ישיר: המתיחות בהר הבית: מהומה בועדת הפנים

 

ועדת הפנים דנה היום  כעת במצב המתוח בירושלים בשבועות האחרונים, בהשתתפות מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וראש העיר ירושלים ניר ברקת.

יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב אמרה עוד בטרם הדיון כי היא מצפה שהמפכ"ל "ידווח לוועדה כיצד מתכוונת המשטרה להחזיר את השקט לירושלים"

 

הצטרפו לשידור  הישיר
ר הישיר
רגב  בירכה על החלטת השר לביטחון פנים והמפכ"ל לסגור את הכניסה למתחם הר הבית ליהודים ומוסלמים בעקבות נסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק: "המוסלמים הקיצוניים צריכים להבין שלא יקבלו פרס על האלימות והטרור". עוד בטרם הדיון, הודיעה משטרת מחוז ירושלים כי תתיר היום כניסה למבקרים בהר הבית, בהם גם יהודים, כדי לנסות ולחזור לשגרה.

 

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה בפתח דבריו בישיבת הממשלה לנעשה בהר הבית ושיגר איחולי החלמה ליהודה גליק, "אני שולח מכאן איחולי החלמה מלאה ליהודה גליק שנפגע מכדורים של מרצח נתעב. דיברתי עם אשתו ועם אביו ואמרתי להם שיחד עם כל עם ישראל אני מתפלל להחלמתו של יהודה. אני בטוח שאני משקף בזה את כל חברי הממשלה ורבים רבים בעם ישראל.

אני מבקש להביע הערכה רבה לשב"כ ולמשטרה, שתוך שעות ספורות פענחו את הפשע והגיעו למבצעו. ישראל פועלת בתקיפות נגד מחבלים, נגד זורקי אבנים, נגד משליכי בקבוקי תבערה וזיקוקים. אנחנו גם נחוקק בעניין זה חקיקה יותר תקיפה וכל זה כדי להחזיר את השקט והביטחון לכל חלקי ירושלים.

אני הנחיתי על תגבור כוחות מאסיביים ותוספת של אמצעים כדי להבטיח את המשילות ואת החוק והסדר לבירת ישראל. יתכן שאנחנו נמצאים במאבק ממושך, אנחנו נחושים להצליח בו. אנחנו בוודאי עומדים מול ניסיונות התססה שיטתיים ומתמשכים של גורמי האסלאם הקיצוני. הם מבקשים להצית בירושלים אש דתית ועל ידי כך להבעיר את המזה"ת כולו. המקום שהם מכוונים אליו יותר מכל הוא הר הבית. הם מפיצים טענות שווא כאילו אנחנו מתכוונים להרוס או לפגוע במסגד אל-אקצא וכאילו אנחנו מתכוונים למנוע ממוסלמים להתפלל בהר. הם משתמשים באמצעים של אלימות מילולית ואלימות פיזית בניסיון להדיר יהודים מלעלות להר הבית. אנחנו לא ניתן לזה לקרות ובאותה מידה לא נשנה את סידורי הפולחן ואת הנגישות שנהוגים בהר הבית זה עשרות שנים. אנחנו מחויבים לשמור על הסטטוס קוו ליהודים, למוסלמים ולנוצרים.

מאז ימי אברהם אבינו, הר הבית הוא המקום המקודש ביותר לעמנו ועם זאת, הר הבית הוא גם הקילומטר הרגיש ביותר עלי אדמות. לצד העמידה האיתנה על זכויותינו, אנחנו נחושים לשמור על הסטטוס קוו לכל הדתות כדי למנוע התלקחות מהר הבית, בתוך הר הבית, סביב הר הבית. קל מאוד להצית אש דתית, הרבה יותר קשה לכבותה. המסרים האלה עברו בצורה החדה ביותר, גם לאבו מאזן ולכל הגורמים במרחב וגם בתוכנו.

מה שנדרש כרגע זה הרגעת הרוחות, מה שנדרש כרגע זה אחריות ואיפוק. והדבר הזה נכון תמיד אבל הוא נכון בייחוד עכשיו, כשהמזרח התיכון כולו נשטף בשטף של קנאות אסלאמית. וכשמדינות חשובות מסביבנו, מדינות ערביות חשובות, רואות עין בעין עם ישראל את הסכנה לכולנו מהאסלאם הקיצוני. ולכן קיימתי מגעים שונים ב-48 שעות האחרונות עם גורמים מסביבנו וגם עם מזכיר המדינה קרי כדי להרגיע את הרוחות, ולכן גם פניתי אמש ליו"ר הכנסת ואני פונה היום לחברי הכנסת מכל חלקי הבית וגם לחברי השרים – אלה ימים רגישים במיוחד, אל לנו לשחק לקיצונים שבאויבנו. אני חושב שמה שנדרש כרגע זה לגלות איפוק ולפעול יחד כדי להרגיע את הרוחות. אני מבקש מכם להצטרף אלי במטרה לשמר את הסדר הקיים, שאיש לא ייפגע, בוודאי לא הזכות שלנו לעלות להר, אבל לא לשנות את הסידורים. אני מבקש גם להימנע מיוזמות פרטיות וגם מאמירות בלתי מרוסנות. ברגע זה מה שנדרש זה ריסון, איפוק ואחריות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.