נתניהו למשפחות גולדין ושאול: "לא נרפה עד שנחזיר את בניכם הביתה"

זוכרים את 23,447 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: ב-11:00 נשמעה צפירה בת 2 דקות לציון יום הזיכרון ומיד לאחר מכן החל טקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה, הרמטכ"ל ונציגי המשפחות השכולות. במהלך הטקס התייחס ראש הממשלה לסוגיית הנעדרים. צפו

מרכינים ראש ומתייחדים עם 23,447 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות, ולאחריה החלו טקסי הזיכרון הממלכתיים וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ.

מיד לאחר הישמע הצפירה נפתח טקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין הצבאי הר הרצל במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. במקביל נפתח בשעה 11:00 גם טקס האכזרה הממלכתי בבית העלמין הצבאי בקריית שאול במעמד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

ראשון הדוברים בטקס היה ראש הממשלה שאמר: "אנחנו בני המשפחות השכולות איננו זקוקים ליום הזיכרון כדי לזכור את יקירנו שאבדו. ביום הזה ביום הזיכרון כל משפחה והשכול הפרטי שלה, אבל לכולם ולכולן אותם ייסורי שאול. זמן קצר לאחר שהתגייסתי לצה"ל אחרי ששת הימים, הצוות שלי התכונן למבצע במהלך התרגיל נפצעו שני חברי למשימה דוד בן חמו וזוהר ארניניק מיהוד מהצוות המקביל.

נסענו עם דוד וזוהר בשני כלי רכב לבית החולים. דוד עשה את רגעיו האחרונים בזרועותיי מפרפר בין חיים למוות, וכשהגענו לתל השומר, נקבע מותם של שניהם. גם ברגע זה אני זוכר בדיוק את גודל ההלם והכאב. כשנה לאחר נפילתם, בתעלת סואץ נפתחה עלינו אש, חברי חיים נפל למים. הכרתי את אמו שלומית, ניצולת השואה האצילה, ושחיים נולד זמן קצר אחרי שהשתחררה מהמחנות. אבל היא אמרה שהוא נפל כשלבש מדים של סיירת מטכ"ל. הטון שלה אמר הכל".

צפו בשידור החוזר

רעייתי ואני קיימנו מפגש עם ילדים שאיבדו את הוריהם. שאלתי ילדות תאומות מה הן זוכרות מאבא. הן לא היו יכולות לדבר, ופשוט פרצו בבכי. הן עמדו שם דקות ארוכות והתייפחו. ואנחנו שליבנו נקרע, דממנו איתם. כל אחת ממשפחותינו מתמודדת בדרכה עם היגון הנורא. ברגע הבשורה חרב עלינו עולמינו, ואחר כך אנחנו מנסים לצאת מן ההריסות.

כל פעם שנמסרת לי מידע על חייל שנפל ליבי נקרע עם משפחתו. לכן כשאני צריך להחליט על פעולה שיכולה לסכן את חיילנו, אני שוקל עם הראש, ולא פחות מכך עם הלב. כאב האובדן הוא כמשקולת הצמודה לרגלינו. אני ומשפחתי צועדים עם המשקולת הזו 40 שנה. גם אחרי צוק איתן נוספו. הם השליכו את נפשם מנגד כדי להציל אחרים.

במחיר חייה הצילה הדר כהן ז"ל את חברתה. משפחת ארבוס מאלון מורה נפעמה מהמעשה. הדר כהן מאור יהודה והר ארבוס מאלון מורה יהיו קשורות לעד, וכך גם בנות נוספות שנקראו על שמה. כאב המשפחות נמהל בגאווה, שניהם קושרים אותנו אלו אל אלו: יהודים, מוסלמים, בדואים, דרוזים וצ'רקסים.

האחדות הפנימית היא שורש קיומינו. יום הזיכרון מבטא יותר מכל את הערבות ההדדית שיש בינינו, שותפות גורל. ראוי שנזכור בכל עת את המחיר ששלמו חברינו, ומעל לכל ראוי שנזכור את ההקרבה של גיבורנו".
נתניהו פנה למשפחותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין שנהרגו במבצע צוק איתן וגופותיהם טרם הושבו לישראל. "לא נרפה ולא נחסוך שום מאמץ עד שנחזיר את בניכם הביתה", אמר ראש הממשלה.

אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר ממיליון וחצי איש ל-52 בתי העלמין הצבאיים ולמאות חלקות הקבורה הצבאיות ברחבי הארץ. אנשי אגף משפחות והנצחה כבר השלימו את הנחת נר הנשמה, הדיגלון וצרור הפרחים על קיברו של כל נופל.

בשעה 13:00 ייחל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.