הלמ"ס: ירידה דרמטית במספר הגברים החרדים באקדמיה

למרות ההצהרות המתרברבות של יאיר לפיד בנושא, העיתון 'דה מרקר' חושף היום נתונים לפיהם מספר הגברים החרדים הלומדים במוסדות אקדמאים צנח בצורה משמעותית, זאת בנוסף לירידה במספר המתגייסים לצה"ל. גורמים חרדים וחילונים מפנים אצבע מאשימה לשר האוצר: "השיח האלים שלו דוחף את החרדים להסתגרות"

העיתון דה מרקר חושף: בשנה האחרונה חלה ירידה דרמטית במספר החרדים שנרשמו ללימודים במוסדות אקדמאים, זאת על רקע חוק הגיוס והצעדים שננקטו על ידי הממשלה כנגד לומדי התורה.

ע"פ הדיווח של נתי טוקר בעיתון, במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מגדירים את קצב הרישום של סטודנטים חרדים בשנת הלימודים תשע"ד כ"קטסטרופה". לדברי מקור במל"ג, מאינדיקציות ראשוניות שנערכו בשבועות האחרונים, עולה כי חלה ירידה דרמטית במספר הגברים החרדים שנרשמו ללימודים מקדימים לקראת תואר ראשון.

מבדיקות של המל"ג עולה כי בעוד שבשנה שעברה, תשע"ג, נרשמו למכללה החרדית בירושלים 60 סטודנטים חרדים ללימודי המכינה, בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ד, לא נפתחה במקום אף כיתת מכינה. בקמפוס שטראוס בירושלים, המרכז הגדול ביותר ללימודים אקדמאיים לחרדים, היו בשנה שעברה 120 סטודנטים בלימודי המכינה, ואילו השנה נרשמו 40 בלבד. במוסדות נוספים ברחבי הארץ, לפי המועצה, מתקשים לגייס סטודנטים חרדים חדשים.

בכתבה מדווח עוד כי יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, הפרופסור עמנואל טרכטנברג, מעריך כי חלה ירידה של כ–20% במספר הסטודנטים החרדים שנרשמו ללימודים הנוכחית לעומת השנה הקודמת. בשנת הלימודים תשע"ג למדו כ–3,900 סטודנטים (כ–40% מהם גברים) במוסדות המתוקצבים, ואילו התחזית לתשע"ד היתה 4,855 סטודנטים. בפועל, הנתונים המעודכנים הם כי מספר הסטודנטים החרדים יגיע לכ–4,600 בלבד. למרות הגידול של מספר הנשים החרדיות שנרשמות ללימודים, במועצה אומרים כי בקרב הגברים חלה ירידה דרמטית.

יוזכר, כי גם במגמת השתלבות החרדים בצה"ל חלה בלימה של ממש. ע"פ הנתונים שהציג שר הביטחון, השנה ירד מספר המתגייסים החרדים בכמחצית לעומת השנה שעברה.

גורמים חרדיים המצוטטים בכתבה מפנים אצבע מאשימה כלפי שר האוצר לפיד. לדבריהם, השיח הפוליטי שנהפך בשנה האחרונה לניצי יותר, וכלל גם את הפגנת הענק של החרדים בירושלים במארס נגד הגיוס, הביא למגמת ההסתגרות של החרדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.