העירייה מקימה מבנים לבתי ספר, גני ילדים ומתנ"סים לכלל המגזרים בירושלים, אולם מבנים שמשמשים את מערכת החינוך הרשמית לא נדרשים להקצאת שטחים מיוחדת לצורך הקמתם, ולכן הם אינם מתועדת ברישומי ההקצאות. בנוסף, הנתונים אינם משקפים את הבנייה הנרחבת של מוסדות החינוך והציבור בחלקים נרחבים של העיר, ובעיקר במזרח ירושלים. מדובר, בין היתר, בכ-400 כיתות לימוד, אשר הינן חלק ממוסדות רשמיים שאינם מובאים לוועדת ההקצאות".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.