ישראל מרכינה ראש לזכר הנופלים: "יש מחיר לקיום שלנו כאן"

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נפתחו בטקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי בירושלים. ראשי המדינה נשאו דברים לזכר הנופלים.

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נפתחו הערב בטקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי בירושלים.

בשעה 20:00 נשמעה צפירת דומייה בת דקה בכל רחבי הארץ. הדגל הורד לחצי התורן – ומדינת ישראל מרכינה את ראשה לזכר הנופלים שחרפו את נפשם למען המדינה.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הדליק את לפיד הזיכרון. מוריה בן-ארי, אלמנתו של רס"ן חגי בן ארי ז"ל שנפצע אנושות במבצע "צוק איתן" ומת מפצעיו השנה, הגישה לנשיא את הלפיד .

החזן הראשי לצה"ל, סא"ל שי אברמסון, ישמיע את תפילת "אל מלא רחמים" – והטקס יינעל בשירת "התקווה" שמחר בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירה נוספת, ובבתי העלמין יתייחדו המשפחות השכולות עם יקיריהן.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין סיפר במהלך נאומו  בטקס  כי "פעם כשהייתי קטן, הם הנופלים היו הגדולים, בני השכבה הבוגרת המדריכים שהערצנו. אחר כך הם נפלו בני גילי והיום הנופלים הם כבר בגיל של נכדינו"

"סבא וסבתא – אתם יושבים שם תמיד בצד, הבכי שלכם חרישי, ואתם כבר לא צעירים. אתם יושבים ושותקים ואני שותק איתכם. יקיריי, בכותל הדמעות והתקווה הזה, 50 שנה לשחרור ירושלים אנו זוכרים, החירות שלנו קדושה. אנחנו יודעים – יש מחיר לקיום שלנו כאן, לחירות שלנו", הוסיף. "יש מחיר ואנחנו באימה ויראה מוכנים לשלמו. משפחות יקרות, אנחנו חיים את הזכות, אתן שילמתן את המחיר, את מחיר חירותנו הנקנית בדם".

 

ריבלין הוסיף כי "המחיר הנורא של קיומינו כאן מטיל עלינו חובה לדאוג ביום ובלילה, לעשות הכול כדי לעמוד במשימה. ראשית להבטיח את ביטחון מדינת ישראל, שנית לעשות כל שביכולתנו כדי להבטיח את שלום חיילינו בביצוע משימתם. עלינו להיות יותר מוכנים ממוכנים. יותר ממצוינים ממצוינים. תמיד לבדוק את עצמינו. תמיד דרוכים. תמיד מקדימים בצעד. תמיד עסוקים לא במניעת המלחמה הבאה, אלא מניעת המלחמות הבאות בכל כלי ואפיק העומדים לרשותנו".

הנשיא אמ למשפחות השכולות כי "המחויבות שלנו לעתיד היא גם המחויבות שלנו לזיכרון. הזיכרון של הבנים והבנות, הגיבורים שלנו, האהובים שלכם. תקומה אמיתית של עם צומחת מתוך זיכרון חי. של השורשים ההיסטוריה והמסורת שלנו. זיכרון חי של הגיבורים והגיבורות שלנו. לא רק תמונות במסגרת שחורה על הקיר אלא מורשת חיה, אבוקה המאירה את דרכנו. סיפור חייהם ומותם. נזכור את כולם, לאורם נלך".

 

 

לאחר מכן, נשא דברים  הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואמר כי "עם הישמע הצפירה, מתכנס עם ישראל בעצמו, כל אדם בכאבו. אומה שלמה נושאת בעצב ובגאון את זכר היקירים לה, מוקירה את תרומת גיבוריה הנופלים ומרכינה את ראשה. עם ישראל מרכין ראשו לזכר מפקדיו וחייליו שמסרו נפשם על הגנת המולדת, ואנו מרכינים את ראשנו לזכר לוחמינו שיצאו למשימותיהם מתוך מחויבות אישית ולאומית לחייהם של אזרחי ישראל – וקיפחו חייהם למענם"..

"נביט קדימה בגאווה ונצעד לאור המורשת שהניחו לנו הנופלים – מורשת של רעות לוחמים והקרבה עצומה, של רוח לחימה, אומץ לב וגבורה", הוסיף איזנקוט. "המורשת של מדינת ישראל וצה"ל נכתבה בידי לוחמים אמיצים שהסתערו, שהמשיכו להילחם גם במצבים בלתי אפשריים, שעמדו יחידים מול רבים כנגד כל הסיכויים".

הרמטכ"ל התייחס למלחמות היום באי העבר, "שדה הקרב היום שונה מבעבר – האיומים אינם אותם איומים, אולם רוחו של הלוחם הישראלי לדורותיו עודנה מפעמת בחיילינו". איזנקוט הדגיש כי "בעת שהמציאות במזרח התיכון ממשיכה להתערער ולהשתנות, אנו מוסיפים להיערך לשעת פקודה ולהתאמן ליום שנידרש להגן על ביתנו באחריות, בתושייה, בנחישות ובגבורה".

"היום, בשתיקתנו הכואבת, נרים את הראש ונראה את כולנו מחזקים זה את זה, מאוחדים כעם אחד, שאת רוחו לא ניתן לשבור", סיכם. למשפחות השכולות אמר: "אתם, המתמודדים מדי יום עם האובדן והחלל, תעצומות הנפש שאתם מפגינים הן מושא הערכה ומעניקות לנו כוח רב. הקשר שלכם עם צה"ל הוא מימוש ההבטחה שלנו לרעינו הנופלים – להתייצב לצדכם תמיד. אמנם שירת חייהם של הנופלים נגדעה באיבה, אך הודות להם נוכל להגיד מחר בלב שלם ובראש מורם שמנגינתו של עם ישראל לא תיפסק, עם ישראל חי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.