ישראל מגיבה לטורקיה: "לנתק מגע עם המשטר"

בישראל מגיבים להחלטת טורקיה לגרש משטחה את השגריר הישראלי בעקבות האירועים בעזה ולהכריז עליו כאישיות בלתי רצויה במדינה

בישראל מגיבים להחלטת טורקיה לגרש משטחה את השגריר הישראלי בעקבות האירועים בעזה ולהכריז עליו כאישיות בלתי רצויה במדינה.

שר החקלאות אורי אריאל הורה אחר הצהריים (ג') על הקפאת ייבוא התוצרת החקלאית מטורקיה לישראל. "לא ניתן יד למדינה שמטיפה מוסר בצביעות כזו למדינת ישראל".

"כוחות הביטחון וחיילי צה"ל מגנים בחירוף נפש על תושבי ישראל. הנשיא ארדואן מטיף לעולם כולו בזמן שהוא מממן ארגוני טרור כמו החמאס. הגיעו מים עד נפש", אמר אריאל.

לפני כן, אמר השר נפתלי בנט כי הפיוס עם טורקיה לפני חודשים אחדים היה מיותר. "ארדואן ספוג בטרור חמאסי מכף רגלו ועד ראשו. היתה זו שגיאה חמורה בזמנו לחתום מולו על הסכם פיצויים בעשרות מיליוני דולרים בעקבות המרמרה. בזמן אמת אמרתי שהוא ישוב לעקוץ אותנו ואף הצבעתי נגד אותו הסכם מביש, שלצערי עבר בקבינט. כעת, יש לעבור ממילים חריפות למעשים חזקים".

בנט גם הציע תכנית פעולה מקיפה לכנסת, לממשלה ולציבור הישראלי. "פניתי ליו״ר הכנסת על מנת לאשר הכרה רשמית של מדינת ישראל בשואה הארמנית שבוצעה על ידי טורקיה. בנוסף, העברתי לראש הממשלה בקשה לדון בקבינט בהכרה בזכות המיעוט הכורדי בסוריה ומעבר להכרה ולאוטונומיה".

הוא גם קרא לישראלים, "בטלו נסיעותיכם לטורקיה. מיד. צאו לנופשון בגליל ובגולן. גם לכם יש תפקיד ישראל לא תבליג עוד על כבודה והיא תשמור על גבולותיה ועל אזרחיה".

גם באופוזיציה מתחזקות הקריאות לנקוט צעד משמעותי מול הטורקים. יושב ראש יש עתיד ח"כ יאיר לפיד קרא להורדת דרג היחסים עם אנקרה. "ישראל צריכה לנתק מגע עם משטרו של ארדואן. לא הפוגה זמנית, אלא הורדה של דרג היחסים באופן קבוע, הכרה בשואה הארמנית וסיוע גלוי לכורדים".

"עלינו לוודא שארה"ב תתחיל להפעיל לחץ להוצאת תורכיה מנאט"ו. הסכם הפיוס שחתם איתם נתניהו היה טעות. עם אנטישמים כמו ארדואן לא מתפייסים. הגיע הזמן שהממשלה תגיד את מה שברור כבר הרבה זמן – ארדואן הוא חלק מציר הטרור האיסלאמי", הוסיף לפיד.

שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, אמרה "שארדואן ושאר העולם לא יתבלבלו – ישראל עזבה את עזה והשאירה גבול מאחוריה. החמאס הוא ארגון טרור שהעולם קבע כלא לגיטימי עד שיכיר בישראל, יחדול מטרור ויאמץ את הסכמי השלום. במקום זה שולח אנשים להיהרג למען שיבה ונכבה שמעידים שמטרתו היא הרס ישראל ולא חיים לפלסטינים במדינה משלהם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יבטלו נסיעות לטורקיה?

  הצחקת אותי בנט.
  הישראלים ימכרו את אבא שלהם בשביל כסף.
  יותר זול שכחת.

  משה |
  הגב