ישראל התנצלה בפני טורקיה • טורקיה: כל דרישותינו בנושא ההתנצלות – בוצעו

זמן קצר לפני הפרידה מנשיא ארה"ב ברק אובמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לראשונה מאז אירועי המשט הטורקי ב-2010. נתניהו התנצל בפני ארדואן על אירועי מרמרר, במהלכם נהרגו תשעה האזרחים טורקים. ממשרדו של ראש הממשלה הטורקי נמסר כי ארדואן קיבל את ההתנצלות בשם העם הטורקי, ושר החוץ הטורקי אמר  כי כל הדרישות של טורקיה מישראל בעניין המשט – נענו. עוד הוסיף, כי ראש ממשלת טורקיה ביקש את רשותם של איסמעיל הנייה ומחמוד עבאס לפני ששוחח עם נתניהו.

נתניהו אמר לארדואן כי לאור החקירה שבוצעה בישראל סביב התקרית התגלו כמה טעויות מבצעיות מצד כוחות צה"ל. לפי ההודעות הרשמיות, הרי שנתניהו "הביע התנצלות כלפי העם הטורקי על כל טעות שיכלה להוביל לאובדן חיי אדם והסכים להשלים את ההסכם על מתן פיצויים למשפחות הקורבנות".

נתניהו אמר לארדואן עוד, כי ישראל הסירה מספר מגבלות על תנועת אזרחים וסחורות בכל השטחים הפלסטינים, כולל ברצועת עזה, והיא תמשיך לעשות זאת כל עוד השקט יישמר. שני המנהיגים סיכמו להמשיך ולעבוד על מנת לשפר את המצב ההומניטרי בשטחים הפלסטינים.

במהלך השיחה אמר נתניהו לארדואן כי הוא מעריך את דבריו לאחרונה, שבהם חזר בו מטענותיו נגד הציונות. ארדואן אמר לנתניהו במהלך השיחה בתגובה כי הוא מוקיר את מערכת היחסים ארוכת השנים בין ישראל לטורקיה ובין העם הטורקי לעם היהודי והדגיש כי הוא מעוניין לשפר את היחסים.

לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, "נתניהו הביע צער על ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה". כמו כן, נתניהו התחייב להסדיר את חילוקי הדעות בין המדינות במטרה לקדם שלום ויציבות באזור. ראש הממשלה הבהיר במהלך השיחה כי "התוצאות הטרגיות של משט המאווי מרמרה לא היו מכוונות וישראל מביעה צער על כל פגיעה או אובדן של חיי אדם".

שיחת טלפון ראשונה בין המנהיגים

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים סיכמו על נרמול היחסים בין המדינות, על החזרת השגריר הטורקי לתל אביב ועל החזרת שגריר ישראל לאנקרה. במהלך השיחה הודיע ארדואן כי טורקיה תבטל את כל ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל שנפתחו בעקבות אירועי המשט לעזה. ותמנע הגשת תביעות בנושא בעתיד.

למעשה, זוהי שיחת טלפון ראשונה בין השניים מאז כניסתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה ב-2009. נתניהו התקשר לארדואן מהאוהל שהוכן עבור טקס הפרידה מנשיא ארה"ב אובמה בנמל התעופה בן גוריון. השיחה נמשכה כשלושים דקות ובשלב מסוים בשיחה נשיא ארה"ב עלה על הקו והצטרף אליה.

לפני עזיבתו, אמר אובמה כי הוא מברך על שיחת הטלפון וסבור שיש חשיבות עליונה להחזרת היחסים בין שתי המדינות לקדמותם. אובמה הוסיף כי הוא מקווה שהשיחה בין נתניהו וארדואן תאפשר להם לפתוח בשיתוף פעולה עמוק יותר סביב שיפור היחסים וסוגיות אזוריות אחרות.‬

במהלך פגישתם הראשונה בארץ מאז הגיע אובמה לביקור, ביקש נשיא ארה"ב מנתניהו לפעול לסיום המשבר ביחסים עם טורקיה. פקיד בכיר בבית הלבן אמר כי בפגישה עם נתניהו העלה אובמה את הנושא הטורקי והדגיש כי ארה"ב רוצה לקיים קשרי ידידות חזקים גם עם ישראל וגם עם טורקיה. "הנשיא קרא לממשלת ישראל לעבוד על נרמול היחסים עם טורקיה", אמר הבכיר בבית הלבן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.