ישי ריבו וקובי אפללו הקפיצו את הקהל (גלריה)

כ-3,000 איש השתתפו אמש (ד') בהתוועדות י"ט כסלו עם הרב יצחק גינזבורג בהיכל התרבות בתל אביב. המוזיקאים דניאל זמיר, ישי ריבו וקובי אפללו, הקפיצו וריגשו את הקהל. תיעוד {לאחר סערת הרב גינזבורג}

למעלה מ3,000 איש מכל גווני הציבור גדשו אמש (ד') את היכל התרבות בתל אביב בהתוועדות לכבוד י"ט בכסלו, עם הרב יצחק גינזבורג. המארגנים הופתעו מכמות המשתתפים באירוע, הכרטיסים לאירוע אזלו, ורבים נותרו מחוץ למתחם.

במהלך ההתוועדות, שנערכה לרגל יום השחרור של רבי שניאור זלמן מלאדי, מייסד חסידות חב"ד ובעל התניא, נערך מופע מוזיקאלי בו אירח אמן הסקסופון דניאל זמיר, את הזמרים ישי ריבו וקובי אפללו, שביצעו ניגוני חב"ד וניגונים של הרב גינזבורג. שיאו של האירוע היה בניגון "ארבע בבות" של בעל התניא, אשר נהוג לנגנו במועדים מיוחדים.

"יוסי פלאי מנחה האירוע אמר: "אלפי האנשים שגדשו את היכל התרבות הוכיחו שאור החסידות נוגע בלב של כולם".

דברי הרב גינזבורג בהתוועדות שנערכה בסימן "מחושך לאור", עסקו בגילוי האור המסמל ישועה מהצרות, וגם בנחמה שבגילוי למפרע מה היתה תכליתן. בהמשך דיבר הרב על כך שדווקא בעבודת ה' נדרש מהאדם איזון שלם בין האהבה והיראה שלו, וגם איזון כזה הוא גילוי אור.

הרב גינזבורג התייחס במרומז לרעש התקשורתי שהיה סביב האירוע ולמפגינים השמאל הקיצוני שעמדו מחוץ לאולם, כשהסביר שאבשלום, שמרד בדוד אביו, טען שבעוד אביו הוא איש מלחמה הרי הוא רוצה שלום. הרב הסביר כי המילה 'אבי' עשויה להתפרש במובן של רצון, כמו "אם תאבו ושמעתם". אך למרות טענות אבשלום, בסופו של דבר מתגלה כי שלום אמת יצמח דווקא מדוד המלך – "דוד מלך ישראל חי וקיים".

מחוץ להיכל התרבות התגודדו מספר פעילי שמאל, אשר מחו על קיום האירוע. תלמידיו של הרב גינזבורג חילקו למפגינים סוכריות ומכתב של הרב גינזבורג שמזמין אותם להיכנס פנימה ולשמוע את דבריו.

בשלב מסויים הפכה ההפגנה לרב שיח וקבוצות מפגינים ותלמידי הרב גינזבורג שוחחו ארוכות על תפיסות העולם השונות, וכוחות המשטרה שהוצבו במקום נשארו מחוסרי עבודה.

"כולנו רוצים שלום", פתח הרב גינזבורג את מכתבו למפגינים. "אני מאמין שכיהודים יש לנו שליחות לאחד את כל באי עולם תחת דגל שלום האמת, האמונה בא-ל אחד: "כי אז אהפֹך אל עמים שפה ברורה לקרֹא כֻלם בשם ה' לעבדו שכם אחד". נושא זה הודגש במיוחד בשיעורים שאני מוסר בשנה האחרונה".

"אך שלום עם שכנינו לא יגיע לפני שיהיה שלום בינינו. את ערכי ההקשבה, הכרת האחר והדו-שיח עלינו ליישם קודם כל בתוכֵנו. אני יודע שדברים מסוימים שאמרתי לא הובנו או שהוצאו מהקשרם. אי-הבנות אלו נובעות מפערים ב'שפות' הפנימיות שאנו משתמשים בהן – הנחות היסוד,

ההקשרים והמונחים הבסיסיים המנחים אותנו. אני מאמין באמונה שלמה שאם נגשר על הפערים האלו נוכל להבין אחד את השני טוב יותר, ובעזרת ה' גם להסכים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.