ישראל תבער בתשע"ח? חיזבאללה נערך למלחמה

היעד של חיזבאללה במערכה הבאה יהיה שיגור כ-1,200 רקטות – מדויקות ובעלות ראש נפץ כבד – וגם כיבוש של יישוב צמוד גדר בגליל, כדי להשיג תמונת ניצחון – מנדי ריזל הכתב הצבאי של רדיו 'קול ברמה' מסכם תשע"ז

כבר 11 שנים שהשקט בגבול עם לבנון נשמר. מאז הוכה ארגון הטרור חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, הוא חושש לצאת להרפתקה נוספת – משום שהציבור בלבנון עדיין מלקק את פצעיו, לא שוכח ולא סולח את ההרס ואת כאלף ההרוגים שהצטברו ב-34 ימי הלחימה המדממים.

אז חיזבאללה אולי חושש, אבל נערך למלחמת לבנון השלישית, שתהיה עקובה מדם. לא רק הגליל יספוג, לא רק חיפה תבער – אלא גם מרכז הארץ. אולי גם דימונה.

בי"ט בשבט השנה, 16 בפברואר 2017, נאם נסראללה – זה שבישראל מתרברבים שהוא סגור בבונקר שלו מחשש. עיקר יעדי התקיפה של חיזבאללה יהיו מתקני האמוניה בחיפה והקריה למחקר גרעיני בדימונה, איים. ישראל מאיימת ואנחנו נפגע. נפגע ביישות שלה, בתושביה, אמר
בירושלים לוקחים את האיומים ברצינות. חיזבאללה אמנם איבד בשנים האחרונות כ-1,700 לוחמים בסוריה – אבל מנגד גם התאמן שם היטב על לחימה בשטח בנוי והררי, בשיגור רקטות, ואפילו בשיגור מטוסים ללא טייס שמטילים פצצות.

תשאלו את אנשי ארגון הטרור המתחרה, הסוני, דאע"ש – שהוכו בחודשים האחרונים שוק על ירך בידי לוחמיו החמושים מכף רגל ועד ראש של נסראללה.

הלחימה בסוריה היא משחק ילדים. אימון רטוב לתרחישי האימה שמתכוננים עליהם בארגון הלבנוני. היעד שלהם במערכה הבאה יהיה שיגור כ-1,200 רקטות – מדויקות ובעלות ראש נפץ כבד – וגם כיבוש של יישוב צמוד גדר בגליל, כדי להשיג תמונת ניצחון.

השקט בצפון מתעתע. בכל יום שחולף מתעצם חיזבאללה מעבר לגבול – בין היתר תוך עצימת עין מצד כוח יוניפל הכוח לשמירת השלום של האום.

בצה"ל טוענים שהמלחמה הבאה תקרא "מלחמת הצפון" ולא מלחמת לבנון. הסיבה: בצל ההפסדים של ג'בהת א נוסרא ברמת הגולן הסורי – חיזבאללה בסיוע איראן הולך ומבסס את אחיזתו סמוך לגבול שבין ישראל לסוריה.

במילים אחרות: המערכה הבאה בצפון תהיה בשני ראשים: בלבנון ובסוריה. לא לחינם צה"ל קיים בימים האחרונים תרגיל רחב היקף, שלא נראה כמותו 19 שנים. בתרגיל, 'אור הדגן' כינויו, התאמנו רבבות חיילים בסדיר וחיילי מילואים שגויסו, למערכה קשה שבמסגרתה מפונים יישובים בצפון. אגב, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן החליטו בימים האחרונים שבעימות הבא קריית שמונה כולה – העיר שהפכה לסמל החזית מול לבנון – תפונה. נתניהו וליברמן מעדיפים לשמור על חיי התושבים מאשר להשאיר אותם כברווזים במטווח על מנת שחיזבאללה לא יקבל תמונת ניצחון.

לא נאפשר העברת נשק מסוריה לחיזבאללה – איים השנה כמה פעמים שר הביטחון ליברמן. ישראל, על פי הדיווח, תקפה השנה בסוריה כמה פעמים. היעדים, כמו תמיד: טילים ארוכי טווח או נשק שובר שיוויון שיועדו לארגונו של נסראללה.

צילום: דובר צה"ל

לפני שבועות אחדים תקפה ישראל מתקן לייצור נשק כימי באזור העיר חמה שבסוריה.
המערכה שבין המערכות קוראים לסיכולים הללו – במטרה למנוע מחיזבאללה להצטייד; בידיעה שכל תקיפה כזו עשויה להציל במערכה הבאה את חייהם של עשרות, אולי מאות ישראלים.

ישראל פועלת גם במישור המדיני. שגרירת ישראל באום ניקי היילי שהגיעה השנה לישראל התקבלה באהדה רבה נוכח יחסה החם לישראל. היא סיירה בגבול עם לבנון, חזתה במידע מודיעני חד משמעי וכבר עם חזרתה לניו יורק הסבירה לכל מי שרק רצה לשמוע כי חיזבאללה מפר את ההסכמים ומאיים מאוד על ביטחונה של ישראל.

בישראל אצור מידע מודיעיני רב – פי כמה וכמה מאשר היה קודם מלחמת לבנון השנייה – על מתקני ומחסני הנשק של חיזבאללה בלבנון. כפרים שלמים שהפכו למחסנים ולמתקנים צבאיים, יערות שבהם מוסלקים רקטות, ומקומות אסטרטגיים שבמערכה הבאה יהפכו לאפר "אם מסתכלים על דרום לבנון אנחנו רואים את הארגון הזה פרוס ב־200 כפרים ועיירות. יש שם עשרות אלפי רקטות", אמר השנה הרמטכ"ל איזנקוט. חיזבאללה, הסביר מקבל מאיראן יותר מ־800 מיליון דולר בשנה. "עצירת התפתחות התעשייה הצבאית האיראנית היא יעד ביטחוני של כל האזור. צריך מאמץ עולמי שאיראן לא תהיה צפון־קוריאה הבאה", הוסיף הרמטכ"ל.

ליברמן בפעולה. שינה את כל כללי המשחק. צ משרד הביטחון.

בציר הרשע – איראן-סוריה-חיזבאללה החליטו לבנות מפעלי טילים ורקטות בלבנון – כדי למנוע את הפצצתם בזמן השינוע שלהם משדה התעופה בדמשק, שאליו הם מגיעים מטהרן – ללבנון. במערכת הביטחון ובמערכת המדינית הבהירו כי מדובר בקו אדום.

אלא שהקו האדום הזה הולך ונשחק: המפעלים נבנים בקצב מואץ ועל ישראל להחליט האם היא משלימה איתם או משמידה אותם. אם תבחר באופציה השניה, תתכן תגובת נגד, וכך – ברגע אחד – יכולה להיפתח המערכה הבאה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.